A körömlakkhasználattal kapcsolatosan aggodalomra okot adó kémiai anyagok, aftalátok, a körömlakk mellett a hajlakkban, dezodorokban és számos egyéb kozmetikai termékben is megtalálhatóak. Bár nincs meggyőző bizonyíték ezek magzatkárosító hatásáról, számos tanulmány bizonyítja, hogy endokrin zavarokat okozhatnak.
A University of Rochester által 2005-ben végzett kutatás bizonyította, hogy minél nagyobb arányban van a kismama a ftalátoknak kitéve, annál nagyobb a kockázata annak, hogy fiaiknál nemi szervekkel kapcsolatos rendellenesség alakul ki.
Toxikus hármas
A kutatások és kozmetikai felügyeleti szervek csak toxikus hármasnak „becézik” azokat a vegyi anyagokat, amikből a körömlakkok nagy része áll:
Formaldehid
Toluol-vegyületek
Dibutil-ftalát
Mindhárom anyag az irritációtól kezdve akár születési rendellenességgel és a rák kialakulásával is kapcsolatba hozható.
Tudtad?
A hajad és a körmeid valóban gyorsabban nőnek a terhesség alatt, a hormonoknak köszönhetően.
A köröm, csakúgy, mint a haj, észrevehető változásra képes a terhesség ideje alatt. Ilyenkor ugyanis gyorsabban nőnek és erősebbé válnak. De van, akiknél pont az ellenkezője, a körmök túlzott érzékenysége és törékenysége alakul ki. Ahogyan a hajnál sem, így a körömnél sem állandóak a változások. Ha a körmeid érzékenyek, próbáld megóvni őket a külső hatásoktól és ne használj körömlakkot, vagy körömlakk-lemosót. Természetesen a szüléssel ez a probléma is meg fog szűnni.
Manikűröztethetek terhesség alatt?
A bőrgyógyászok és nőgyógyászok szerint a válasz igen. Ez mindenképpen jó hírt jelent azoknak a kismamáknak, akiknek terhesség alatt gyorsabban nő a körmük. A körömlakkok és lemosók csak kevés mennyiségben tartalmaznak mérgező kémiai anyagokat, mint a formaldehid vagy fém-acetát, ezekből pedig csak egy jelentéktelen mennyiség jut a szervezetbe a körmökön keresztül. Terhesség ideje alatt nemcsak körmeid lehettek ápoltak, de a pedikűr során egy masszázst is kapsz, mely igen jó hatással van a megdagadt lábaidra.
Szerencsére ma már mondani sem kell, hogy csak azok a szalonok az elfogadhatóak, ahol steril, egyszer használatos pengével dolgoznak, és a többi eszközt is a szemed láttára fertőtlenítik. A körömlakklemosó és körömlakk tartalmaz oldószert, de a kutatások szerint ez nagyságrendileg nem jelenthet problémát (kivéve a pedikűrösként dolgozó kismamákat). Ha mégis tartanál tőle, vegyél toulolmentes bio körömlakkot.
Forrás: Webbeteg, Mannaszappan, Evon, Latte, Kamaszpanasz
Hozzászólások