Macska vagy terhesség?
A kettő nem zárja ki egymást! Kevés egyszerűbb dolog van, mint egy kismamát halálra rémíteni, hiszen természetes, hogy aggódik születendő gyermeke épségéért. Így aztán sokan még ma is bedőlnek azoknak a tévhiteknek, miszerint a macskatartó kismamák el fognak vetélni, az újszülöttet álmában megfojthatja a cica, vagy féltékenységből megtámadhatja...
Rengeteg kutatás igazolta már, hogy a háziállatok jótékony hatással vannak az egészségünkre, és sok cicatartó kismama tudna beszámolni arról, hogyan nyugtatta meg a pocakban mozgolódó babájukat a macska dorombolása. Emellett azok a gyerekek, akik háziállat mellett nőnek fel, kevésbé hajlamosak az allergiára, arról nem is beszélve, hogy egy macskánál elképzelni sem lehet jobb tanítómestert, ha toleranciáról, türelemről és a másik tiszteletének elsajátításáról van szó.
Fotó: Horváth Petra, Pink Petra Photography
Tény, hogy a macskatartás a terhesség alatt igényel egy minimális szintű plusz figyelmet. Az is igaz, hogy a baba érkezése után egy kis extra körültekintésre lesz szükség, ha macskát, vagy más állatot tartotok, de ne feledd el, hogy amikor magadhoz vettél egy állatot, élete végéig tartó felelősséget vállaltál érte. Ez a Te döntésed volt, pont úgy, mint a most érkező baba is!
Mi az a Toxaplazmózis?
A Toxoplasmosis a Toxoplasma gondii valódi egysejtű, sejten belül élősködő kórokozóval történő fertőzés. Az esetek döntő többsége (80-90%) tünetmentes formában zajlik. Jelentőségét az adja meg, hogy a méhlepényen áthatolva a magzatnál agyvelőgyulladást okozhat, ezért csak a terhesség alatt bekövetkező friss fertőzés lehet veszélyes.
Mi okozza?
A fertőzés többnyire a macskák székletének szóródásával következik be, ezért macskatartók körében magasabb a védettek aránya. Jóllehet, legfontosabb terjesztői a cicák, a fertőzés továbbvitelében segítenek a házi- és vadállapotok, madarak. Előfordulhat még fertőzöttség nem kellően sült, főtt birka- vagy disznóhús fogyasztásával, a szennyezett föld szájüregbe kerülésével, vértranszfúzióval vagy szervátültetéssel is. A betegség emberről emberre nem terjed, de veszélyt jelenthet a fertőzött ember is, aki székletével, vizeletével terjesztheti a betegséget.
A macska ürülékével szennyezett talaj akár 1 évig is fertőzésforrást jelenthet. A betegség lappangási ideje 2-3 hétig is eltarthat, lefolyása általában igen gyors egészséges felnőtteknél.
Hogyan lehet megelőzni?
Felnőttkorban a megelőzésnek terhesség alatt van különös jelentősége, ezért a várandósoknak kerülniük kell a nyers vagy félig főzött hús fogyasztását, valamint a macskaürülékkel való kontaktust. A macska ürülékében a parazita 48 óra alatt válik fertőzőképessé, ezért a macskaalmot, ürüléket naponta el kell távolítani.
Fotó: Horváth Petra, Pink Petra Photography
Az anyától vett vérből az ellenanyagszint pontosan meghatározható, és az is, hogy régi vagy új fertőzésről van szó. Bár a magzat a terhesség 16. hetétől fertőződik, akkortól, amikor a lepény felveszi végleges szerkezetét, a vérvizsgálatot érdemes a tervezett fogamzás előtt megejteni. Friss fertőzés esetén antibiotikumok szedésével (spiramicin, azitromicin, co-trimoxazol, stb.) lehet a babát megvédeni.
Érdemes néhány szabályt betartani:
- általános higiénia (például: kézmosás állattal való foglalkozás után),
- az állat tisztán tartása (fekhely, szőr stb.), bolhátlanítás és féregtelenítése háromhavonta,
- nyers hússal való találkozás elkerülése,
- mindig szedjük fel az üléket,
- ha az utcán kutyagumiba léptünk, már az ajtóban vegyük le cipőnket, és mossuk le forró
vízzel, fertőtlenítővel,
- nyers gyümölcsöt vagy zöldséget sose fogyasszunk mosatlanul,
- az otthoni homokozót fedjük le,
- betegség esetén az orvost tájékoztassuk, hogy van otthon háziállatunk.
Fő a biztonság! Tesztelj!
Az emberek 80%-a már átesett rajta, akkor is, ha nincs macskája, de azért érdemes tesztet kérni. Ha már van macskád: semmi gond, de mindenképpen kérjél toxoplazma tesztet, hogy megtudd átestél-e már a fertőzésen. A toxoplazma tesztet a TB támogatja, de nem végzik el automatikusan. Nem muszáj most azonnal emiatt elmenned dokihoz, de ha majd mész, és beutal laborra, akkor kérj ilyen tesztet is, leveszik a többivel a vért hozzá. Ha az orvos mégsem akar beutalót adni rá, akkor magánlaborban 3-4 ezer forintért megcsináltathatod.
Fotó: Horváth Petra, Pink Petra Photography
A leletre három értéket írhatnak rá:
Az IgG azt jelzi, átestél-e már a fertőzésen, ha pozitív, akkor igen (és már védett vagy ellene, nem kaphatod el megint), ha negatív, akkor nem.
Az IgM érték mutatja meg, friss-e a fertőzés (fél éven belüli), ha pozitív, akkor fél éven belüli fertőzésed van. Hogy ez a viszonylag friss fertőzés hatással van-e a babára, hogy éppen fertőzött vagy-e, azt onnan lehet megtudni, hogy újból mintát vesznek és megnézik, emelkedtek-e az értékek, ha az IgM és az IgA értéke nőtt, akkor friss a fertőzés és kezelni kell.
Olyan is előfordulhat, hogy magasak az értékek, de nem emelkednek, ez arra utal, hogy gyakran találkozol hordozó állatokkal, emiatt magas az ellenanyagok értéke a szervezetedben, de nem vagy friss fertőzött.
Ha véletlenül pozitív eredmény lesz, akkor felírnak egy tablettát (a Rovamycin nevű antibiotikumot), azt kell a terhesség végéig szedni és akkor nem lesz baja a babának. Ha kimutatja a teszt, hogy már volt ilyen fertőzésed, akkor akár ki is almolhatod a macskát, ha kimutatja, hogy még nem volt fertőzésed, akkor jobb, ha kerülöd az ürülékét, mert annak akár a belélegzése is fertőzést okozhat.
Miért veszélyes?
A Toxoplasma-fertőzés a szakértők szerint általában a terhesség 20. hetéig képes súlyos rendellenességeket okozni, de fontos hangsúlyozni, hogy a kórokozó jelenléte esetén sem minden esetben alakul ki magzatkárosodás. Ennek azonban meglehetősen nagy a veszélye, ezért ha a koraterhességi időszakban friss fertőződést sikerül kimutatni, akkor javasolható a kismama kezelése.
A fertőzés akkor lesz veszélyes, ha csökkent immunműködésű egyénekben vagy a fertőzésen addig még át nem esett terhes nőkben alakul ki. Az anya fertőzése általában tünetmentesen zajlik, de a parazita a méhlepényen keresztüljutva a magzatot is megfertőzheti. A terhesség minél korábbi időszakában lép fel a fertőzés, annál súlyosabb következményekkel járhat a születendő utódra nézve: a kórokozó miatt kora- és halvaszülés, valamint spontán vetélés is előfordulhat. Elmondható továbbá, hogy a fertőzött újszülöttek többsége születéskor tünetmentes, és csak hetek, hónapok vagy akár évek múltával tapasztalhatóak náluk a fertőzés első jelei. A leggyakrabban előforduló rendellenesség a szem ér- és ideghártyájának gyulladása, amely súlyos esetben vaksághoz is vezethet, de előfordulhat vízfejűség (a gerincvelői folyadék felgyülemlése a koponyaűrben), a koponyán belüli meszes gócok kialakulása, valamint süketség és szellemi visszamaradottság is. Az említett tünetek a fertőzött gyermekekben mintegy 60%-kal gyakrabban jelennek meg.
Fotó: Horváth Petra, Pink Petra Photography
Forrás: Házipatika, Kismamablog, Origo, Bien, Dívány
Hozzászólások