Legyen rend az íróasztalon!

Admin | 2013.08.28


Egy saját íróasztal megerősíti a gyermeket abban, hogy fontos dolga lett, iskolás, akire komoly dolgot bíznak. A jól kiválasztott íróasztal, a tárolók, és a színek nagyban meghatározzák a tanulás élményét. Nem csak a kis elsősöknek, hanem a nagyobbaknak is sokat segíthet a tanulnivalók elsajátításában a jól kialakított tanulósarok. Kutatások bizonyítják, hogy könnyebb úgy tanulni (és dolgozni is nekünk felnőtteknek), ha rend van az asztalon.



Emellett leegyszerűsíti a reggeli indulást, ha a gyerekek is tudják hol találják a holmijaikat. Augusztus második felében ráhangolódásként az iskolára akár ki is nevezhettek pár napot “vissza az iskolába” napnak. Vegyétek meg a füzeteket, írószereket, közösen tegyetek rendet az iskolai holmik között a gyermekeddel, a következő tippek segítségével.



Mi a baj a rendetlenséggel?



Rendetlen környezetben, olyan helyen ahol nincsenek kéznél a szükséges eszközök, nehéz koncentrálni, folyton elterelődik a figyelem. Zavaró a tárgyak összevisszasága és növeli a halogatásra való hajlamot. Hosszú távon a rendetlenség a hangulatra is kihat, még az is elképzelhető, hogy a gyermek ezért nem szívesen ül le tanulni. Taníts meg a gyermekednek hogyan tartson rendet az íróasztalán. Alakítsatok ki rendrakási szokásokat, mutasd meg az elsősödnek, mit hova tegyen és hogyan lehet gyorsan rendet tenni a munkafelületen. Ezzel sokat hozzá tudsz adni a tanulás élményéhez, és a későbbi munkájában is segíteni fogja őt.





Hogyan rakjatok rendet az íróasztalon?



Tanuláshoz az íróasztal a legmegfelelőbb hely, ezért fordítsatok figyelmet a rendjére. A tanulás mellett az íróasztal helyet biztosít az iskolai felszerelések rendezett tárolásához. A rendrakás íratlan szabálya, hogy mindenkinek a saját holmiját kell rendeben tartania, mert eltérően viszonyulunk a rendhez és ami neked praktikus rend, az a másik embernek káosz. Ezért az íróasztal rendberakása kezdetben legyen közös program a gyermekeddel. Később hagyd, hogy ő maga rakjon rendet. Használjatok színes tárolókat, rendezzétek csoportokba a különböző dolgokat az egyszerű tároláshoz.



Mit hova tegyetek?




  • Tankönyvek: általában fiókba kerülnek, de ha ott nincs elég hely jó lehet egy nyitott polc is az asztal fölött.


  • Füzetek: a fiókokba kerüljenek. Ha zavaró, hogy a különböző méretű füzetek össze csúsznak, akkor érdemes beszerezni a füzetek méretének megfelelő műanyag dobozt (tető nem kell rá). A füzeteket először a dobozokba rendezzétek el, ezután a dobozokat tegyétek a fiókokba lehetőleg egymás mellé.


  • Tartalék írószer: egy kisebb műanyag dobozba tegyétek és mehet a fiókba.


  • Ceruzák, olló, ragasztó, hegyező : legyen kéznél az asztalon, ceruzatartóban.


  • Iskolatáska, tornazsák, egyéb felszerelések: itt 2 lehetőség van, mindent a szobában tartotok, vagy összepakolás után az előszobában.


  • Papírok: gumis mappákba vagy több rekeszes iratrendezőkbe kerülhetnek.


  • Órarend és más infók – látható helyre, például parafatáblára.



Tippek a rendrakáshoz



2-3 havonta érdemes átnézni a fiókokban, polcokon, tárolókban lévő holmikat és megválni attól, amire már nincs szükség. Ne felejtsd el a szabályt, mindenki csak a saját holmijáról dönthet, a gyermekeddel együtt nézzétek át az asztalt.



A konyhai fiókoknál gyakori megoldás a belső fiókelválasztó, ugyanezt lehet alkalmazni az íróasztaloknál. Ha több kisebb dolgot szeretnétek fiókba tenni, ezzel megelőzheted a káoszt. Másik megoldás ha több kisebb műanyag dobozba pakoljátok a holmit és ezeket teszitek egymás mellé a fiókban.



Egyedivé teheted a tanulósarkot egy személyre szabott infó táblával: felkerülhet rá a gyermek heti rutinja, a saját alkotásai, sőt az is, ki megy érte az iskolába, vagy mi lesz otthon az ebéd.



Az íróasztal takarításáról



A rend mellett az íróasztal rendszeres takarításáról se feledkezz meg. Lehet ez is a gyermek feladata. Előre állapodjatok meg abban, hogy ki fogja csinálni, te vagy ő, és ehhez tartsátok magatokat.

A takarítás mindig elpakolással kezdődik, ez az otthonod bármelyik részére igaz. Akkor lehet alaposan takarítani, ha semmi sincs útban. Miután elpakoltál dobd ki a szemetet. Végül nedves ruhával töröld át az asztalt.



 



Forrás: Rendteremtő.hu



 



Amennyiben Titeket is érint a tanévkezdés, tarts velünk a nagy Babamama.hu suli-héten! Iskolakezdéshez kapcsolódó legérdekesebb eddig megjelent cikkeink:



Felkészülés az iskolára

7 fontos tennivaló mielőtt iskolás lesz a gyermek

Kisiskolás alapok

Kihívás az iskolakezdés

Idén korábban kezdődött az iskolai bevásárlási láz

Tanévkezdés 2013

Mennyibe kerül az iskolakezdés?

Mennyibe kerül egy elsős?

Címkék:

Hozzászólások

Miért hazudik a gyerek?

Miért hazudik a gyerek?

A gyermek hazudozása legtöbbször lelki segélykiáltás!

Megdöbbentő dolgot talált egy bontatlan csomag pelenkában

Megdöbbentő dolgot talált egy bontatlan csomag pelenkában

Szerinted is megható?

Hátborzongató! Kézből etette a vad medvét a kislány, az apja pedig videózta!

Hátborzongató! Kézből etette a vad medvét a kislány, az apja pedig videózta!

Könnyen tragédia lehetett volna belőle!

Pályázat! Havi 40 ezer forint bölcsődei támogatás jár a kisgyerekeseknek

Pályázat! Havi 40 ezer forint bölcsődei támogatás jár a kisgyerekeseknek

Itt vannak a legfontosabb tudnivalók.

Bezárta magát a tűző napon álló autóba egy gyerek

Bezárta magát a tűző napon álló autóba egy gyerek

A tűzoltók szabadították ki!

Az ovisok jobban tudják, mit jelent a kánikula

Az ovisok jobban tudják, mit jelent a kánikula

Nagyon felkészült válaszokat adtak a kicsik :)

Milyen gyakran kell pelenkát cserélni a kánikulában?

Milyen gyakran kell pelenkát cserélni a kánikulában?

Kánikulában még a legszellősebb ruhában is izzadunk, és legyen bármennyire is hiper-szuper légáteresztő a pelenka, bizony nagyon is befülledhet benne a kicsi popsija.

16 milliós műalkotást tett tönkre a 3 éves kislány

16 milliós műalkotást tett tönkre a 3 éves kislány

A kislány kinyúlt a műalkotásért a babakocsiból, de lelökte a földre.

Így kezeld a melegkiütést!

Így kezeld a melegkiütést!

A melegkiütést az eltömődött pórusok okozzák

Nyári hasmenés? Nézd meg, mikor kell komolyan venni!

Nyári hasmenés? Nézd meg, mikor kell komolyan venni!

Könnyen kiszáradáshoz vezethet