Statisztikák
Egyes statisztikák szerint a terhes nők 6-7 százaléka szenved balesetet a várandósság időszakában. Egy japán kutatás során olyan tesztsorozatot végeztek, ahol egy 30 hetes várandós nő alkatának, anatómiai felépítésének megfelelő bábu segítségével közlekedési baleseteket generáltak. A bábu minden pontja nyomást, ütközést érzékelő műszerekkel volt felszerelve. Különböző kísérleteket végeztek, frontális ill. hátulról történő ütközésekkel, miközben vizsgálták a női szervezetben lejátszódó folyamatokat. Minden ütközést megismételtek bekötött ill. nem bekötött biztonsági övvel is, majd ezután elemezték a kapott eredményeket. A kísérletek bebizonyították, hogy a biztonsági öv mind frontális ütközés, mind pedig a kocsiba hátulról belerohanó másik autó ütését jelentősen kivédi. Autóbaleset esetén egy felnőtt kb. 3-5 tonnás erővel csapódik előre. A mérési eredmények szerint amikor a bábu be volt kötve, a has megfelelő területén kialakuló nyomásnövekedés a fele sem volt annak, mint a be nem kötött esetben bekövetkezett hirtelen nyomáskiugrás. Fontos továbbá az is, hogy a biztonsági öv használata esetén a hasi nyomásnövekedés lényegesen később kezdődött, mint az öv használata nélkül. A kutatók szerint a magzat halálának esélye (alacsony sebességnél is) átlag 60 százalék, ha a kismama nincs bekötve, míg ezt a kockázatot a biztonsági öv a harmadára csökkenti.
Fő a kényelem!
Sok kismama panaszkodik a biztonsági öv kényelmetlenségéről. Az övek nagy részét 180 kilogrammos férfiakra tervezik, tehát elméletileg még a 9. hónapban lévő kismama pocakját is kényelmesen beérik. Komfortosabban, mégis biztonságban utazhatunk, ha az övet alul nem a hastájékon, hanem egészen lenn, a pocak alatt áthúzva rögzítjük, a vállöv pedig a két mell közötti területen helyezkedjen el. Az öv lehetőleg maradjon feszes, maximum 8-10 centimétert engedhet. Így nem feszül túlzottan, de nem nyomja az egyre növekvő magzatot. Akinek ez még mindig nem lenne elég kényelmes, még nagyobb komfortot és biztonságot szeretne, kipróbálhatja a speciálisan kismamáknak készült övterelőt is. A magzatvédő övet először az üléshez kell alulról rögzíteni, majd a normálisan bekötött övet a has alatt hozzácsatolni, így kényelmet és nagyobb biztonságot nyújt neked és babádnak egyaránt.
Mit mond a kresz?
A várandósság egy élettanilag és testalkatilag is különleges állapot, mely egyaránt befolyásolja a gépjárművezetői alkalmasságot és azt is, hogy egy terhes nő milyen körülmények között lehet egy személyautó utasa. A legfontosabb, hogy mind a mama, mind a baba biztonságban és kényelmesen utazzanak. Ami az anya biztonságát szolgálja, elképzelhető, hogy hátrányt jelent a picire, ill. fordítva. A biztonsági öv használatára egyre szigorúbbak a törvényi előírások, a kresz szigorúan szabályozza a gyermekek biztonságos szállítását is, azonban az in utero szállított magzat biztonságára vonatkozó szabályok nem feltétlen tisztázottak. A fent közölt eredmények tükrében mindenképp javasoljuk a biztonsági öv használatát, akár a volán mögött, akár az anyósülésen, akár hátul utazol.
Hozzászólások