Bár a hallószervek a születést követően nem mennek át olyan jelentős fejlődésen, mint a beszédszervek, a tökéletes hallás – amely ugyancsak nélkülözhetetlen a hibátlan hangképzéshez – többéves folyamat során alakul ki.
Bonyolult agytevékenység eredménye a beszéd
A bal agyfélteke valamivel nagyobb, mint a jobb oldali. Itt találhatók a nyelv, a beszéd megértésének és alkalmazásának központjai. Úgy is mondják, ez a beszélő félteke, míg a jobb félteke a néma.
A két agyfélteke más-más ütemben fejlődik. A beszédes bal félteke hamarabb differenciálódik, fejlődése előbb befejeződik. Lányoknál ez a fejlődés gyorsabb, ezért ők a cserfesebbek. A fiúk és lányok beszédkészsége közti eltérés nagyjából a kamaszkorra egyenlítődik ki.
Egyetlen szakaszt sem lehet átugorni!
A beszédfejlődés szakaszai meghatározott sorrendben követik egymást, de nagy különbség mutatkozhat a kisgyermekek között abban, hogy ki mennyi idő alatt tud eljutni a következő szintre.
Az újszülött még csak sírni tud, de az anya rövid idő alatt különbséget tud tenni, vajon ez a sírás éhséget, fájdalmat jelez, vagy egyszerűen csak unatkozik a baba. Öt-hat hetes korában a csecsemő már kedves hangokkal örvendezteti meg a családot, s hamarosan rájön, hogy hangadással magára tudja vonni a figyelmet. Ha sokat beszélnek hozzá, két hónapos korában már erősen figyeli az ismerős arcokat, és különböző hanglejtéssel válaszol.
Már a gagyogás időszakának kezdete előtt képes arra, hogy megformáljon néhány magánhangzót (a, i, u). Ezeket a hangokat különböző hanglejtéssel ejti, így fejezi ki elégedetlenséget vagy éppen örömét.
A csecsemő az intonációt jóval előbb értelmezi, mint a szavakat. „Te csúnya!” – mondjuk a babának, és ő mégis boldogan kacag, mert hangunk a közlés tartalmának ellentmondóan kedveskedő, érzelemmel teli.
Körülbelül három hónapos korában a magánhangzókhoz egy-egy mássalhangzót is hozzákapcsol, amelyek véletlenszerűen formálódnak a csecsemő ajkának, nyelvének mozgatása során.
A gagyogás időszakában, amely öt-hat hónapos korban kezdődik, a baba sokkal többféle hangot produkál, mint az anyanyelvére jellemző hangkészlet. Ennek ellenkezője is természetes jelenség: amikor már értelmes szavakat mond, de ezekből hiányoznak olyan hangok, amelyeket a gagyogás hónapjai alatt már képezni tudott.
Forrás: Juhász Ágnes logopédus
Elnyerte tetszésedet mai írásunk? Ajánljuk figyelmedbe következő cikkeinket is, amennyiben érdekel a kommunikáció tárgyköre:
Neveljünk kétnyelvű gyereket(?)!
Babaangol
Babajelbeszéd
Dadog a gyermekem (1. rész)
Dadog a gyermekem (2. rész)
Születésünk előtt is ismertünk szavakat
Hozzászólások