Fogápolás a várandósság alatt

Admin | 2011.07.11


A legjobb, ha már a tervezett fogamzás előtt, de legalább a legelején meglátogatod a fogorvosod és ha bármilyen problémát jelez orvosod, azt azonnal kezelteted, a terhesség alatt pedig állandó kontrollra jársz. A hiányos, hibás fogazat hátrányosan befolyásolhatja étkezésed és emésztésed, mely pedig kihathat a babád egészségére is. 



Kezelés 



Ha kezelésre szorulsz, van néhány dolog, amire feltétlenül oda kell figyelned, hogy megvédd saját és magzatod egészségét! 




  • Amennyiben érzéstelenítésre lenne szükséged, feltétlen tájékoztasd orvosod áldott állapotodról! A fogorvosok által használt érzéstelenítő szerek nagy része egyébként egyáltalán nem ártalmas a babára. Röntgenfelvétel készítésénél fokozott óvatossággal kell eljárni, a várandósság első és második trimeszterében lehetőleg kerülni kell.


  • Fogfájás esetén nem javasoljuk, hogy fájdalomcsillapítót vegyél be, hiszen az csak átmeneti enyhülést jelent. Sokkal fontosabb, hogy kiderítsd a fájdalom okát és kezeltesd azt! Természetesen minden esetben konzultálj a fogorvosoddal és a nőgyógyászoddal is!


  • A fém (amalgám) tömések eltávolítása és cseréje egyáltalán nem ajánlott ebben az időszakban. Ha ez feltétlenül szükségessé válok, akkor azt speciálisan, izoláltan végeztesd, hogy a szervezetedben ne kerülhessen káros anyag! 


  • Fontos tovább, hogy a kezelések alkalmával jelezd, ha kényelmetlenül fekszel a székben, ha nyomást érzel a hasfaladon vagy a gerincoszlop mellett! Ha a fekvő helyzet nem komfortos, kérd meg az orvosod, hogy kezeljen inkább ülő pozícióban!



Fogápolás 



Mint már említettük, a fokozott hormontermelődés és a megváltozott pH-érték az oka a fogszuvasodás, az ínygyulladás és más fogágybetegségek kialakulásának. Főként a várandósság második és nyolcadik hónapja között kell ügyelni a fogápolásra, amikor nagy eséllyel alakulhat ki az ún. terhesség ínygyulladás. Ez amennyiben kezeletlenül maradna, további problémákhoz vezethet. Ha korábban is fennállt nálad ez a betegség, a terhesség alatt súlyosbodhat a mértéke, feltétlen javasoljuk a minél gyakoribb fogászati kontrollt.





Ha a fogágybetegséget nem kezelteted időben, akár el is veszítheted érintett fogaid! A fogszuvasodás létrejöttéhez nagyban hozzájárul a várandósság során történő fokozott édességfogyasztás, az elégtelen szájhigiénia vagy egy kisebb aphta, ínygyulladás is. Ennek azonban nem csak te, hanem születendő gyermeked is kárát lája, hiszen a szájüregben elszaporodott baktériumok a méhlepényen keresztül könnyel elérhetik a magzatot. A későbbiekben ez hatással lehet a pici tejfogaira is, melyek nagy valószínűséggel sokkal sérülékenyebbek lesznek, mint az egészséges fogazatú anyukák gyerekeinek. 



Ínygyulladás



A megváltozott hormonháztartás miatt nem csak a végtagok és az arc duzzad meg, hanem a fogíny is! A fogakat tartó szövetek gyulladásos betegsége egyrészt a babavárás alatti különféle hormonhatások, másrészt pedig genetikai hajlam következménye. A várandósság alatt mélyebbé válik az ínybarázda, így tisztítása is több figyelmet igényel. 



Fogínyvérzés



Fogmosáskor ínyvérzést tapasztalsz? Esetleg kemény ételek rágásakor is megfigyelted már, hogy vérezni kezd az ínyed? Ne aggódj! Nem kell óvatosabbá válnod a fogkefével, hiszen az egyik legjobb gyógymód a vérző íny erőteljes – fogmosás közbeni – dörzsölgetése, súrolása.




  • A baj azonban megelőzhető, ha az étkezéseket követően alaposan fogat mosol, ill. nem feledkezel el a nyelved megtisztításáról sem. 


  • Ha fogmosás során vérzést tapasztalsz, annál erőteljesebben dörzsöld meg az ínyt, de a tünetek hiányában se feledkezz meg annak fogkefével történő rendszeres masszírozásáról. 


  • Használj fogselymet és szájöblítő oldatot! Ha nincsenek komoly szájhigiéniás problémáid, válaszd a normál, fluoridos öblítőt, ha fogínybetegségben szenvedsz, kérd ki fogorvosod véleményét!


  • Két-három havonta látogasd meg a fogorvosod kontroll céljából, hiszen a fogbetegségek állandó gyulladásos gócot jelentenek a szervezetben, ami pedig jelentősen növeli a koraszülés kockázatát!



 



Szeretnél még többet olvasni a fogápolásról? Olvasd el A tejfogakról és A fogzásról szóló cikkünket!

Címkék:

Hozzászólások

A várandós anyukák legfontosabb bőrápolási tennivalói

A várandós anyukák legfontosabb bőrápolási tennivalói

Zsírosodás, striák, pigmentáció az arcon - ezek a leggyakoribb panaszok.

Ezt jelentik a rövidítések a magzati ultrahang leleten

Ezt jelentik a rövidítések a magzati ultrahang leleten

Segítünk értelmezni a leggyakoribb rövidítéseket!

Emberöléssel vádolnak egy nőt, mert terhesen verekedett, és haslövés miatt elveszítette a magzatot

Emberöléssel vádolnak egy nőt, mert terhesen verekedett, és haslövés miatt elveszítette a magzatot

A lövöldözés egyetlen igazi áldozata a magzat volt!

A koraszülés esélyét csökkenti a kiegyensúlyozott, egészséges étrend

A koraszülés esélyét csökkenti a kiegyensúlyozott, egészséges étrend

Az egészséges ételek rendszeres fogyasztása sokkal fontosabb, mint az egészségtelen ételek kizárása.

Vizelettartási gondok a terhesség alatt?

Vizelettartási gondok a terhesség alatt?

Nem kell megijedni!

A várandós nők az állóképesség bajnokai

A várandós nők az állóképesség bajnokai

Minderre a Tour de France kerékpárverseny elemzésével jöttek rá!

Nyáron vagy várandós? Akkor számíts ezekre a dolgokra!

Nyáron vagy várandós? Akkor számíts ezekre a dolgokra!

Nézzük, mire kell fokozottan ügyelned a kánikulában

51 évesen még egyszer anya akart lenni: 68 éves férjével várják kisbabájukat

51 évesen még egyszer anya akart lenni: 68 éves férjével várják kisbabájukat

Mesterséges megtermékenyítéssel esett teherbe…

Tanácsok, hogy a várandósság ne legyen terhes

Tanácsok, hogy a várandósság ne legyen terhes

Életünk legszebb időszakában annyi minden bezavarhat.

Szabad-e várandósan napozni?

Szabad-e várandósan napozni?

Már volt szó a napsütés pozitív hatásairól, illetve a kisbabák napoztatásáról, most viszont kifejezetten a pocakkal történő napozás, szoláriumozás és fürdőzés előnyeire és hátrányaira térünk ki.