A fogromlásokról, fogelvesztésekről kialakult legendák mögött éppen a tévhitek állnak, melyek miatt nem mennek el a kismamák fogorvoshoz, mondván, hogy a tünetek természetesek és úgysem lehet érzésteleníteni vagy beavatkozásokat végezni. És pont emiatt a hozzáállás miatt alakulhat ki fogszuvasodás, fogínybetegség, fogágy-gyulladás, melyek akár fogvesztéssel is járhatnak.
A terhesség alatt megváltozik hormonális háztartás. Ez olyan változásokat okoz a szájban, melyek egyértelműen hatással vannak a fogakra, a fogágyra, a fog tartószerkezetére. Jellemzően megfigyelhető tünet, hogy a kismamáknak gyakrabban vérzik, vagy duzzadtabb az ínye, érzékenyebbé válnak a fogaik.
Számos tévhit él a köztudatban a várandósság idején végzett fogászati kezelésekről és a fogak állapotromlásáról. Pedig a terhesség nem kell, hogy oka legyen a fogromlásnak, és a szükséges kezelések legtöbbje is biztonsággal elvégezhető.
Tény, hogy terhesség kritikusnak mondott első harmadában érdemes elhalasztani minden olyan kezelést, és minden olyan beavatkozás, amely nem sürgős. De óriási tévedés azt hinni, hogy a terhesség alatt semmilyen fogászati kezelést nem szabad elvégezni.
Ha probléma van, a beavatkozás minden akadály nélkül elvégezhető. Lehet tömést készíteni, fogat húzni, és el lehet végezni a halaszthatatlan szájsebészeti műtéteket is. Az implantátum-beültetéssel kapcsolatban viszont érdemes megvárni a baba megszületését. Indokolt esetben azonban, például ha egy fog eltávolítása elkerülhetetlenné válik, és fontos, hogy a helyére lehetőség szerint azonnal implantátum kerüljön, akkor ezt minden gond nélkül meg lehet tenni.
A leggyakoribb tévhit, hogy a kismamáknak a fogászati kezelés alatt nem lehet a fájdalmát csillapítani. A fogászati beavatkozásokhoz használt helyi érzéstelenítők semmilyen problémát nem jelentenek a terhesség során. Ezek a készítmények – normál dózisban – felszívódnak a szövetek között, ezért nem is kerülnek be a keringésbe, így a magzat szervezetébe sem.
Egy hosszan tartó kínzó fájdalom, és az ebből adódó szenvedés sokkal több kárt okoz egy magzatnak, mint adott esetben a fájdalomcsillapítás maga.
Ne és a röntgen?
Ma már a korszerű digitális röntgenkészülékeknek köszönhetően a felvételek kockázatmentesen elkészíthetőek. A fogászati röntgenvizsgálat elvégzése – a megfelelő szabályok betartása mellett – semmilyen kóros, vagy káros megterheléssel nem jár sem a mama, sem a baba szervezetére. Ha fent van a védőkötény, biztonsággal elkészíthető a röntgenfelvétel áldott állapotban is.
Címkék:
Hozzászólások