Kevés nagyobb trauma, hatalmasabb veszteség érheti a babára vágyakozó nőt, mint terhességének elvesztése, a rettegett vetélés... Vetélésről akkor beszélnek az orvosok, ha a kezdődő terhesség a várandósság 20. hete előtt megszakad. Ha nem ismert a pontos terhességi kor, akkor a terhesség megszakadását az 500 grammos születési súly elérése előtt nevezzük vetélésnek. Spontán vetélésről van szó, ha az embrió korai elvesztése bármilyen észlelhető külső behatás nélkül következik be. A vetélésnek természetesen ekkor is van valamilyen oka, ezt azonban nem tudja mindig megállapítani a szakember.
„Valami furcsa dolog történik velem”
Bea aznap takarított, ablakot mosott, függönyöket rakott föl a nagypapa házában. Május volt, de egy erős hidegfront érte el a fővárost, mire Beáék estefelé hazaértek pesti lakásukba. „Kicsit fájt a hasam, de azt gondoltam a cseresznyétől van, amit vidéken ettem. Mosdóba mentem, s akkor már éreztem, hogy valami nagyon furcsa dolog történik velem – emlékszik vissza Bea arra a rettenetes éjszakára. A férjem mentőt hívott, mellyel kórházba vittek, ahol először egy orvosnő, aztán egy férfi orvos vizsgált meg. Az utóbbi csak annyit mondott, ennek a terhességnek annyi. Ugye tudja? Néztem rá, dermedten, értetlenül. Mi az, hogy vége? Akkor most mi lesz? Az lesz, hogy még éjjel meg kell szülnie. Válaszolta minden együttérzés nélkül. És még annyit kérdezett: megmondja a férjének Ön, vagy megmondjam én. Csak annyit tudtam kinyögni, hogy mondja meg Ön, mégiscsak orvos. Aztán már csak elmosódottan emlékszem. Bejött a saját fogadott orvosom, kaptam nyugtatókat, fájdalomcsillapítókat, és valahogyan megszültem a kislányomat. Az emlékek ködén át ma is látom magam, amint fekszem a műtőben, hallom, hogy valaki azt mondja, drágám ez már nem is élt.”
Komplikációmentes terhesség és szülés
Mivel Beát nem vizsgálták ki, nem kapott választ arra, hogy genetikai, fizikai, életmódbeli oka volt e a vetélésnek. Az orvos azt mondta, lehet ez is, az is. Hogy újra teherbe essen petesejt stimuláló gyógyszereket kapott. Ezektől egyáltalán nem érezte jól magát. Lelkileg is egyre elviselhetetlenebb volt az állapot. „Mindenhol terhes nőket láttam. A férjem még rosszabbul viselte az egészet, mint én. Különösen, amikor fél év eltelt, s én nem estem teherbe…”
A megoldást a teljes genetikai kivizsgálás jelentette. „Jelentkeztünk Vereczkey doktor úrnál. Rögtön megnézték a petevezetéket, a méhnyálkahártyát, az összes labort. Kiderült, hogy van egy kis trombózis hajlamom, ami okozhat vetélést. Három hónap alatt minden vizsgálati eredmény meg volt. A doktor úrral közösen a lombikbébi program mellett döntöttünk, s már az első beavatkozás sikerült. A beültetett két megtermékenyített petesejtből egyik megtapadt, szépen fejlődött. és február ötödikének kora hajnalán, világra jött Bence 2 kiló 97 dekásan, szőkén, komplikáció mentesen. Én csak azt ajánlhatom minden anyukának, akik az enyémhez hasonló problémával küzd, ne hagyja, hogy az orvosok lebeszéljék. Alaposan vizsgáltassa ki magát!”
Alapos kivizsgálás nélkül nem megy
Dr. Vereczkey Attila orvosigazgató, meddőségi és endoszkópos specialista volt a beültetést végző orvos, aki szerint a vetélések soha nem ok nélkül történnek, és ma már szerencsére jó részük megelőzhető. „Persze minden sikeres terhesség, és szülés közös munka eredménye. A klinika megadhatja ugyan a technikai feltételeket és a szükséges kezeléseket, de egyáltalán nem mindegy, hogy a gyermekre vágyó pár milyen életvitelt folytat a kezeléseket megelőzően. Vannak azonban sajnos olyan dolgok, amelyek helyes életvitellel sem korrigálhatóak, az egyik ilyen nagyon fontos tényező a páciens életkora – hangsúlyozza Vereczkey doktor. Egy 35 éves nő petesejtjeinek akár a fele is kóros lehet, tehát statisztikailag valószínű, hogy akár fél éven keresztül nem egészséges petesejtek termelődnek, Ez is okozhat vetélést. Azt azonban a szakirodalomból tudjuk, hogy a vetélések 60-75%-a genetikai okokra vezethető vissza. Ezért Beánál is genetikai vizsgálatot végeztünk először. A kivizsgálások során arra is fény derült, hogy Beátánál egy olyan elváltozás mutatható ki, amelyet multivitamin és folsav bevitelével korrigálni lehet. Emellett a családban sajnálatos módon trombózishajlam is kimutatható volt, ezért a lombikbébi során vérhígítóval segítettük a terhesség fenntartását. Azt hiszem Beáta esetében a legnagyobb tanulság, hogy alapos kivizsgálás nélkül éveket lehet veszíteni, amely során a petesejtek sajnos folyamatosan öregszenek, és a minőségük is romlik.”
Ha cikkünk elnyerte tetszésedet, ajánljuk figyelmedbe a témához kapcsolódó bejegyzéseinket:
A habituális vetélésről
Egészséges babát szült 19 vetélés után!
Sokunknak volt ikertestvére az anyaméhben
Hozzászólások