Egy hazai felmérés szerint a kisgyermekek 70 százaléka naponta legalább két alkalommal kap valamilyen cukrozott élelmiszert. A megdöbbentő adatok ismeretében nem csoda, hogy évről évre nő a kettes típusú cukorbetegek és a túlsúlyos gyermekek száma.
A nemzetközi ajánlások szerint a három év alatti kisgyerekek étrendje napi 188 gramm szénhidrátot tartalmazhat, ebből pedig mintegy 32 gramm lehet finomított cukor. Ha a gyerek már pici korában úgy táplálkozik, mint a szülei, akkor sajnos nagy valószínűséggel egészségtelen felnőtt válik belőle, hiszen nem olyan arányban viszi be a tápanyagokat, mint ahogyan azt a szervezete igényelné. Ebben a korban alakul ki a picik ízlése és táplálkozási szokása, ezért nagyon fontos, hogy már hároméves koruk előtt figyeljünk oda a cukorfogyasztásra.
Az édes ízt persze mindenki szereti - pedig nem így születünk. A tévhittel ellentétben például az anyatej sem édes, hanem inkább kesernyés, de legalábbis semleges ízű. Jó alap ahhoz is, hogy a baba fenntartások nélkül fogadjon el bármilyen ízt a jövőben.
Az édes ízt később szeretjük meg. Az ízlelésnél egyszerű dolgunk van: az édes íz érzékelésére alkalmas ízlelőbimbók a nyelvünk elején helyezkednek el. Magyarországon ráadásul elterjedt szokás, hogy a hozzátáplálást édes gyümölcsökkel kezdjük. A rokonok is előszeretettel hoznak valamilyen édességet ajándékba. A desszertet mi, felnőttek is gyakran jutalomként kezeljük, a legértékesebb falatnak tartjuk.
Hozzászólások