Íme azok a tévhitek, amiket ideje lenne elfelejteni, és persze azoka dolgok, amik valóban fontosak.
Aktív élet
A mozgással kapcsolatos tévhitek közül például a „ne nyújtózkodjon a kismama, mert a baba nyakára tekeredik a köldökzsinór” az egyik leggyakoribb megalapozatlan, félelemkeltő mondat volt. Korábban a megfelelő ismeretek hiánya miatt inkább óvták a nőket a sportolástól, aktív mozgástól ebben az időszakban. Ma már ezzel kapcsolatosan is elmondhatjuk, hogy egy egészséges kismama sokféle mozgásforma között válogathat: gyógytornászok által kidolgozott kismama torna, kismama jóga, kismama hastánc, aquafitness. A kismamának nem kell feltétlenül élsportolónak lennie, a hangsúly az életmódon van, melynek szerves része a mozgás. Kellő fizikai állóképességgel a hosszú vajúdást is jól tolerálja a szervezet: csak elfárad, de nem merül ki, így a gyermekágyas időszakban gyorsabban regenerálódik.
Nem kell kettő helyett enni!
Jelentős hatással van a saját és a babája egészségére is az, hogy milyen életmódot folytat egy várandós nő. A kiegyensúlyozott táplálkozás – a legfontosabb az egyszerű szénhidrátok kerülése –, és a mozgás együttesen rizikócsökkentő tényező. Az, hogy egy várandósnak mennyi a BMI-je (testtömegindexe), hatással lehet a szülés alatti méhtevékenységre, a szövetek rugalmasságára, a magzat nagyságára. Helyes étrend esetén kevesebb a várandóssággal összefüggő kórképek kialakulásának esélye, mint például a terhességi diabétesz és a magas vérnyomás.
Az internet nem a barátunk!
Ma már rengeteg lehetőség van az információk beszerzésére. De „Dr. Internet” nem feltétlenül a legjobb forrás. Nem mindig egyszerű az információdömpingből kimazsolázni azt, ami igazán hiteles forrásból származik, ráadásul még az adott édesanyára, babára is vonatkozik. Érdemes inkább a megfelelő szakemberekkel felvenni a kapcsolatot. Ha már internet, akkor a babás csoportokat ajánljuk, ahol ki-ki megoszthatja saját tapasztalatait. Persze ezt is óvatosan kell kezelni.
A család segítsége
A várandósság időszaka jó lehetőség a kismamának az édesanyjával való kapcsolatának rendezésében, erősítésében. A nőrokonok családi legendáriumait is érdemes meghallgatni. Szinte mindenütt előfordulhatnak nehéz történetek is, de a megoldások, megerősödések is jó példák lehetnek egy várandós anyuka előtt. Számos lehetőség van, nemcsak a testi-fizikai síkot átgondolni, erősíteni.
Hozzászólások