A kezdet kezdetén
A csecsemők édesanyjuk méhében is gyakorta szopják ujjacskáikat, ezt bizonyítják a modern kor technikai vívmányai is, vizuális megjelenítéseik révén. Már az ultrahangos képi bizonyítékok előtt is lehetett tudni, hogy a babák ilyen módon nyugtatják, foglalják el magukat a pocakban.
Mindenki más
Egyes babák már rögtön a születésük után elkezdik (vagy éppen folytatják) hüvelykujjuk rágcsálását, mások később találnak rá, míg vannak olyanok, akiket soha nem köt le ez a tevékenység. Minden gyermekben benne van a szopási ösztön, ám van, akiben erősebben, míg másokban gyengébben él. Mindenki más, ezért is eltérőek a szokásaink. Sőt, az egyes babák ujjszopási módszerei is különbözőek!
Problémák
A szopás elsődleges funkciója, hogy ilyen módon jusson táplálékhoz az újszülött. Ez másodsorban a megnyugtatás módja is, segít a rossz érzések és kellemetlenségek elviselésében. A babák csak akkor használják ujjacskájukat, ha szükség van rájuk.
Kezdetben bizonyára problémák forrása lesz a „pótcici” használata a mamának és a babának is. Egyrészt zavarhatja az édesanyát, ha gyermeke egész álló nap az ujját szopizza és félti a jövőbeli leszokástól, a fogacskái károsult fejlődési folyamatától. Másrészt a picurinak sem egyszerű a kezdetekben, hiszen nagyon koncentrálnia kell ahhoz, hogy kezecskéjét folyamatosan a szájánál tartsa. Ilyenkor még nem fejlődött ki a szem- és kéz koordinációja, sőt, azzal sincs tisztában, hogy mit csinál.
Megoldás lehet, ha rövid időközönként juttatod anyatejhez, ami viszont számodra lehet nagyon megterhelő a mai rohanó életvitel miatt. Tudtad, hogy bizonyos nomád törzsek hordozókendőben cipelik magukkal gyermekeiket a nap nagy részében, s így a pici bármikor szopizhat igénye szerint, akár öt percenként is?
Tiltás
Ha eltiltod gyermeked az ujjszopástól nem segítesz neki, sőt, sokkal inkább rosszat tesz vele. Ez a gyermek megnyugtató technikája, ha megakadályozod benne, azzal sokkal inkább bünteted, mint segíted őt. Ez túl drasztikus megoldás egy kisembernek! Inkább mondogasd neki, hogy ő már nagyfiú/nagylány és nincs szüksége erre, nézze meg a többieket.
Káros?
Eltérő a szakértők véleménye a témáról. Önmagában véve nem tekinthető kórosnak, vagy betegségnek. A legtöbben azt a nézetet vallják, hogy természetesebb, egészségesebb módszer, mint a cumi használata. Hogy miért? Mert mindig kéznél van! Amikor elkezdene a baba játszani vagy beszélni, akadályozni fogja, mivel nem tud egyszerre két dolgot is csinálni, melynek következtében szépen lassan kénytelen lesz (általában másfél éves kora körül) magától leszoknia, hiszen a kezeit másra kell használnia. A cumi ezzel ellentétben nem jelent olyan nagy akadályt számára.
A fogorvosok négy éves kor után már egyértelműen ellenzik az ujjszopást, mivel ekkortól tényleg fennáll a veszélye, hogy a maradandó fogsor károsodhat. (Ezt persze a jövőben fogszabályzó segítségével helyre lehet hozni.) Ők azt javasolják, hogy e kor betöltése után – ha már ovis a gyerkőc – fordulj vele szakemberhez.
A pszichológusok ennél tágabb időszakot tekintenek normálisnak, szerintük akár hét éves korig is természetes ez a fajta elfoglaltság, s majd csak akkor kell vele szakemberhez fordulnod, ha már iskolába jár és még nincs leszokóban.
Ha érdekel a téma, és esetleg cumi-problémáid lennének, olvasd el egy régebbi cikkünket, melyben a leghatásosabb leszoktató technikákat gyűjtöttük össze számodra.
Hozzászólások