Egy kismama sem szenved kóros cukorhiányban, mégis némelyikünk majd meg tud halni egy szelet csokiért vagy sütiért. De ez fodítva is igaz. Rengetegen szenvedünk vashiányban, mégsem érzünk ellenállhatatlan vágyat egy tál spenótfőzelék vagy egy céklasaláta elfogysztására. Elgondolkodtató igaz?
Mit mond a tudomány a kívánosságról?
…a vashiány esetén?
A vashiányra egy másik jelrendszere van a testünknek; a vashiányt szomjúsággal vagy jégkocka kívánásával jelzi. A terhesség alatt 40%-al több folyadékot használunk el. Ez a megnövekedett többlet a szervezet folyadéktereinek egyikében, a plazma víztérben van jelen. Ha a plazma víztér és a hemoglobin arány eltorzul, beindul egy anémiás folyamat és szomjasak leszünk. Ha fokozott szomjúságot érzünk, gondoskodjunk vaspótlásról
…ha koffeines ételeket, italokat kívánunk?
A mellékvesék kimerültsége gyakori a terhes nők esetében, és ez koffein utáni vágyakozást kelthet. Ez a kijelentés azonban csak gyakorlati megfigyelésen alapszik. A téma kényes. A tudomány ezen a téren nem igen jeleskedik. Ez azonban a lényegen nem változtat, a kóla és kávé túlzott fogyasztása nem fog segíteni sem a mellékvesén, sem a fáradságon. A C-vitamin bevitel viszont annál inkább (a kóla elhagyás mellett persze).
…ha csípős ételeket kívánunk?
Pajzsmirigy működéssel kapcsolható össze, vagy kénhiánnyal. Erős Pista helyett használjunk Édes Annát, de fűszerehetünk fokhagymával is. A szendvicsedet megkenhetjük tormával vagy mustárral. Ezeket azonban ne vigyük túlzásba, a csípős fűszerek, a torma, a mustár, a curry, a chili, stb. hízlalnak terhesség és szoptatás alatt is. Rengeted zöldfűszer létzik, legyünk kreatívak próbáljunjk ki új ízesítéseket.
…ha édességeket, cukorkákat kívánunk?
A NaturopathyWorks.com szerint létfonotsságú vitaminok és ásványianyagok hiánya a szervezetben okozhatnak édességek utáni kielégíthetetlen vágyat. Ha a szervezetünkben kevés a krómium, foszfor, kén, triptofán szívesebben nyúlsz ezekért a “üres kalóriákért”. A változatos terhes étrend megvalósítása segít ebben az esetben.
…ha csokit kívánunk?
Russell J. Martino, Ph.D. szerint azok, akik a csokit kívánják állandóan magnézium vagy B-vitamin hiányban szenvednek. Szóval a Kit Kat helyett jobban járunk ha elfogyasztunk egy kis kesudiót (sótalnul persze), mazsolát, diót, meg egy tál brokkolit. De ha végképp édesre vágyunk készítsünk teljes kiörlésű lisztből egy banános muffint, ami tiszta B-vitamin bomba.
…ha valamilyen zöldséget vagy gyümölcsöt kívánunk?
Ez a szerencsésebb eset. Ha megunjuk a kívánt zöldég vagy gyümölcs ízét, dobjunk mellé más ízeket is, keverjük más zöldséggel, gyümölccsel (például cékla almával, uborka répával) vagy készítünk belőlük inkább turmixot.
A terhesség nemcsak az alakodra és a hangulatodra lehet hatással, de az ízlésedet is megreformálhatja. Lehet, hogy eddigi kedvenceid közül akad majd étel, melyre alig bírsz rápillantani, míg néhány tabunak számító táplálék kellemes meglepetést okozhat.
A kívánósság azonban nem egyszerű ízlésváltozás: számos elmélet alakult ki arról, hogy mi állhat a hátterében, és mire következtethetsz abból, mit ennél szívesen. Egyesek szerint a tested súgja meg, mi az egészséges, és melyik étel ártalmas, mások azonban egyenesen úgy vélik, hogy a baba nemétől függ, hogy mit kívánsz. Tudd meg, mi igaz a kívánóssággal kapcsolatos néphitekből, és valójában mi áll a hátterében!
A kívánósság tudományos magyarázata
A legtöbb várandós nő szembetalálja magát azzal a furcsa ténnyel, hogy némiképp megváltozik az ízlése. A szakirodalom szerint a terhes anyák 90%-a legalább egyféle ételt megkíván, ami leggyakrabban a jégkrém (bár általában savanyú uborka nélkül), a második helyezett pedig a gyümölcs. Sokan ezzel együtt meg is undorodnak néhány tápláléktól.
A kívánósság és az undorodás általában a terhességelső harmadára jellemző, és bizonyos mértékben a megváltozott állapot miatt kialakuló hormonális zűrzavarnak köszönhető. Amikor tehát a negyedik hónap környékén hormonháztartásod valamelyest egyensúlyba kerül, számíthatsz arra, hogy az ízek kísértése is alábbhagy. Nem ez az egyetlen létező magyarázat azonban arra, hogy miért szeretnél olykor furcsa ételeket enni.
A test jelzése?
A népi bölcsesség a test józan figyelmeztetésének tartja a kívánósságot. Eszerint, amit a terhesség alatt megkívánsz, arra szükséged van, amitől pedig undorodsz, az árt neked, illetve a babának. Az orvosok szerint ez a feltételezés nem is jár messze az igazságtól, ugyanis kifejezetten helyes jelzés például, ha látni sem bírod a kávét, pedig azelőtt el sem tudtad kezdeni a napot nélküle.
Ugyanígy érdemes hallgatnod a testedre, ha a legenyhébb alkoholos ital is elborzaszt, mert túl erősnek érzed, de nem bírsz betelni a grépfrúttal. Másrészt azonban, amikor hirtelen látni sem bírod a halat, keserűnek érzed a brokkolit, és majd' meghalsz a fagylaltért, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy csak úgy vészelheted át egészségesen a terhességet, ha eleget teszel ezeknek a furcsa vágyaknak.
Miért kívánod az édességeket?
A terhes nők számára elengedhetetlen a teljes értékű étkezés, és valamilyen rejtélyes módon erre a szervezeted is igyekszik rákényszeríteni. Ahhoz, hogy egészséges babád születhessen, szükséged van szénhidrátra és kalciumra egyaránt, de meglehet, tudatalattid nem éppen a legjobb tápanyagforrást részesíti előnyben.
Bár a gyümölcsök, a tej és a sajt is gazdag kalciumban és szénhidrátban, tény, hogy a csoki és a fagyi finomabb, nem csoda hát, ha ezeket kívánod meg. Olykor azonban nem árt felülbírálni, amit a gyomrod súg, hiszen a túl sok édesség ártalmas is lehet, különösen, ha terhességi cukorbetegségben szenvedsz. Ne próbáld teljesen figyelmen kívül hagyni, hogy mi esik jól vagy rosszul, de, ha valamit nagyon erősen megkívánsz, ám az nem éppen egészséges, gondold végig, hogy milyen tápanyagra lehet szükséged belőle, és keress arra jobb alternatívát!
Édes vagy sós? Utal a baba nemére?
Sokan azt tartják, hogy az alapján, hogy kismamaként az édes vagy a sós ételeketkívánod, következtethetsz leendő gyermeked nemére is. Ha az édes ételek, tehát a cukorka, a csoki és a krémes, habos sütemények csoportja csábít el könnyedén, az elméletileg arra utal, hogy lányod lesz. Ezzel szemben a kovászos uborka, a sült marhaszelet és a sós sütemények serege kisfiúra enged következtetni.
A gyakorlatban azonban mindezt még egyetlen tudományos kutatás sem támasztotta alá, és ami a kismamákat illeti, a jóslatok nagyjából 50-50%-ban jöttek be, ám hasonló sikerrel valószínűleg bárki képes egy gyerek nemét megtippelni, ételek nélkül is.
Kismama vagy? A következő írásainkat ajánljuk figyelmedbe:
A kívánósságról
Kismamák kiegyensúlyozott étrendje
Táplálékkiegészítők várandósság alatt
Terhesvitaminok
Étkezési útmutató több babára komponálva
Születési rendellenességhez vezethet a terhesség idején történő folsavat gátlógyógyszeres kezelés
Vashiány és megelőzése
Lájkold a Babamama.hu Facebook oldalát és csatlakozz Csacsogó csoportunkhoz, ha szeretnél értesülni legfrissebb híreinkről!
Forrás: Femina, Kismamadiéta blog
Hozzászólások