Koraszülöttek
Azokat az újszülötteket nevezik koraszülötteknek, akik 36 hétnél kevesebb ideig tudnak a méhen belül fejlődni. Ezek a babák rendszerint kisebb súlyúak azoknál a társaiknál, akik a kiírást édesanyjuk pocakjában várják meg. A méhen kívüli életre való felkészülésüket éppen ezért általában egy – kifejezetten az ő igényeik szerint kialakított – inkubátorban fogják befejezni. A koraszülés esélyét más tényezők is növelhetik, de esélye általában a méhben növekvő csöppségek számával arányosan növekszik.
Annak fényében, hogy milyen korán bújtak ki a picik, az orvosoknak más és más – a fejlettségi állapotukkal összefüggő – problémával kell számolniuk. Sajnos több baba esetén a korai születés magában hordozza annak az esélyét, hogy nem fogja mindegyik pici túlélni az első, kritikus hónapot. Ez akkor fordulhat elő, ha az anyaméhet idejekorán elhagyó csecsemőnek nem volt elegendő ideje arra, hogy szervei teljesen kifejlődjenek. Ilyen esetben a fő problémát az jelenti, hogy a légző, illetve keringési szervrendszer nem tudja kifogástalanul ellátni feladatát. A légzési nehézséggel küzdő újszülöttet az első időben az újszülött intenzív osztály inkubátoraiban gondozzák, szükség esetén pedig lélegeztető készülékkel támogatják a fejletlen tüdő működését.
Haladó gondolkodás, korszerű ellátás
Ma már olyan koraszülött inkubátorok állnak a kórházak rendelkezésére, melyek – ugyan nem tökéletesen, de – mímelni igyekeznek az anyaméh nyújtotta biztonságot. Néhány kórházban lehetőség van arra is, hogy a babáknak lejátsszák édesanyjuk szívhangját. Az ütemes, ismerős dobogás megnyugtatja a kicsiket és növeli a biztonságlérzetüket az ismeretlen környezetben. Ezek az első lépések az újszülöttek fejlődése felé, hiszen a születéssel nem csak kiszakadnak abból a békés, megszokott környezetből, melyben édesanyjuk szívdobogását hallgatva, biztonságban növekedtek, hanem egy ideig óhatatlanul idegen helyen töltik napjaikat.
Az utóbbi években pedig az orvosok nagy része már az első pár nap steril elszigetelés után engedélyezi az édesanyának, hogy mellkasára vegye a piciket. Természetesen erre csak akkor kerülhet sor, amikor a csöppségek állapota már stabilizálódott és nem jelent kockázatot a külvilággal történő kontaktus. Ilyenkor az édesanya bármennyire szeretné is, nem siettetheti az első mellkasra vételt, mivel az újszülöttek gyenge szervezete nem biztos, hogy meg tudna küzdeni egy esetleges fertőzéssel. Amikor azonban lehetőség nyílik rá, érdemes kihasználni, hiszen az anya testének közelsége és a simogatás bizonyítottan pozitív hatással van az újszülöttekre.
Előzzük meg!
A koraszülés és a vele járó nehézségek jó eséllyel elkerülhetőek a következő tanácsok betartásával:
A rendszeres orvosi- és ultrahang vizsgálatokon való részvétellel.
A testre szabott diéta következetes betartásával.
Az orvos által felírt gyógyszerek pontos szedésével: ezek általában a kicsi szerveinek fejlődését elősegítő készítmények.
Pihenéssel.
Hozzászólások