Felmérések szerint a babát tervező nők 35-58 százalékának szervezete nem jut elegendő vashoz. Ezen felül minden ötödik termékeny korban lévő nő enyhébb vagy komolyabb, vashiányból adódó vérszegénységben szenved. A betegség általában nem jár feltűnő tünetekkel. Gyakran csak vérvétel során derül ki, esetleg egy szemfüles barátnő szúrja ki a normálisnál sápadtabb ajkakat, terhesség esetén azonban az elégtelen vas-bevitel más rizikókat is rejt.
Befolyásolja a magzati fejlődést
Az anyai vér alacsony vas-koncentrációja a vérszegénységen túl más, a magzati fejlődéssel kapcsolatos következményekkel is járhat. Az idegrendszer kialakulása során a nem megfelelő vas-ellátásból adódóan a későbbiekben tanulási nehézség vagy akár viselkedésibeli problémák is kialakulhatnak. Mivel az idegrendszer – és főként az agy – fejlődésének kritikus időszaka a fogantatástól az első trimeszter végéig, második trimeszter elejéig tart, ebben a periódusban kivételesen fontos a nagyobb mennyiségű vas bevitele. A kutatások arra is rámutattak, hogy a harmadik trimeszterben fellépő vashiány már nem jelent veszélyt a magzat agyának fejlődésére nézve.
A saját egészséged
Vastartalmú ételek fogyasztása mellett jó eséllyel nem fogsz hiányt szenvedni ebben a mindennél fontosabb ásványi anyagban. Ráadásul a természet kincseiben található vas a szervezeted számára könnyen felvehető és feldolgozható formában van jelen.
Számos kismama megelégszik a magzatvédő készítményekben található mennyiséggel, azonban ne felejtsd el, hogy az étrendkiegészítőkben található anyagok nem egyformán szívódnak fel mindenki szervezetében. Ezért, bár a tapasztalat azt mutatja, hogy az átlag számára elegendő a terhesvitaminban található vas, Te menj biztosra! Szerencsére rengeteg ízletes és a mindennapi gasztronómiában felhasználható élelmiszer közül választatsz, így a kellemeset összekötheted a hasznossal és egy jó ebéd során gondoskodhatsz a napi bevitelről.
Vas: miből és hogyan?
Ha gyermekvállalás előtt állsz, napi vasszükségleted 15-18 mg. Ez a mennyiség állapotosan 18-28 mg-ra nő, attól függően, hogy a várandósság melyik periódusában vagy éppen.
A várandósság első trimeszterében a vasszükségleted napi 18-20, a másodikban 20-23, a harmadikban pedig 23-28 mg-ra emelkedik.
Ha természetes úton, a táplálékkal igyekszel magadhoz venni, vagy ha így egészíted ki a tablettákban található dózist jó ha tudod, hogy a növényi és állati tápanyagok vastartalma is igen csalóka. A bennük található mennyiségnek mindössze 12-25 %-a szívódik fel és kerül a véráramba az emésztés során. Ráadásul az állati eredetű élelmiszerekből általában többet tud hasznosítani a szervezeted, mint a növényiből. Ha rendszeresen tartasz gyümlöcsdiétát vagy a vegetáriánus életmódot követed, ez az információ még hasznos lehet a számodra!
Az alábbi listában néhány finom és könnyedén kombinálható, vasgazdag élelmiszert és a hozzájuk tartozó vastartalom-értékeket találod:
bárányhús: 10,5 mg
borsó: 4,0 mg
csirkehús: 3,0 mg
dió: 4,1 mg
hónapos retek: 1,5 mg
kakaó: 7,2 mg
kenőmájas, májpástétom: 5,0 mg
körte: 2,1 mg
lencse: 5,0 mg
libamáj: 7,0 mg
mák: 22,0 mg
mogyoró: 35,0 mg
sajtok (ementáli, trappista, óvári): 0,7 mg
sertésmáj: 10,0 mg
sóska: 4,6 mg
száraz bab: 7,0 mg
tojás (1db): 1,4 mg
vargánya gomba: 10,0 mg
vöröshagyma: 1,6 mg
Amennyiben érdekel a kismamák táplálkozása, olvasd el következő írásainkat!
Tegyél gyermeked egészségéért már megszületése előtt!
Kiegyensúlyozott étrend
Táplálékkiegészítők várandósság alatt
Terhesvitaminok
Étkezési útmutató több babára komponálva
Születési rendellenességhez vezethet a terhesség idején történő folsavat gátlógyógyszeres kezelés
A kívánósságról
Hozzászólások