Három fő típusú nevelést lehet megkülönböztetni:
Demokratikus: ez a leghatékonyabb módszer, rugalmas, odafigyel a gyermekre, közösen oldják meg a problémákat, elvárásai világosak.
Tekintélyelvű: elvárásai világosak, de már kevésbé figyel oda a gyerkőcre, sűrűn használja a „mert én azt mondtam” kifejezést.
Engedékeny: alig, vagy egyáltalán nem fegyelmez.
Tanácsaink:
Légy következetes, csak így tudod kiépíteni a tekintélyed a gyerkőc előtt! Ha te sem tartod be a magad által létrehozott szabályokat, tőle se várd el, hogy szót fogadjon.
A gyermekek kezdetben teljesen bizonytalanok, a szüleik reakciói alapján döntik el, mi a helyes, és mi a helytelen. Ezért is nagyon fontos, hogy milyen példát lát tőled a pici.
Fogalmazz mindig világosan! Ha szükséges, mondd el többször!
A gyermeknek tudtára kell hoznod, hogy komolyan beszélsz. Legyél realista, ne mondj olyan dolgokat, amikről a kicsi is nagyon jól tudja, hogy úgysem tartasz be!
Ne kiabálj, maradj minden helyzetben türelmes és nyugodt! Ügyelj a hangsúlyodra!
Figyelj az időzítésre! Ha rossz fát tesz a tűzre, a helyes magatartásért ne ígérj jutalmat, különben később is mindig azt várja. A nem kívánt viselkedés után sose dicsérj! Ha jól viselkedik, hébe-hóba, amikor nem is számít rá, jutalmazd meg!
Alaposan gondold át, hogy mit büntetsz és mit nem! Büntetést kizárólag végszükség esetében alkalmazz! (A sűrű fegyelmezéshez a gyermek hozzászokik, hatástalanná válik, elveszted előtte hitelességed.) Utána ülj le beszélgetni vele, és magyarázd el számára érthető módon, hogy miért kapta. Próbáld meg magad az ő helyzetébe képzelni, gondolkozz el rajta, miért viselkedett úgy. Lehetséges, hogy büntetéssel a rosszalkodástól visszatartod, de önfegyelmet nem biztos, hogy tanul vele. Hatásaként letöröd vele a gyermek önbizalmát, motiválatlanná és agresszívvé válik.
Ügyelj arra, hogy pozitív megerősítés nélkül is szót fogadjon a pici! Ha mindenért megjutalmazod, az gyengíti a hatását, és lehetséges, hogy később ajándék nélkül nem lesz hajlandó megtenni, amit kérsz tőle.
Okosan nevelj! Nem kell főnöki szerepbe bújnod, uralkodnod a gyermeked felett, amikor lehettek barátok is.
Ne csak tilts, hanem magyarázd el neki, mit kell tennie, hogyan csinálja másképp, mi a cselekedetének következménye!
Különböző korban más-más módszerekhez kell folyamodnod, melynek megfelelően alakítsd nevelési rendszered.
Nagyon fontos, hogy a gyermekedben tudatosítsd, hogy bármit is tesz, te szeretni fogod! A szeretet alapszükséglet, lehetséges, hogy azért engedetlenkedik, mert a figyelmedre vágyik.
Hozzászólások