A kívánósságról

Admin | 2011.08.31


Figyelj a tested jelzéseire! Nyáron egy kicsit csalóka, hiszen normál esetben is étvágycsökkenést tapasztalható, télen pedig a megnövekedett falási kedv együtt jár az ünnepek hangulatával, ezért ha egyébként nem tudod, hogy babát vársz, akár annak is betudhatod. Köztudott, hogy ideális esetben a kismamák étrendje nem igazán különbözik a terhesség előtt megszokottól. Mindenki tudja, hogy a várandósság alatt nem kell kettő helyett enned, így elkerülheted a terhesség utáni pluszkilókat is.



A terhesség alatt előfordulhat, hogy étvágyad nő ill. csökken, lehetnek olyan napok, amikor alig csipegetsz valamit, máskor pedig három adagot is leküldesz egyben. Tudd, hogy ez nem igazán egészséges sem számodra, sem a babád számára. Jobb lenne, ha rendszeresen étkeznél, naponta legalább ötször, kis adagokat. 



A várandósság során jelentkező kívánósság a modern társadalom hatása – állítják egyes kutatók. Mivel napjainkban minden kontinens finomságai megtalálhatók a szupermarketek polcain, az üzletek 0-24 óráig nyitva tartanak, a kismamák tulajdonképpen bármit megkívánnak, hipp-hopp be tudják szerezni. Anyáink és nagyanyáink idejében biztosan eszébe nem jutott egyetlen terhes nőnek sem, hogy az éjszaka közepén sajtburgert kíván, utána pedig juharszirupos palacsintát, az egészet pedig egy banános shake-kel öblítené le, hiszen ezek sem ismertek, sem elérhetőek nem voltak számukra. 





Napjainkban a várandós nők közel háromnegyede számol be a kívánósságról. Az óhajtott ételek közül a leggyakrabban ezeket sorolják fel a kismamák: jégkrém, csokoládé, fűszeres, chilis, curry-s ételféleségek, savanyú uborka, ecetes hagyma, trópusi gyümölcsök, fánk, kakaós csiga és más kakaós termékek, sós sült burgonya, dió, mogyoró. Különleges kombinációk iránti kívánságokkal is találkozhatunk, mint a mézes-banános tonhal, a nutellás-uborkás kenyér, a csokis popcorn vagy a menta szószos tükörtojás. S hogy mikor kívánják ezeket a kismamák? Főként a délután folyamán ill. az esti órákban, azonban éjszakai is sokan vágyakoznak valami rágcsa után.



Az első hónapok...



Az első trimeszterben a reggeli émelygéstől, hányástól elképzelhető, hogy nincs étvágyat, hogy ebédig egy falatot sem tudsz lenyelni, egész nap kibírnád egy üres kiflivel. Ez azonban nagyon helytelen, hiszen a szervezetednek vitaminokra, ásványi anyagokra és energiára van szüksége a babád egészséges fejlődéséhez. Próbálj ilyenkor is magadba tuszkolni egy kis ételt, ne a mennyiség, hanem a minőség legyen mérvadó!





Ha azon szerencsések közé tartozol, akik nemhogy nem tudnak enni, hanem fokozódik az étvágyuk, falánkság és kívánósság jellemzi őket, akkor oda kell figyelned, kontrollt kell tartanod! A terhesség első harmadában jellemzően megnövekedett édesség iránti vágyról számolnak be a kismamák, tartsd hát irányítás alatt az elfogyasztott csoki mennyiségét, mert bizonyára te sem szeretnél túl sokat hízni a terhesség alatt. 



A második trimeszter 



A negyedik hónaptól észre fogod venni, hogy étvágyad automatikusan visszaáll a normál kerékvágásba. Ha a rosszullétek miatt fogytál, most próbálj minél egészségesebben étkezni, részesítsd előnyben a teljes kiőrlésű gabonából készült péksüteményeket, a gyümölcsöket, zöldségeket, a fehér húst és a halat. Nem kell kettő helyett enned, de lemondanod sem arról, amit nagyon kívánsz. Élvezd az ételek ízét, próbálj ki új recepteket, süss-főzz! 





Ha az első időszakban inkább a kívánós-falánk kismamák közé tartoztál, és bár a pocakod még alig látszik, a nadrágjaidba már nem férsz bele, szintén próbáld betartani az egészséges étkezés alapelveit! Sok teljes kiőrlésű gabona, sovány fehérje, zöldségek, gyümölcsök, tejtermékek. Fogyókúráznod nem kell, nem is javasoljuk, azonban próbálj mértéket tartani, este – ha nem muszáj – ne egyél szénhidrátot! A húsokat grillezd, párold, a zöldségeket és a gyümölcsöket fogyaszd nyersen, így nem főnek ki belőlük a vitaminok és más értékes anyagok. 



A harmadik harmad 



Egyes szakértők szerint mindössze a terhesség harmadik trimeszterében szükséges emelni az elfogyasztott kalóriák mennyiségét. A magzatodnak nem extra adag kalóriákra, hanem vitaminokra és tápanyagokra van szüksége! Ebben az időszakban a baba súlya jelentősen gyarapszik, a testednek tehát egy kicsivel több élelemre van szüksége. Egy várandós kismamának átlagosan napi plusz 300-500 kalória elfogyasztása indokolt a harmadik trimeszterben. Ezek a plusz kalóriák azonban ne a sütikből és más édességekből álljanak, igyekezz értékes, tápanyagban gazdag fogásokat fogyasztani, és törekedj arra, hogy minél többször, de csak kis adag ételeket egyél. 





A terhesség végén, a szüléshez közeledve normális jelenség az étvágycsökkenés. A baba már annyira megnőtt, hogy szinte nyomást gyakorol a gyomrodra és gyomorszájadra, ezáltal két-három falat után úgy érezheted, hogy nem tudsz többet enni, esetleg bizonyos ételek egyáltalán nem fognak ízleni a magasabb gyomorsavad miatt.



 



A következő írásainkat ajánljuk figyelmedbe:



Kismamák kiegyensúlyozott étrendje

Táplálékkiegészítők várandósság alatt


Terhesvitaminok


Étkezési útmutató több babára komponálva


Születési rendellenességhez vezethet a terhesség idején történő folsavat gátlógyógyszeres kezelés


Vashiány és megelőzése

Címkék:

Hozzászólások

A várandós anyukák legfontosabb bőrápolási tennivalói

A várandós anyukák legfontosabb bőrápolási tennivalói

Zsírosodás, striák, pigmentáció az arcon - ezek a leggyakoribb panaszok.

Ezt jelentik a rövidítések a magzati ultrahang leleten

Ezt jelentik a rövidítések a magzati ultrahang leleten

Segítünk értelmezni a leggyakoribb rövidítéseket!

Emberöléssel vádolnak egy nőt, mert terhesen verekedett, és haslövés miatt elveszítette a magzatot

Emberöléssel vádolnak egy nőt, mert terhesen verekedett, és haslövés miatt elveszítette a magzatot

A lövöldözés egyetlen igazi áldozata a magzat volt!

A koraszülés esélyét csökkenti a kiegyensúlyozott, egészséges étrend

A koraszülés esélyét csökkenti a kiegyensúlyozott, egészséges étrend

Az egészséges ételek rendszeres fogyasztása sokkal fontosabb, mint az egészségtelen ételek kizárása.

Vizelettartási gondok a terhesség alatt?

Vizelettartási gondok a terhesség alatt?

Nem kell megijedni!

A várandós nők az állóképesség bajnokai

A várandós nők az állóképesség bajnokai

Minderre a Tour de France kerékpárverseny elemzésével jöttek rá!

Nyáron vagy várandós? Akkor számíts ezekre a dolgokra!

Nyáron vagy várandós? Akkor számíts ezekre a dolgokra!

Nézzük, mire kell fokozottan ügyelned a kánikulában

51 évesen még egyszer anya akart lenni: 68 éves férjével várják kisbabájukat

51 évesen még egyszer anya akart lenni: 68 éves férjével várják kisbabájukat

Mesterséges megtermékenyítéssel esett teherbe…

Tanácsok, hogy a várandósság ne legyen terhes

Tanácsok, hogy a várandósság ne legyen terhes

Életünk legszebb időszakában annyi minden bezavarhat.

Szabad-e várandósan napozni?

Szabad-e várandósan napozni?

Már volt szó a napsütés pozitív hatásairól, illetve a kisbabák napoztatásáról, most viszont kifejezetten a pocakkal történő napozás, szoláriumozás és fürdőzés előnyeire és hátrányaira térünk ki.