Arcbőr változásai
Várandósságod idején rengeteg változáson mész keresztül, a hormonok tombolnak benned, és ez bizony az arcodon hagyhat a legfeltűnőbb nyomot! Ha a te pofidon is megjelentek a zavaró, gyulladt pattanások, akkor érdemes naponta többször tisztítanod a bőrödet, de felesleges különböző kozmetikai készítményekkel próbálkoznod, mert ezeknek nagy része hatástalan, illetve a bőrödön keresztül felszívódhatnak olyan vegyi anyagok, amelyek nem tesznek jót a picinek.
Érdemesebb természetes gyógymódokkal kísérletezned, mint az aloe vera, a kamilla,- és a csalántea borogatás. (Ha szeretsz kotyvasztani, ajánljuk figyelmedbe a Természetes kozmetikumokról szóló írásunkat, melyben részletesen leírtuk számodra, mit, hogyan készíts el otthoni boszorkánykonyhádban!)
A másik véglet, amikor arcbőröd szárazzá válik. Erre az esetre az a megoldás, ha természetes hidratáló arckrémet használsz minden tusolás, arcmosás után. Ilyenkor kerüld a szappant!
Természetes, hogy a várandósságod ideje alatt a testedben keringő vér mennyisége megnövekszik, hiszen keringési rendszerednek biztosítania kell a kicsi vérellátását is. Ilyenkor az arcodon található kis erek megrepedhetnek, s vékony piros csíkok jelenhetnek meg. Masszírozz napi kétszer pár csepp rózsaolajat a bőrödre, ez összehúzza az ereket, és csökkenti a vörösséget! (További trükköket találsz a kismama kozmetikumokkal foglalkozó cikkünkben.)
Amikor nem csak a pofiddal vannak gondok
A harmadik trimeszterben sokaknál előfordul az ún. „terhességi viszketés”, ez minden látható tünet nélkül viszkető érzést okoz a testen. Úgy vélik, hogy ezt kellemetlenséget az epevezeték enyhe eltömődése okozza. Ennek enyhítésére vegyél hűvös, zselés gyógyfürdőt, és ápold a viszkető bőrfelületet babaolajjal krém helyett.
Tipikus terhességi tünet, hogy a lábad kiszárad, és hámlik. Próbáld ki: egy marék cukrot összekeversz repce, vagy szezámolajjal, és masszírozd bele a bőrödbe fürdés, vagy zuhanyzás előtt.
A várandósság alatt bekövetkező hormonális változások a bőr színére is hatással vannak. Bizonyos testtájakon több melanin rakódik le a bőrben (a szeplőért és a barnulásért is a melanin felelős), ami foltokban elszíneződést okoz. Napfény hatására a foltok még határozottabbakká válhatnak, ezért ilyenkor lehetőség szerint védd az érintett területet a tartós, erős napfénytől. A hormonok miatt sötétebbé válhat a mellbimbód, és bimbóudvarod is.
A második trimeszterben jelenhet meg a pocidon az ún. linea negra. Ez egy barnás vonal, amely a köldöktől a szeméremdombig tart, s szintén hormonok termelődése következtében rajzolódik ki, tehát nem a pocak feszülésétől, méretétől függ.
Striák (nem összetévesztendő a narancsbőrrel), azaz a terhességi csíkok a várandós nők háromnegyedénél előfordulnak a várandósság alatt. Ezek a csíkok főként a mellen, a hason és a csípőn jelentkeznek. A striák megjelenése egyrészt a hormonváltozás következménye, másrészt a bőr rugalmatlanságának reagálása a hirtelen nyúlásra, illetve növekedésre. De emiatt sem kell aggódnod: az esetek döntő többségében a striák elhalványodnak a szülést követően, illetve erre később rá lehet segíteni különböző elasztikus krémekkel, készítményekkel, melyek révén a bőr rugalmasabbá tehető.
A hajad
A babavárás időszaka alatt tapasztalhatod, hogy zsírosabbnak tűnik a hajad, gyakrabban kell mosnod. Elvileg a terhességet fenntartó hormonok fékezik a szőrzet, és a haj hullását, de vannak, akik ennek épp az ellenkezőjéről számolnak be. Az azonban biztos, hogy ha a várandósságod alatt csodás hajkoronára teszel szert, akkor, mivel a szülés után 1-2 hónappal mérséklődik az ösztrogénszint, megindul az intenzív hajhullás.
A közellenség: a visszér
A terhesség alatt a vénák fokozott terhelésnek vannak kitéve egyrészt a növekvő testtömeg miatt, másrészt, a szervezet vízvisszatartása és a hormonális változások is ösztönzik a visszerek kialakulását. Megszüntetni nem, de javítani lehet a visszerek állapotán a terhesség alatt is, és nagyon fontos a megelőzés is.
Íme, néhány tipp, amelyek segíthetnek a visszér kialakulásának megelőzésében:
A visszerek kialakulása ellen és a vérkeringés javítása miatt nagyon fontos a rendszeres testmozgás. Olyan mozgásformát érdemes választanod, ami nem egyoldalú terhelés a lábaknak, ezért kerülendő a futás, viszont javasolt az úszás, a szobabiciklizés.
Jó hatással van a vérkeringésedre a váltott hideg-meleg zuhany.
A lábak megemelése (alátámasztott térddel), illetve a nyújtott lábakkal történő ülés egyaránt segítséget jelenthet a renyhe keringés megelőzésében.
A tüneteket a gyógyszertári kenőcsök helyett homeopátiás szerekkel, gesztenyeolajjal, vagy gesztenyekivonattal enyhítheted.
A lézeres, és egyéb visszérmegszüntető kezeléseket a terhesség alatt nem szabad alkalmazni!
A várandósságod alatt nagyon sok változáson esel át. Hormonok nyargalásznak benned, melyek hatással vannak mind a közérzetedre, mind a testedre. Bizonyára olyan változásokon is átesel majd (vagy már átestél), melyen nem kellemesek. Lényeges azonban, hogy megőrizd a nőiességedet, vonzónak érezd magad. Nemcsak a terhesség idején, de akkor is, amikor az életedet megváltoztató, új szerepben mutatkozol; édesanyaként. Nyugtasson meg a tudat, hogy kicsikéd születése után nem sokkal, a tested visszaváltozik az eredeti állapotába, és a kilenc hónap egyedüli nyoma a várva várt pici babád lesz!
Hozzászólások