Mit ne tegyél?
Gyakran előfordul, hogy amikor a szülő felfedezi kisgyermeke beszédhibáját, úgy érzi, hogy valamit elrontott, és azt sürgősen helyre kell hoznia. Ekkor elkezdi „ránevelni” a picit a helyes beszédre, azonban ez ilyenkor már csak olaj a tűzre. Ha a te picikéd is dadog, először is nyugodj meg, hiszen semmi sincs veszve!
Semmiképp ne irányítsd a figyelmét a beszédére, hiszen ezzel csak a dadogás rögzülését segítenéd elő!
Ne ijedj meg, viselkedj higgadtan, aggodalmadat a pici jelenlétében ne nyilvánítsd ki!
Ne szerepeltesd, ha ő nem akarja!
Ne tegyél szemrehányást, ne minősítsd őt!
Ne kényszerítsd gyakorlásra iskolás kora előtt!
Mit tegyél?
Kiskorától kezdve beszélj a kicsihez tisztán, érthetően, ne gügyögj!
Beszélj hozzá lassan, és neki is hagyj elég időt a válaszadásra!
A gyermekdalok, vidám rímes versikék mondogatása örömet ébreszt a lurkókban a beszéd hangzása miatt. Verseljetek, mondókázzatok sokat!
Elterjedt tévhit, hogy a beszédhibákat csak beszédgyakorlatokkal lehet kiküszöbölni. Pedig, ha sikerül különböző mozgásos, ügyességi játékokkal fejlesztened, akkor azt tapasztalhatod, hogy a kommunikációban is sikereket ér el. Fűzzetek gyöngyöt, labdázzatok!
Mivel lehetséges, hogy az érzelmi instabilitás okozta a dadogás kialakulását, ezért engedd számára, hogy életkoránál fiatalabbként viselkedjen: ha kedveli babusgasd, ringasd, ezzel építheted az érzelmi biztonságát.
A bábozás nagy csodája, hogy ha a kezedre húzod a figurát, akkor már nem is te vagy: akár van paraván, akár nincs, bármilyen dialógus folytatható. Így a félelmek, kétségek kimondhatóvá válnak.
Egy beszédhibás kisgyerekkel ugyanazt kell tenni, mint a többi gyerekkel, csak kicsit intenzívebben. Iskolás korra jutnak el odáig, hogy már maguk is szeretnék kijavítani meglévő hibáikat, ezért ekkor már gond nélkül alkalmazhatóak a beszédgyakorlatok, beszédfejlesztő programok.
Kezelés
Az tudható, hogy a dadogás a folyamatos beszéd zavara, de nem lehet általánosítani. Ahány dadogó, annyi dadogás létezik. Ezért fontos, hogy a szakember ne a dadogást, hanem a dadogót kezelje! A logopédiai foglalkozások oldott légkörben, kis csoportban, a beszédre nem irányuló módon légző-, ritmus-, helyzetgyakorlatokon át igyekeznek a kommunikáció egészét pozitívan befolyásolni, a pszichés harmóniát segíteni. A szakértő egyben lelki terápiát is végez, s a szülőket is felkészíti a dadogós gyermekekkel való helyes viselkedésre.
Ajánljuk figyelmedbe következő cikkeinket is, amennyiben érdekel a kommunikáció tárgyköre:
Dadog a gyermekem (1. rész)
Neveljünk kétnyelvű gyereket(?)!
Babaangol
Babajelbeszéd
Hozzászólások