A tejfogakról

Admin | 2011.03.30


Az első fogacska kibújásának időpontja gyerektől függően nagyon eltérő lehet. Előfordulhat, hogy fogzás megindulására a kicsi fél éves koráig sem kell várni – mert már három hónaposan úgy dönt a baba, hogy ő bizony rágni szeretne-, de akkor sincs ok az aggodalomra, ha a csöppség nem sokára betölti az első évét és még nem bukkantak elő a gyöngyház színű tejfogak. 



 A fogzás során az íny nem szakad, vagy sebesedik, mivel a benne található ún. fogzacskó olyan enzimeket termel, melyek képesek a zománc felett található szövetek – így az íny szövetének – bontására.


Olyan szélsőséges esetek is léteznek, ahol a csecsemő már eleve foggal a szájában születik. Az ilyen fogacska nem tudott még egészen kifejlődni, ezért valamivel gyengébb a többinél. Hacsak a szoptatást nem zavarja – ami ritkán fordul elő, ugyanis a babák szopizás közben a nyelvükkel elfedik az alsó állcsontot –, vagy nem mozog nagyon, hagyják tovább növekedni, hiszen a következő fogak kibújásának idejét és sorrendjét nem befolyásolja. 



Ellenkező esetben, hogyha a fog nem áll stabilan a helyén, tehát fennáll a lenyelés veszélye – ami sajnos akár fulladáshoz is vezethet – vagy az anyukát korlátozza a szoptatásban, előfordul, hogy kihúzzák az idejekorán kibújt – általában alsó metsző – fogat. Azonban azt ne felejtsük el, hogy korai fog mivolta ellenére ez is tejfognak számít, így a húzással megüresedett helyére a 6-7 éves korban esedékes fogváltásig nem nő másik tejfog.



A másik véglet az, amikor a kicsi már közel egy éves, a fogai azonban még jelét sem adták annak, hogy kedvük lenne a felszínre törni. Ekkor sem kell a szülőknek megrémülniük, hiszen ez nem szokványos, de még mindig nem feltételez rendellenességet. Akkor azonban, ha a csöppség betöltötte már a 14. hónapos kort is, érdemes gyermek-fogorvos véleményét kérni.



Mikorra várjam?



Általánosan az első tejfog a pici 6-10 hónapos korában bújik ki, persze ehhez képest könnyen lehet 1-2 hónap eltérés plusz, vagy mínusz irányban. Ezeket sorrendben a felső elülső, majd a felső- és alsó oldalsó metszők követik. A kis őrlők 13-14 hónapos korban bukkannak elő, korábban, mint az állcsontban előttük található szemfogak, melyek 16-17 hónaposan törik át az ínyt, az utolsó tejfogak pedig, a hátsó őrlők, melyek 23-33 hónapos kor között érkeznek. Ez azt jelenti, hogy 3 éves korára már a gyermek mind a 20 gyöngy-fehér tejfoga kibújik.



A fogacskák felbukkanásának várható sorrendje és ideje:
















































































A fog neve

darab

kibújásának ideje (hónap)

lecserélődésének ideje (év)

Alsó, elülső metszőfog

2

6 – 10

6 – 7

Felső, elülső metszőfog

2

8 – 12

6 – 7

Alsó, oldalsó metszőfog

2

10 – 16

7 – 8

Felső, oldalsó metszőfog

2

9 – 13

7 – 8

Alsó, első zápfog

2

13 – 29

9 – 11

Felső, első zápfog

2

14 – 18

9 – 11

Felső szemfog

2

16 – 22

9 – 12

Alsó szemfog

2

17 – 23

10 – 12

Alsó, második szemfog

2

23 – 31

10 – 12

Felső, második szemfog

2

25 – 33

10 – 12


Miből gyanakodhatsz arra, hogy babád fogai kibújni készülnek?





  • Nyugtalan, gyakran sír, ez a nyugtalanság pedig nem csak a nappali hangulatváltozásokban nyilvánul meg, hanem annak ellenére, hogy korábban már  átaludta az éjszakát, most éjjelente megint gyakran felkel.

    Fontos, hogy ilyenkor ne azzal oldd meg a problémát, hogy átmész és megeteted. Tanácsos nem azonnal átsietned hozzá, hanem megvárni, hátha vissza tud aludni. Ha sokáig sír, akkor se etetéssel/szoptatással nyugtasd meg, hanem ringasd álomba, vagy cirógasd a hátát, míg egészen meg nem nyugszik. Ez gyakran sokáig is eltarthat, de gondolj bele: ha ebben a korszakban visszatértek az éjjeli etetésekhez, teáztatásokhoz, lehetséges, hogy később nem tudod leszoktatni róla, ami azt jelenti mindkettőtök számára, hogy legrosszabb esetben akár 10 éves koráig sem tudja egyikőtök sem átaludni az éjszakát.


  • Megtagadja az evést-ivást, széklete az átlagosnál lazább és gyakoribb.


  • A korában megszokott nyál mennyisége megsokszorozódott, esetleg a száj alatti területen az állandó irritáció miatt piros pöttyek jelentek meg, a bőr kiszáradt. Ezt megelőzheted azzal, ha naponta többször leitatod a pici álláról a nyálat, a szárazabb területeket pedig bekened nyugtató, hidratáló kenőccsel.


  • A szájába nézve korábban rózsás ínye most vöröses – talán kissé véres is – és duzzadt. Előfordulhat, hogy a fog feletti területen az ínyben folyadék gyűlik össze, ekkor az az érintésre még érzékenyebb. Ilyenkor kevés érzéstelenítő tartalmú krémmel bekenheted a kérdéses területet.


  • Fülét huzigálja, tekergeti. Ennek oka, hogy az ínyéből kiinduló fájdalom a közös idegpályákon keresztül a fül és az arc irányába is kisugároz. Jól esik ilyenkor a kicsinek, ha tiszta ujjal, határozott, ám nem erős mozdulatokkal megdörzsölgeted az ínyét. Gyakorlatilag azt csinálod ekkor, amit őt tenne, ha fejletlen kézügyessége engedné.

    Adhatsz neki hűvös vizet, vagy teát is. Ez nem csak jól fog neki esni, de a fokozott nyáltermelés miatt elveszített folyadékot is pótolhatod vele.


  • Enyhe hőemelkedése van. Még ma is sokakban él az a tévhit, miszerint a fog kibújása lázas állapottal jár. A fogzás és a láz sok esetben együtt jár, de nincsenek ok-okozati összefüggésben. A kapcsolat közöttük pusztán annyi, hogy a fogak felbukkanása éppen arra az időszakra esik, amikor elkezd lecsökkenni az anyai immuntámogatás, melynek következtében a kicsi szervezete érzékenyebben reagál a kórokozókra.

    3 napnál hosszabb ideig tartó komolyabb hőemelkedés esetén mindenképpen fordulj orvoshoz!



A fájdalom enyhítése



A legtöbb gyerkőcnél azonnal eléri a fájdalomcsillapító hatást a jól behűtött gumi rágóka. Egyúttal enyhíti a nyomást, égő érzést és köti le a kicsi figyelmét. Vannak azonban olyan csecsemők, akik az átlagnál rosszabbul viselik a fogzást. Számukra jelenthetnek enyhítő megoldást a gyógyszertárakban és gyógynövényboltokban kapható, fogzást könnyítő, fájdalom csillapító, vagy éppen gyulladás-csökkentő szerek. Ilyen például a kis mennyiségben lidocaint tartalmazó Dentinox fogzáskönnyítő kenőcs, kamilla kivonattal. Csínján kell azonban bánni vele, hiszen érzéstelenítő hatása lévén akár a garatot is elzsibbaszthatja, ami félrenyeléshez, akár fulladáshoz vezet. Ezért érdemes a lehető legkisebb mennyiségű kenőcsöt használni, és csak azt a területet bekenni vele, ahol a fog áttörése várható. 



Fájdalomcsillapításra alkalmas még a Panadol baby szuszpenzió is. Egy ügyes kis praktikával hosszabba időre kivonhatod a fájdalmat a csöppség életéből: készítsd el a szuszpenziót, majd miután bevette, kend be az ínyét Dentinox-szal. Így addig sem fog sajogni az ínye, míg elkezd hatni a Panadol.



Ezek a módszerek nem alkalmazhatóak hosszú távon, hiszen a Panadolt egyszerre legfeljebb négy napig szabad használni, a Dentinox pedig csak rövid ideig tartó érzéstelenítésre alkalmas, hatékony megoldást jelenthetnek azonban a homeopátiás készítmények, mely következő cikkünk témája.

Címkék:

Hozzászólások

Miért hazudik a gyerek?

Miért hazudik a gyerek?

A gyermek hazudozása legtöbbször lelki segélykiáltás!

Megdöbbentő dolgot talált egy bontatlan csomag pelenkában

Megdöbbentő dolgot talált egy bontatlan csomag pelenkában

Szerinted is megható?

Hátborzongató! Kézből etette a vad medvét a kislány, az apja pedig videózta!

Hátborzongató! Kézből etette a vad medvét a kislány, az apja pedig videózta!

Könnyen tragédia lehetett volna belőle!

Pályázat! Havi 40 ezer forint bölcsődei támogatás jár a kisgyerekeseknek

Pályázat! Havi 40 ezer forint bölcsődei támogatás jár a kisgyerekeseknek

Itt vannak a legfontosabb tudnivalók.

Bezárta magát a tűző napon álló autóba egy gyerek

Bezárta magát a tűző napon álló autóba egy gyerek

A tűzoltók szabadították ki!

Az ovisok jobban tudják, mit jelent a kánikula

Az ovisok jobban tudják, mit jelent a kánikula

Nagyon felkészült válaszokat adtak a kicsik :)

Milyen gyakran kell pelenkát cserélni a kánikulában?

Milyen gyakran kell pelenkát cserélni a kánikulában?

Kánikulában még a legszellősebb ruhában is izzadunk, és legyen bármennyire is hiper-szuper légáteresztő a pelenka, bizony nagyon is befülledhet benne a kicsi popsija.

16 milliós műalkotást tett tönkre a 3 éves kislány

16 milliós műalkotást tett tönkre a 3 éves kislány

A kislány kinyúlt a műalkotásért a babakocsiból, de lelökte a földre.

Így kezeld a melegkiütést!

Így kezeld a melegkiütést!

A melegkiütést az eltömődött pórusok okozzák

Nyári hasmenés? Nézd meg, mikor kell komolyan venni!

Nyári hasmenés? Nézd meg, mikor kell komolyan venni!

Könnyen kiszáradáshoz vezethet