Az evési gondok tulajdonképpen a baba első mellre tevésekor kezdődnek; az első kérdés, hogy tud-e majd eleget szopni a csecsemő. Az újszülött számára az anyatej a legkiválóbb táplálék: mindig steril, kellő összetételű, megfelelő hőmérsékletű. A szopás a táplálék tökéletes kihasználását jelenti, de ami még talán ennél is fontosabb, az a bensőséges kapcsolat kialakulása a mama és a baba között. A szopás közben kialakuló közelség könnyen és magától alakul ki, a közös jóérzés az anyukában és a piciben egyedülálló. Soha nem kerülhetsz ezután ilyen közel gyermekedhez.
Mikor kell áttérni vegyes táplálásra?
Amikor az anyatej nem elég a gyermek fejlődéséhez. Sajnos a hozzátáplálást legtöbbször a vélt kevés anyatej miatt kezdik meg: nincs annyi anyatej, amennyit az orvos, vagy a szomszéd mond. Fontos azonban kihangsúlyozni, hogy a hozzátáplálást meg kell gondolni. Tehát akkor történjen, és csak akkor, ha a csecsemő másként valóban nem fejlődik. A másik feltétel, hogy ha a kevés anyatej miatt kiegészíted a pici táplálékát, akkor csak olyan mennyiséget adj neki, ami a fejlődés megindításához kell, ne pedig annyit, hogy úgy jól lakjon, hogy a következő szopáskor ne tudjon szopni. Így ugyanis hamar abbahagyja a szopást, a tej elapad.
Hogyan add?
Etetéskor az a legfontosabb, hogy mindig figyelj a kicsi reakcióira. Sok szülő ott követi el a legnagyobb hibát, hogy az etetést, itatást úgy fogják fel, mintha valaminek bele kellene kerülnie a baba gyomrába. Sokszor még úgy is fejezik ki magukat, hogy „megteáztatom” a babát, ez pedig majdnem úgy hangzik, mintha azt mondanák: „öntök bele egy kis teát”. Pedig jobb lenne, ha a „megkínálom egy kis teával” szóhasználatot alkalmaznák, és így is cselekednének. Minden gyerek jó étvággyal születik, és ha figyelmesen, az étvágyát, evési vágyát is figyelembe véve, vele együttműködve adsz neki enni, akkor nem lesz baj az étvágyával.
Igyekezz olyan ételt, és úgy kínálni, hogy kedve legyen hozzá. Minden embernek, így a gyereknek is elemi joga hogy a kínált ételt, vagy italt otthagyja, vagy csak egy részét fogyassza el. Mindez nem azt jelenti, hogy tálalj a kicsinek öt-hatféle fogást, csupán próbáld meghozni a kedvét az ételhez. Ehhez tippeket itt találhatsz.
Ha keveset eszik…
Ha keveset fogyaszt, annak sokféle oka lehet. Lehet, hogy nem úgy készítetted el, ahogy szeretné, nem olyan ízben, nem olyan formában adtad, nem olyan hőmérsékleten, ahogy megszokta, vagy egyáltalán ahogyan az ételt megszokta. Elképzelhető, hogy az új étel egyszerre adott nagy adagja okozza, hogy kevesebbet eszik. Vagy túlságosan lakató számára, amit kap.
Semmi esetre se ess kétségbe, ha a picur nem fogyasztja el az általad irányozott mennyiséget. Ma már sokkal nagyobb probléma a kövér gyerek, vagy a kövér csecsemő, mint a sovány.
Ha azonban mégis aggódsz gyermeked fejlődése miatt, kérd ki gyermekgyógyász szakértőnk véleményét!
Ha válogatós…
A szülők másik gyakori gondja, hogy a gyermek nem eszik meg valamit, vagy egy idő után dönt úgy, hogy ő azt már „soha többet” nem kéri. Ilyenkor a legjobb, ha egy ideig nem kapja az adott ételt, hiszen ha erőlteted, az csak fokozza az ellenkezést, és lehet, hogy semmiféle ahhoz hasonló ételt nem fogad majd el. Később azonban lehet, hogy megjön hozzá a kedve...
Az evőeszközök és pohár problémája
Gyakran előfordul, hogy a szülők arra panaszkodnak, hogy a kicsi nem hajlandó pohárból inni, vagy kanállal enni. Éppen ezért igyekezz a kezdetektől megismertetni a babát ezekkel az eszközökkel! Néha adhatod a teát pohárból, esetleg kanalazva, illetve tegyél így a főzelékkel, gyümölcspéppel is. Ha a gyerek csecsemőként nem ismerte, vagy nem szerette meg a poharat, kanalat, akkor a későbbiekben sem lehet tőle elvárni egyik pillanatról a másikra, hogy ezentúl ne a megszokott módon étkezzen.
Légy türelmes, kínáld meg párszor az új módszerrel, de ha nem jársz sikerrel, akkor ne erőltesd, inkább próbálkozz újra néhány hét vagy hónap múlva. Segít, ha kezdetben az ételnek csak egy részét kínálod az új technikával. Ha már van kedve önállóan enni, de még mindent szétmaszatol, akkor legjobb a kétkanalas módszer. Vagyis az egyik kanállal ő próbálgat enni, a másikkal pedig te kínálhatod.
Ha szeretsz főzőcskézni, vagy netán néhány új receptre vágysz, akkor Varázspálca rovatunkban biztosan meg fogod találni amit keresel! Kedvenc finomságaink listája:
Kinder Maxi King házilag
Nutella házilag
Nutella bogyók
Nutellás-túrós palacsinta
Reform tiramisu recept
Gumicukor házilag
Házi készítésű Milka praliné
Hozzászólások