A bölcsődés, óvodás korú gyermekek leggyakoribb, erősen fertőző betegsége a bárányhimlő, mely cseppfertőzés útján nagyon könnyen átadható, így közösségben rohamszerűen képes terjedni. Komoly szövődményeket jellemzően csecsemő- és felnőttkorban okozhat, egy kisgyermek számára azonban viszkető kiütéseken kívül általában nem jelent nagyobb kockázatot... Jelentőségére ennek ellenére nem szabad lekicsinylően tekintenünk!
Mi okozza?
A betegség okozója a herpeszek népes családjába tartozó Varicella zoster vírus. Gömb alakú burkán belül szál szerű örökítőanyaga egy nagy gombócba tekeredve található. A fertőzött sejtekbe jutva nagyon hatákonyan képes sokszorosítani magát, így pár nap alatt több millió új, fertőzőképes példány tud létre hozni.
Mik a fertőzés tünetei?
A bárányhimlővel fertőzött gyerek két hétig nem mutatja jelét semmiféle betegségnek, ám a kórokozót már ez időszak alatt is továbbadhatja környezetének. A lappangási időszak végét hőemelkedés vagy enyhe láz jelzi, amit rövid időn belül felváltanak a több rohamban érkező kiütések. Ezek először a törzsön vagy az arcon jelentkeznek, majd a végtagokon is felbukkannak. Vannak szerencsésebb gyermekek, akiknek csak alig pár tucat kiütést kell elviselnie, másoknak azonban az egész teste tele van velük (ideértve a száj nyálkahártyáját és a hajas fejbőrt is).
Hogyan kezelhető?
A kínzó kis pöttyök ellen a legjobb ellenszer a mentolos hintőpor, mely hűsítő hatása révén enyhíti a viszketést, ezáltal nem készteti a kicsit állandó vakarózásra. Ez egy nagyon hasznos tulajdonság, hiszen az elkapart dudorok maradandó hegeket hagynak maguk után. Ráadásul hintőpor voltának köszönhetően szárítja a hólyagokat, így azok nem fognak elgennyesedni és kifakadni.
Ha a hintőpor nem enyhít a panaszokon, megoldást jelenthetnek a általában vényre kapható antihisztaminok, melyek a szervezetben felszabadult hisztamin hatását gátolják, így mulasztva el a viszkető érzést. Egyszerű, otthon is alkalmazható módszer továbbá a szódabikarbónás víz, melynek elkészítéséhez keverjünk egy kanálnyi szódabikarbónát másfél deciliter vízbe, majd ezzel az oldattal naponta akár többször is ecsetelgethetjük a hólyagokat.
A teljes gyógyulás négy-hat hétig is eltarthat. A kicsit akkor szabad ismét közösségbe engedni, ha a testén található hólyagok már leszáradtak és elkezdtek lehullani. Ezek már nem tartalmaznak élő vírust, így nem is fertőzőek.
Veszélyeztetett csoportok
A vírus fokozott veszélyt jelent a csecsemőkre, a fiatal felnőttekre és a terhes nőkre. Utóbbi esetben a fertőzés gyanújával a kismama azonnal forduljon orvoshoz, mivel a kezelés elmulasztása magzati károsodáshoz vezethet.
A felnőttkorban felbukkanó vírus olyan komoly szövődményeket okozhat, mint a tüdő-, szívizom-, máj-, ízületi-, vagy agyhártyagyulladás. Ha a beteg gyermekkorában már átélte a bárányhimlőt, az újabb fertőzés övsömör formájában fog mutatkozni.
A kisagyat érintő enyhe lefolyású fertőzés kisgyermekkorban is előfordulhat. Ennek tünetei: a mozgáskoordináció zavara, remegés, beszédzavar, hányinger, melyek nagyon ijesztőek, de pár nap elteltével minden következmény nélkül elmúlnak.
A csecsemők minden más korcsoporttal ellentétben teljesen védtelenek, hiszen ők az oltást is leghamarabb 9 hónapos korukban kaphatják meg (javasolt vele akár másfél éves korig is várni). Az ő védelmük a fertőzöttek, fertőzés gyanúsak elkerülésével, illetve a közeli családtagok beoltásával lehetséges. Abban az esetben, ha ők már korábban túlestek a betegségen, erre sincsen szükség.
Megelőzés
A hiedelmekkel ellentétben a gyerekkorhoz nem tartozik elkerülhetetlenül hozzá a kellemetlen viszketés és a pukkadozó hólyagok. Ma már létezik olyan oltás, amely két részletben beadva hosszú távú védelmet nyújt a betegséggel szemben. A vakcina az ajánlott és nem a kötelező oltások közé tartozik és ára körülbelül 7000 Ft. Beadását a gyermek 15-18 hónapos korában, a kötelező oltásokkal egy időben javasolják, indokolt esetben korábban. Annyi megkötés vonatkozik rá, hogy a vakcinát 9 hónaposnál fiatalabb baba nem kaphatja meg.
Hozzászólások