Sokak szerint az iskolaköpeny a múlt egy darabkája, és valahol igazuk is van... Utoljára hazánkban az 1970-es évek végén volt szokás használni, a rendszerváltást követően eltűnt a köztudatból, habár néhány intézményben a mai napig viselik. A köpeny-ellenesség valamikor a nyolcvanas évek végén jelent meg, még tüntetéseket is szerveztek.
Mire jó a köpeny?
óvja a gyermek saját ruháját
elrejti a társadalmi különbségeket
imázst kialakító tényező
segíti az iskola hierarchikus rendszerébe történő beilleszkedést
elősegíti a tanintézménnyel történő azonosulást, közösségépítő hatású
a figyelmet a tananyagra irányítja, erősíti a fegyelmet
a fiúk és a lányok is ugyanazt a viseletet hordják, kevésbé kerülnek felszínre a nemi különbségek
egyes országokban kimondottan divatos dolog köpenyt, valamint egyenruhát viselni, mert ez az elithez tartozást jelképezi (a magániskolában szokás ezeket a darabokat hordani)
Köpenybe bújtatott jövő?
Egyelőre még csak híreszteléseket hallani a hazai iskolákban bevezetésre kerülő kötelező köpenyviselésről. Jelenleg nincs napirenden az iskolaköpeny kérdése, néhány hónap múlva foglalkoznak majd vele érdemben – erről Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár nyilatkozott. Hozzátette: korábban nem ő vetette fel az iskolaköpeny lehetőségét, hanem egy újságírói kérdésre válaszolt, azonban nem titkolta személyes véleményét, hogy ő formaruhapárti.
Az emberi erőforrások tárca oktatási államtitkársága közvélemény-kutatást szeretne végezni a témával kapcsolatban, hogy minél több információt szerezzenek a szülők valódi véleményéről.
A különböző internetes fórumok már azt találgatják, hogy vajon mennyibe fog fájni a szülőknek ez az újítás – már ha bevezetésre kerül – miközben még csak napirenden sincs az ügy. Egyesek szerint az állam állná a köpenyek árát.
Egy bizonyos: az idei tanévben nem kerül bevezetésre a köpeny-használat.
Uniformisok külföldön
Külföldön inkább uniformisnak, egyenruhának nevezik azt a ruhadarabot, amit mi hazánkban köpenynek. Tény és való, van különbség a kettő között. Az azonban biztos, hogy a világ minden táján előfordul ez a darab ilyen vagy olyan formában. Rendszerint nem csak az általános iskolások hordják őket, hanem a gimnazisták, sőt, még az egyetemisták is!
Magyarországon jelenleg inkább egyenruhákat használnak az iskolák, azokat is csak jeles alkalmak esetén viselik a nebulók. Oroszországban gyakran hordanak formaruhákat a diákok, nemrégiben Lengyelországban ismételten kötelezővé tették viselését, Romániában is egyre több iskola áll ki a köpeny és az egyenruha viselése mellett.
Afrikában a gyermekek büszkén hordják formaruháikat, mivel megtiszteltetésnek érzik azt a tényt, hogy tanulhatnak, ezért megbecsülik egyenruháikat. Ők, a kiváltságosak rendszerint színes táskákkal dobják fel, teszik egyedivé megjelenésüket.
Ázsiában, Kínában és Japánban az iskolai egyenruha a mindennapok részét képezi, ezekben a kultúrákban teljesen természetes, hogy uniformist viselnek a diákok tanulmányaik során. Egyes óvodákban is bevezették már a kötelező ruhát. Talán ezért is indult meg tőlük az a divatirányzat, mely a rövid rakott szoknyákra, és a kiegészítőkre fekteti a hangsúlyt.
Leginkább a britek tulajdonítanak nagy jelentőséget az egyenruháknak, náluk ez a kultúra, a tradíció, a történelem része. Minden iskolának megvan a maga sajátos viselete, melynek segítségével az összetartozás érzését erősítik tanulóikban az intézmények. A méltán híres angol szigor és vasakarat jutatta el az uniformisokat arra a népszerűségi szintre, melynek következtében az egész világon elterjedt használatuk…
Hozzászólások