Kezdjük kicsiben!
Sara Lise Raff, pedagógiai-nevelési tanácsadó, három gyermek édesanyja szerint a kisgyerekek öt éves korukig nem képesek megérteni az osztozkodás jelentőségét. A gyerekek képesek megtanulni néhány alapvető szabályt, mint például hogy kivárják, amíg ők következnek a sorban, hogy ha leteszik a játékukat és elmennek onnan, akkor azzal mások is játszhatnak, hogy ha a játéknapra elviszik a kedvenc babájukat, azt mindenki megfoghatja, mindenki játszhat vele – vallja a tanácsadónő.
Mérd az időt!
Következő alkalommal, ha gyermeked nem akar osztozni valamin, szabj ki egy időkorlátot – javasolja Lynne Milliner, a clevelandi Szivárvány Csecsemő- és Gyermekkórház gyermekorvosa. Tudasd a kicsivel, hogy a következő tíz percben ő játszhat a babával, ha az idő lejár, akkor pedig a testvérét illeti a játék, szintén tíz percre. Ezzel megtanulja, mit jelent felváltva játszani valamivel, ill. hogy a játékáról való lemondás nem örökre szól, visszakapja azt.
Dugd el a különlegességeket!
Biztosan van néhány olyan értékesebb játéka a kicsinek, amivel egyikőtök sem szívesen hagyná, hogy mások játszanak. Miért kellene hát kölcsönadni őket a játszódélutánon a barátaid gyerekeinek? Ha egy drágább könyvhöz, babához kifejezetten ragaszkodik a kicsi, ne erőltesd, hogy megossza másokkal – vallja Michelle LaRowe dadus, a nagy sikerű Anyukák alapkönyve c. mű írója. Értesd meg azonban gyermekeddel is, hogy ezeknek a szekrényben kell maradniuk; hogy amíg a vendégek el nem mentek, az adott játékokat nem veheti elő.
Mutass példát!
Laura Olson, valahai tanár és a Gyerkőcakadémia – amerikai gyermekgondozó és oktatási franchise – igazgató-helyettese szerint a kicsik kiemelt figyelmet fordítanak szüleik tevékenységének megfigyelésére, ezért a legjobb, ha élő példát mutatsz nekik, ha megfigyelhetik viselkedésed, amely során elosztasz valakivel valamit. Ha szendvicset eszel, kérdezd meg őt is, hogy kér-e belőle. Mutassatok példát a pároddal is, mindegy, miről legyen is szó, például válasszátok ki együtt, hogy melyik filmet nézzétek meg estére, osszátok meg a fürdőszobát.
Válassz egy témát!
Egy gyerkőc lát egy játékot a másiknál és hirtelen ő is azt akarja. Ez a viselkedés teljesen normális, ugyanakkor nagyon frusztráló lehet – legalábbis számodra. Hogy elkerüld egy játékért való irigységét, Michelle LaRowe szerint a legjobb, ha a közös játékokat egy bizonyos téma (főzés, babázás, homokozás) alapján szervezzük meg, így valószínűleg minden gyerek hasonló dolgokat fog hozni magával. A legjobb, ha előre kiválasztunk egy egységes színt is, ezzel elkerülhetjük, hogy bárminemű harc alakuljon ki a piros labdáért vagy a homokozó vödörért – mivel mindenkinek ugyanolyan van.
Adakozzatok!
A szabadságok, szünetek kiválóan alkalmasak arra, hogy beszélgessetek az adakozásról, az ajándékozásról. Vegyetek részt olyan programokban, ahol játékokat és ruhákat gyűjtenek menekült gyerekeknek. Hagyd a kicsit, hogy maga válasszon ki néhány darabot a szekrényéből, amit utána együtt vigyetek el és adjatok le a gyűjtőhelyen. Akár vásárolni is elmehettek, kérd meg, hogy válasszon ki néhány új játékot, de ne magának, hanem ajándékba a rászoruló gyerekeknek, akiknek nincsenek babáik, mackóik, labdáik, akik nem tudnak mivel játszani.
Szerepjáték
Ha a kicsi mesterien tud nemet mondani, kipróbálhatod esetleg a szerepcserés megoldást. Amikor együtt játszotok és ő kér el tőled valamit – a sárga legóembert, a lila babaruhát – mondj neki egyszerűen nemet. Ha ettől ideges lesz, ülj mellé és beszélgessetek róla, hogy mit érez most, milyen rosszul esik neki, hogy nem kapta meg, amit kért, és hogy ez a többi pajtásának is fájó lehet, amikor ő mindenre nemet mond, semmit nem hajlandó kölcsönadni nekik. Ha a legközelebbi közös játék alkalmával megint ódzkodna, hogy kölcsönadja a kisautóját, emlékeztesd erre a beszélgetésre, és arra, hogy milyen rosszul esett neki is, hogy nem kapta kölcsön, amit kért.
Dicsérd meg!
Annyi időt töltesz azzal, hogy fegyelmezed és figyelmezteted a kicsit – „Ezt nem szabad, így nem viselkedünk, ilyet nem csinálunk!” – hogy a dicséretről gyakran elfeledkezel, amikor végre a tőle elvárt módon viselkedik? Mondd el neki, hogy mennyire büszke vagy rá! „Nagyon szép dolog, hogy ilyen kedves voltál és kölcsönadtad a játékod a testvérednek!” Tudasd vele azt is, hogy ezzel a másik gyereket milyen boldoggá tetted – vallja Laura Olson.
Ne felejtsd el, a tökéletesség záloga a gyakorlás!
Renee Mosiman családterapeuta, egyben az Iskola-előkészítő kisokos, avagy hogyan építsük gyermekünk intellektuális képességeit? c. könyv társszerzője szerint pusztán a tény, hogy a kicsik sok időt töltenek társaságban, együtt játszanak a legjobb lecke, hogy megtanulják, mit is jelent megosztani valamit. Ha rendszerint ugyanazokkal a gyerkőcökkel játszik együtt kicsinyed, az idő múlásával egyre jobban fog bízni bennük. Amint kifejlődik gyerkőcödben ez az egymás iránti bizalom, valószínűleg sokkal könnyebben rávehető lesz, hogy bármit is elosszon társaival.
Hozzászólások