1. tévhit: Egyetlen pohár ital elfogyasztása is maradandó károsodást okozhat a magzatnak
A terhesség alatti rendszeres, túlzott mértékű alkoholfogyasztás koraszülést, kis súllyal való születést, esetlegesen idegrendszeri károsodásokat eredményezhet. A szakma véleménye azonban nem egységes a „túlzott mértéket” illetően, vagyis nem definiálható pontosan, hogy mekkora az a mennyiség, amely még nem árt, ill. amely már árt a magzatnak. Abban azonban egyetérthetünk, hogy a terhesség észlelése előtt valamint a terhesség során (pl. ünnepi alkalmakkor) elfogyasztott egy-egy korty alacsony alkoholtartalmú szeszes ital magzatkárosító hatása nem jelentős.
2. tévhit: Tilos tejet inni a terhesség alatt, mert allergiás lesz tőle a baba
Azoknak a kismamáknak, akiknél semmilyen problémát nem okozott eddig a tejfogyasztás, szervezetük jól bontja a tejcukrot, nem fordul elő a családjukban tejérzékenység, nemhogy tilos, hanem szinte kötelező a magas kalciumtartalmú tej fogyasztása. Leendő édesanyaként nyugodtan fogyaszthatsz tejet, az nem veszélyezteti a kisbabád a későbbi allergia szempontjából.
Ha sosem szeretted a tejed, vagy mindig is emésztési problémákat okozott, esetleg a családban előfordul tejcukor-érzékenység, természetesen ne erőltesd, hiszen ezer más forrásokból is fedezheted a kalcium-szükségleted. Ilyenek például a mák, a szezámmag ill. a tengeri hal. Célszerű továbbá arra törekedned, hogy minél hosszabb ideig, de legalább hat hónapig szoptass, ill. figyelmet fordítanod arra, hogy a pici étrendjébe lehetőleg minél később kerüljenek be a tehéntej hozzáadásával készült tápszerek, ételek.
3. tévhit: A terhesség alatt kettő helyett kell enni
Elavult, régi mondás ez! A magzatnak nem extra adag kalóriákra van szüksége, hanem sokkal inkább tápanyagokra! Ezért nem a magadhoz vett étel mennyiségét kell megnövelned, inkább a minőségi javulásra törekedj! A megfelelő mennyiségű ásványi anyag fogyasztása pedig az első trimeszter során még hangsúlyosabb, hiszen ilyenkor hiába viszel be belőlük eleget, sokszor a rosszullétek miatt nincs idejük felszívódni. Egyél annyit, amennyi jól esik, törekedj minél többször, de kisebb adag ételek elfogyasztására. Egyes vélemények szerint a napi +300 kalória elfogadott a várandósság időszakában.
4. tévhit: A tengeri halak és a tenger gyümölcseinek fogyasztása higanymérgezést okoz
A tengeri halak és herkentyűk amellett, hogy finomak, magas az omega3 zsírsavtartalmuk, viszont egy kifejezetten káros anyag is megtalálható bennük: a higany. Bizonyos halfajták az átlagosnál jóval magasabb mennyiségű higanyt képesek felhalmozni, pl. a makréla, a kardhal és a cápa. A magyarországi tengerihal-fogyasztás nemzetközi viszonylatban igen alacsonynak mondható, ezért a heti egy-kétszeri alkalom egyáltalán nem számít ártalmasnak, sőt, ajánlott is ahhoz, hogy a fontos omega3 zsírsavhoz jusson a mama és a magzat szervezete is.
5. tévhit: Egyes vitaminkészítmények fejlődési rendellenességeket okozhatnak ill. órásbébid is születhet tőlük
Az egyoldalú táplálkozás miatt nagyon sok kismama szenved vitamin- vagy nyomelemhiányban. Köztudott, hogy a magzat egészséges fejlődéséhez vitaminokra, ásványi anyagokra van szüksége a mamának, a másállapot idején még nagyobb mennyiségben, mint egyébként (hiszen a magyar nők többségénél egyébként is gyakori a vas- és a kalciumhiány). Ezért kifejezetten ajánlott a speciális vitaminkészítmények szedése, de csak abban az esetben, ha ezek mellé a kismama nem szed egyéb vitaminokat, és egészségesen táplálkozik. Egyes vitaminokból ugyan a túl sok akár ártalmas is lehet, ilyen pl. az A-vitamin és a cink. Ha túl sok A-vitamin vagy cink jut a szervezetedbe, annak a kisbaba látja kárát.
Az A-vitamin (retinol) egy zsírban oldódó vitamin, legfontosabb funkciója, hogy a szürkületben való látást biztosítsa, szükséges a szem ideghártyájában a fény érzékeléséért felelős rodopszin termelődéséért. A várandós és szoptató nők A-vitamin szükséglete 2,0-2,5 mg. Magas A-vitamin tartalmú ételek a belsőségek (máj, vese, szív), a tojássárgája, a tengeri halak, a narancsfélék, a sötétzöld leveles zöldségek és a paradicsom. A-provitaminokat a sárgarépában, a kajszibarackban, a kelkáposztában, a sütőtökben, a sárgadinnyében, a piros paprikában ill. a paradicsomban találunk. Ha ezekből a magas A-vitamintartalmú élelmiszerekből nagyon sokat fogyaszt a kismama és ezzel együtt A-vitamint is szed, ez már veszélyeztetheti a babát. Túladagolása esetén hipervitaminózis alakulhat ki, amely sárgás bőrszínnel, hajhullással, bőrgyulladással járhat.
A cink irányítja az anyagcsere folyamatokat, az enzimrendszer működését, és hozzájárul sejtjeink épségének fenntartásához. Megfelelő mennyiségének bevitele a várandósság során elengedhetetlen, hiszen hozzájárul a hormontermeléshez. A cink fő forrásai a búzacsíra, a tojás és a tökmag.
A várandósok számára kifejlesztett vitaminkészítmények nem tartalmazzák veszélyes mennyiségben egyik összetevőt sem. Ha ilyet szedsz, nincs okod az aggodalomra!
6. tévhit: A fogröntgen tilos a terhesség alatt
Amennyiben hasi röntgenvizsgálaton kellene részt venned a várandósságod alatt, a baba veszélynek lenne kitéve, hiszen a röntgensugárzás károsíthatja az ivarsejtek génállományát. A magzatban fejlődő herék/petefészek nagyon érzékeny a sugárzásra, ezért mindenképp tájékoztasd orvosod a másállapotodról, ha hasi röntgent rendel el. A legtöbb esetben ez ultrahangos vizsgálattal helyettesíthető. A végtagokra, fogra, mellkasra irányuló röntgenezés azonban sem számodra, sem magzatodra nézve nem veszélyes, hiszen nem teszi ki közvetlen sugárzásnak a szaporodási szerveket, ólmozott köpeny viselésével megóv benneteket a sugárzástól.
7. tévhit: A 3D ultrahang-vizsgálat árthat a babának
A különbség a röntgen és az ultrahang között, hogy az ultrahangkészülék nem sugárzást, hanem ártalmatlan hanghullámokat bocsát ki magából, ezáltal egyáltalán nem károsítja a kis pocaklakót. A 3D ultrahang-vizsgálat annyiban különbözik a hagyományostól, hogy a készüléket összekapcsolják egy számítógéppel, amely egyszerre több kép tárolására alkalmas, így háromdimenziós képet képes létrehozni. A 4D ultrahang a baba valós idejű mozgását prezentálja, ezért a magzat aktivitása figyelhető meg segítségével.
8. tévhit: A hajfestés káros hatással lehet a babára
A hajfestéshez felhasznált kémiai anyagok a fejbőrön át felszívódva az anya véráramába kerülnek, ám ezek mennyisége minimális, ezek nem károsíthatják a magzatod. A terhesség alatti hajfestés lényege lényege tehát, hogy nem a felvitt festékanyag, hanem a belélegzett vegyszerek károsíthatják a babát. Ez vonatkozik körömlakkra és -lemosóra is, vagyis ha nem lélegzed be töményen a vegyszert, akkor nem lehet gond! Az első trimeszterben a legfontosabb, hogy odafigyelj hiszen ilyenkor fejlődnek ki a baba szervei ill. az idegrendszere. A hajfestékek gyakran váltanak ki allergiás reakciókat, és mivel a szervezeted a másállapotod miatt most egyébként is egy immunhiányos állapotban van, elképzelhető, hogy kiütésszerű tüneteket produkál a hajfestéked. Ha egyébként is érzékeny a bőröd a különböző kozmetikumokra, vegyszerekre, ne a várandósság alatt kezdd el festeni a hajad! Alternatív lehetőségként használhatsz hennát, természetes hajszínezőt, vagy a melírozást, amihez sokkal kevesebb hajfesték is elég.
9. tévhit: A mobiltelefon használatától magas lesz a kismama vérnyomása
Ahogyan az átlagember vérnyomására nincs hatással a mobiltelefon-használat, úgy a kismamák esetében sem mutatta ki semmilyen vizsgálat ezt a hatást – leszámítva, ha olyan hírt közölnek veled, amitől nagyon ideges leszel... A várandósság alatt kialakuló magasvérnyomás-betegség (toxémia, preeklampszia) pontos okai még nem tisztázottak az orvosok számára sem, azonban a korábbái magas vérnyomás, az elhízás és a dohányzás mind súlyos rizikófaktorok.
10. tévhit: Tilos macskákkal érintkezni a várandósság során
A macskák által terjesztett toxoplazmózis fertőzés nem annyira gyakori, hogy emiatt házi kedvencedtől el kellene búcsúznod. A fertőzést a fiatal cicák hordozzák, ürülékükből terjed. Az emberek 80%-a gyermekkorban átesik a tünetmentes fertőzésen, amely csak egyszer kapható el, ezért csak akkor veszélyes, ha várandósságod alatt kapod meg. Egyszerű vérvétellel megállapítható, hogy átestél-e már a betegségen, ha nem, akkor a legfontosabb óvintézkedés, amit tehetsz, hogy a cicavécé ürítését a párodra bízod, ill. cicázás után nagyon alaposan kezet mosol, kertészkedéshez pedig kesztyűt húzol.
Ha szívesen olvasnál még többet erről a témáról, ajánljuk figyelmedbe Toxaplazmózis: terhesség és macskatartás című írásunkat!
11. tévhit: Ha ég a gyomrod, hajjal születik a baba
A gyomorégés igen gyakori tünet a terhesség alatt. Oka, hogy a növekvő méh megemeli a gyomrot, így a lenyelt táplálék visszafolyik a nyelőcsőbe. A várandósság vége felé, amikor a pocakod már „leszáll”, a tünetek megszűnnek. Előtte pedig táplálkozásoddal ill. homeopátiás gyomorégés elleni készítményekkel elviselhetőbbé tudod tenni a kellemetlen érzést.
Egyébként pedig a gyomorégés tünetei gyakran már a 14. hét környékén jelentkeznek, ami pedig bizonyítja, hogy ehhez a hajnak tényleg semmi köze, a tény, hogy a magzatnak ilyenkor még nem fejlődik ki a haja.
12. tévhit: Ha lépcsőzöl vagy nyújtózkodsz rácsavarodik a köldökzsinór a baba nyakára
Az anya mozgása egyáltalán nem befolyásolja a magzat helyzetét, hiszen azt a magzatvíz és több réteg magzatburok veszi körül. Ultrahang felvételeken pedig jól látható, hogy a köldökzsinór kb. az esetek felében rácsavarodik a babára. A köldökzsinór belsejében két artéria és egy véna fut, spirális elhelyezkedésben, ezért húzás vagy gabalyodás hatására sem záródnak el. Még a csomó sem jelent feltétlen problémát, csak abban az esetben, ha nagyon szoros. Ne félj tehát a mozgástól, hidd el, a baba biztonságban van odabenn!
Érdekesnek találtad írásunk? Olvasd el cikksorozatunk korábbi részeit!
Tévhitek a várandósságról I.
Tévhitek a várandósságról II.
Tévhitek a várandósságról III.
Hozzászólások