Baloghné Fűrész Veronika minden kétséget kizáróan rengeteg tapasztalattal bír a gyermeknevelés, babaápolás területén, védőnőként és mentálhigiénés szakemberként tevékenykedve. Interjúnk során Veronikát a szépséggel, egészséggel és gyermekneveléssel kapcsolatban kérdeztük.
Mint ahogyan azt tudjuk, eddigi pályafutása során nagyon sokféle, gyermekneveléssel kapcsolatos intézményben megfordult. Tevékenykedett már baba-mama klubban, babamasszázs oktatóként, és nem utolsó sorban védőnőként és mentálhigiénés szakértőként. Hogyan látja, mennyire veszélyes a gyermekek mentális fejlődésére az egészen kicsi babák, gyerekek szépségversenyeken való megmérettetése?
Amennyiben ez nem jelenti azt, hogy elvesszük a gyermek gyermekkorát, akkor nem tartom veszélyesnek. Fontos, hogy a szülők ne a saját rejtett, meg nem valósult vágyaikat vetítsék ki a gyermekekre. Véleményem szerint, a szereplési vágy az emberekkel születik, és nem feltétlenül rossz. Nagyon fontosnak tartom azonban azt, hogy az ilyen versenyeken résztvevő gyermekek életében ne a szépség legyen az egyetlen és legfontosabb cél.
Szépség: szép baba egyenlő egészséges baba, ill. fordítva?
Véleményem szerint minden csecsemő szép, már csecsemőkorban egyéniség. Az egészség és a szépség összefüggésén nem gondolkoztam a csecsemők, kisgyermekek vonatkozásában. Úgy gondolom, inkább a biztonság, az elfogadás érzése teszi megelégedetté a gyerekeket. A szülők, nagyszülők, rokonok részéről feléjük irányuló feltétel nélküli elfogadást tartom fontosnak, ez természetesen nem azt jelenti, hogy a személyes mintával, neveléssel ne éljünk.
Indítaná-e gyermekét baba- és/vagy gyermekszépségversenyen?
Két lányom van, és annak idején, óvodás korukban részt vettünk egy szépségversenyen. Nem tapasztaltam, hogy ez a személyiségük fejlődésére rossz hatással lett volna. Kifejezetten tetszett nekik az, hogy a színpadon végig kellett vonulniuk, és megtapsolták őket.
A védőnő gyermeke a "nagy könyv" szerint fejlődik? Akkor és azt csinálja, eszi, issza, mondja, tudja, amit kellene? Mennyire hallgassanak a gyakorló anyukák másokra gyermekük nevelését illetően?
Csak a saját tapasztalataimról tudok beszámolni. Amikor az ember saját gyerekéről van szó, elsősorban szülő, és csak másodsorban szakember. Én azt vallom, hogy csak „elég jó szülőnek” kell lenni, és nincs olyan, hogy „nagy könyv”, inkább azt mondanám, hogy a tapasztalatokból kialakult átlag van, amelyhez a gyermekek fejlődését hasonlítjuk. Természetesen egyéni eltérések lehetnek, ezeket a szakembereknek, mérlegelniük kell, mielőtt egy gyermek fejlődését megítélik. Még családon belül sem szerencsés a testvérek összehasonlítása. A szülőségre nem születünk, ezt meg kell tanulni.
Kitől kérjünk tanácsot? Ez nem könnyű kérdés. Például, ha valaki bizonytalan abban, hogy az anyatejes táplálás terén jó úton halad-e, és saját meggyőződése az, hogy fontos az anyatejes táplálás, szoptatás a csecsemőkorban, akkor olyan szakemberhez, vagy akár laikushoz forduljon, aki ebben saját tapasztalatával meg tudja erősíteni, segíteni. Előfordulhat, hogy a gyermekét annak idején nem szoptató nagymama egyéb kérdésben jó tanácsadó, de ebben nem tud segíteni. Végzettségemnél fogva is azt mondhatom, hogy a védőnők a prevenció kiváló szakemberei, és minden családnak javaslom, hogy kérdéseivel forduljon bizalommal védőnőjéhez. A baba-mama klubfoglalkozásokat azért tartottam nagyon jónak, mert ott lehetőség volt arra, hogy a szülők a meghívott szakemberekkel beszéljék meg kérdéseiket, illetve egymással is megoszthatták tapasztalataikat.
Köszönjük szépen, hogy megosztotta velünk gondolatait, tapasztalatit. Van esetleg búcsúzóul kedvenc, gyermekekről szóló idézete, verse?
Dorothy Law Holte: Egy élet a kezedben...
Ha a gyermekek kritizálva élnek,
Megtanulnak megbélyegezettnek lenni.
Ha a gyerekek ellenségeskedésben élnek,
Megtanulnak veszekedni.
Ha a gyerekek kicsúfolva élnek,
Megtanulnak szégyenlősnek lenni.
Ha a gyerekek megszégyenítve élnek,
Megtanulják bűnösnek érezni magukat.
Ha a gyerekek toleráns légkörben élnek,
Megtanulnak türelmesnek lenni.
Ha a gyerekek bátorítva élnek,
Megtanulnak bízni.
Ha a gyerekek dicsérve élnek,
Megtanulják megbecsülve érezni magukat.
Ha a gyerekek méltányosságban élnek,
Megtanulják az igazságosságot.
Ha a gyerekek biztonságban érzik magukat,
Megtanulnak hittel élni.
Ha a gyerekek megerősítve élnek,
Megtanulják magukat szeretni.
Ha a gyerekek elfogadva és barátságban élnek,
Megtanulják megtalálni a szeretetet a világban!!
Hozzászólások