A kisgyermek szobatisztaságra nevelése többnyire a második harmadik életévben történik meg. Ez az időszak a fontos szokások, az evés, öltözködés, tisztálkodás elsajátításának időszaka, vagyis a társadalmi elvárásokhoz való alkalmazkodás fontos lépcsőfoka. A viselkedés terén is nagy változások lépnek fel, a környezettel való interakciók megtanítása, bátorítása történik ekkor. Arra tanítjuk gyermekeinket, hogy köszönj a néninek, a bácsinak, vagy „köszönd meg szépen, ha valamit kapsz”. – magyarázza Dr. Süli Ágota, a Versys Clinics Humán Reprodukciós felnőtt-, és gyermek pszichoterapeutája.
A szakember szerint a társadalmi civilizáció elvárása a saját testi funkció szabályozása. A kisgyermeknek meg kell tanulnia, hogy bizonyos határokon belül hogyan tudja visszatartani, késleltetni a vizeletét székletét. Erre a tanulási folyamatra alkalmas időszak a nyár, amikor szabadon pelenka nélkül lehet hagyni a gyermeket, és saját tapasztalatot tud szerezni az érzékszervei segítségével az ürítés folyamatáról. A szobatisztaság kialakulásához a megfelelő visszajelzés is szükséges a szülők részéről. Biztatni kell dicsérő szavakkal, de meg kell várni azt az időt, amikor a gyermek érett erre a feladatra.
Ha nagyon korán szigorú tréninggel szoktatják bilire a gyermeket, akkor a feltételes reflexek mentén megtanítható a szobatisztaság, de ez a későbbiekben pszichés zavarokat okozhat, hiszen a fejlődési érési folyamat még nem indokolja ezt a működést. A gyermekek 4-5 évesnél idősebb korában jelentkező rendszeres éjszakai ágybavizelése zömében pszichés problémákkal függ össze. Sokszor a kistestvér születésének elfogadása mentén érzett szorongás jelentkezik ebben a formában, ugyanakkor más oka is lehet, például egy olyan élethelyzet, ami nagy életmódbeli változással függ össze. Ilyen az iskola megkezdése, vagy a szülők válása is.
Összességében tehát előfordulhat, hogy már szobatiszta gyermek újra rendszeresen bepisil, vagy bekakil. Ez egy jelzés a gyermek részéről, hogy valami nincs rendben, nem tud az elvárásoknak megfelelni, nem tudja a környezete szabályait követni. Ilyenkor feltétlenül szakemberhez kell fordulni.
Gyakoribb jelenség a széklet visszatartása, akár 5-6 napon keresztül is. A székrekedés a felnőttekkel való kapcsolat zavarára utal. Gyakran a tiltakozást fejezi ki a felnőttek viselkedésével kapcsolatosan.
Erőszakkal a szobatisztaság problémáját nem lehet megoldani. Szidással, megszégyenítéssel, büntetéssel nem lehet megszüntetni a tüneteket és az okokat sem. Nem érdemes várni arra, hogy majd kinövi, mert kicsi korban könnyebben lehet befolyásolni az erre utaló viselkedést.
Dr. Süli Ágota szerint a leghatékonyabb az anyával folytatott szülői konzultáció, hiszen ő az, aki a leghatékonyabban képes segíteni gyermekének. Szakemberhez fordulni gyakran még mindig nem könnyű, de a szakember tapasztalatai alapján az édesanyák nagy sikernek érzik, amikor egy-egy konzultációt követően átélik a közös fejlődést kisgyermekükkel azáltal, hogy megértik a probléma gyökerét.
Figyeld a Babamama.hu-t, illetve Facebook oldalunkat, vagy csatlakozz a Babamama.hu csacsogó csoportjához ha nem szeretnél lemaradni bejegyzéseinkről!
Hozzászólások