Ételallergia II.

Admin | 2011.11.27


Hogyan lehet megállapítani?



Manapság sokféle eljárás létezik, amellyel az allergia megállapítható, azonban csak kevés olyan, amely teljes biztossággal kimutatja, hogy mely összetevőkkel szemben termel a test ellenanyagot.





Eliminációs diéta



Az elimináció elhatárolódást jelent, tehát, ha orvosod ezt az eljárást javasolja, akkor arra fog kérni, hogy minden gyanús ételt iktass ki gyermeked étkezéséből. Ez után, kis idő elteltével, folyamatos terhelés következik, mely során a kicsi fokozatosan ismét elkezdi fogyasztani az elhagyott ételeket. Ha a tünetek jelentkeznek, akkor egyértelműen megállapítható, hogy mely ételre allergiás a kis beteg. Azonban ez a módszer nem teljesen megbízható. A test által produkált jelek ugyanis pszichológiai hatásra is feltűnhetnek.



Kettős vak placebo kontrollált provokáció



Ettől nem kell megijedned, szörnyű neve nem rejt szörnyű kezelést. A módszer ugyanúgy zajlik, mint az eliminációs diéta, kivéve, hogy a terhelés során sem a te és a picur, sem pedig a vizsgálatot közvetlenül végzők nem tudják, hogy a kicsi mikor kapja a gyanús allergént tartalmazó ételt, illetve mikor használnak placebót, vagyis allergénmentes utánzatot. Ennek lényege, hogy a vizsgálat során így nem merülnek fel a pszichológiai hatások.



Bőrteszt



További lehetőség a bőrteszt, melynek során finom karcolással tisztított allergén kivonatokat juttatnak a bőr felső részébe és a kialakuló allergiás reakciót vizsgálják. 



Vérteszt



A vértesztek az allergiás beteg vérében megtermelt ellenanyagok kimutatásán alapulnak. Ezt mindenképpen a gyanús anyag fogyasztása után végzik, így a vérből allergia esetén kimutatható az IgE.



Megelőzés és kezelés



Ha már ennyi vizsgálaton, módszeren, és tüneten átrágtad magad, akkor bizonyára érdekel, hogy mindez hogyan kezelhető, mit lehet tenni ellene. Jó hírünk az, hogy megelőzésre sokféle módszer, tanács létezik, azonban tudnod kell, hogy az allergia kialakulásában nagy szerepet játszanak a gének, vagyis hogy az apróság örököl-e allergiás hajlamot anyutól vagy aputól.



A szoptatás kulcsfontosságú szerepet játszik! Kutatások szerint 4-6 hónapos kizárólagos szoptatás után ritkábban fordulnak elő allergiás megbetegedések, még az allergiára hajlamos gyerekeknél is.





Fontos tudnod, hogy ha a kicsi már nem csak anyatejet és tápszert fogyaszthat, az nem azt jelenti, hogy bármit ehet! A baba nem boci! Kizárólag olyan ételeket adj neki, amelyek nem tartalmaznak tehéntejet. A főzelékek is vízzel készítsd el, figyelj, hogy ha már kap pékárut is, akkor válaszd a vizes zsemlét, házi kenyeret.



Tanácsok




  • Sütéshez, főzéshez használj növényi eredetű margarint.


  • Kisgyerekeknél kerüld a marha és borjúhúst, készíts inkább csirkét, pulykát, sertést.


  • Szoptatásról való átszoktatáskor semmiképp se vezess be az étrendbe egyszerre több újdonságot! Az ételeket eleinte a hozzátáplálás során inkább párolva, főzve kínáld, csökkentve ezzel az allergiás reakció esélyét.


  • Furcsa, de a házi poratka mennyisége is összefügghet az ételallergia kialakulásával.


  • Mindig természetes adalékanyagokat tartalmazó élelmiszereket vásárolj!


  • Minél több feldolgozási fázison megy át egy alapanyag, annál több adalékkal találkozik. Ezért a bolti konzervek, mélyhűtött félkész ételek helyett vásárolj inkább friss piaci alapanyagokat!


  • Olvasd el az élelmiszerek csomagolását! Elvileg kötelező feltüntetni, ha egy anyag az adott termékben egy bizonyos koncentráció felett jelen van. 


  • Ne adj a picinek agyoncukrozott, ízfokozóval felturbózott ételeket, szénsavas üdítőket.


  • Néhány étel, amelyeket jobb, ha ezentúl elkerültök: gumimacik, vaníliás pudingpor, előre panírozott halrudak, kész szószok, zacskós levesek, energiaitalok.





Ha már megtörtént a baj...



Ha már ételallergiás a kicsi, akkor mindenképp pontosan és következetesen tarts be az orvosi előírásokat! Hagyd el azokat az ételeket, amelyek problémát okoznak a kicsinek, csak így lehet a betegség tünetmentes, sőt, remélhetőleg el is múlik. A csecsemő- és kisgyermekkorban jelentkező táplálékallergiák nagy része négy éves korra kinőhető. Ha vendégségben, vagy étteremben esztek, mindig kérdezz rá, hogyan készül a kiválasztott étel. A diéta idejére felejtsétek el a cukrászdát, hiszen jószerével megállapíthatatlan az összetétel, és sok helyen gyártási titokként kezelik, tartalmaz-e tejet a sütemény, pogácsa, torta.



 



Ajánljuk figyelmedbe a témával kapcsolatos további cikkeinket:



Ételallergia I.

Pollenallergia


Őszi allergiaszezon


Ekcémás babák


Gyermekkori asztma I.

Gyermekkori asztma II.


Gyermekkori asztma III.


Hozzátáplálás

Címkék:

Hozzászólások

Miért hazudik a gyerek?

Miért hazudik a gyerek?

A gyermek hazudozása legtöbbször lelki segélykiáltás!

Megdöbbentő dolgot talált egy bontatlan csomag pelenkában

Megdöbbentő dolgot talált egy bontatlan csomag pelenkában

Szerinted is megható?

Hátborzongató! Kézből etette a vad medvét a kislány, az apja pedig videózta!

Hátborzongató! Kézből etette a vad medvét a kislány, az apja pedig videózta!

Könnyen tragédia lehetett volna belőle!

Pályázat! Havi 40 ezer forint bölcsődei támogatás jár a kisgyerekeseknek

Pályázat! Havi 40 ezer forint bölcsődei támogatás jár a kisgyerekeseknek

Itt vannak a legfontosabb tudnivalók.

Bezárta magát a tűző napon álló autóba egy gyerek

Bezárta magát a tűző napon álló autóba egy gyerek

A tűzoltók szabadították ki!

Az ovisok jobban tudják, mit jelent a kánikula

Az ovisok jobban tudják, mit jelent a kánikula

Nagyon felkészült válaszokat adtak a kicsik :)

Milyen gyakran kell pelenkát cserélni a kánikulában?

Milyen gyakran kell pelenkát cserélni a kánikulában?

Kánikulában még a legszellősebb ruhában is izzadunk, és legyen bármennyire is hiper-szuper légáteresztő a pelenka, bizony nagyon is befülledhet benne a kicsi popsija.

16 milliós műalkotást tett tönkre a 3 éves kislány

16 milliós műalkotást tett tönkre a 3 éves kislány

A kislány kinyúlt a műalkotásért a babakocsiból, de lelökte a földre.

Így kezeld a melegkiütést!

Így kezeld a melegkiütést!

A melegkiütést az eltömődött pórusok okozzák

Nyári hasmenés? Nézd meg, mikor kell komolyan venni!

Nyári hasmenés? Nézd meg, mikor kell komolyan venni!

Könnyen kiszáradáshoz vezethet