Hátfájás ellen: kismamáknak!

Admin | 2011.04.04


Lássuk tehát, mit javasolt tenni a várandósság alatt tapasztalt hátfájás ellen:




  1. A várandósság első időszakában a női szervezetben bekövetkező hormonális változások következtében a gerinc melletti szalagok ellazulnak, majd megnyúlnak, így a hát középső és alsó szakaszán tompa fájdalom jelentkezik. Ez a kis fokú merevséggel együtt járó fájdalom a terhesség előrehaladtával fokozódik. A legegyszerűbb megoldást a nyújtó-lazító gyakorlatok jelentik.


  2. Vizsgáld meg az ágyad! Az egyenes, kemény ágyon, esetleg a földön való fekvés is segíthet a fájdalom mérséklésében. Ha az oldaladon szeretsz aludni, tegyél egy párnát a térdeit közé, ha háton, akkor pedig a térd alá! Vásárolj speciálisan a kismamák számára kifejlesztett párnát, amely has alá helyezve kényelmesen megtartja azt.


  3. Ahogy a menstruáció idején a görcsökre, úgy várandósság alatt a tompa fájdalomra is megoldást jelenthet a hőpárna ill. a meleg vizes palack használata. Helyezd egyszerűen a fájó területre és lazíts, meglátod, egy negyed óra múlva enyhül a fájdalom.


  4. A terhesség következő, középső szakaszában a szalagok lazulásán kívül a pocakod növekedése is elkezdődik, amelynek következtében megváltozik a testtartásod, úgyhogy feltétlen szánj időt néhány könnyebb nyújtó gyakorlatra, próbáld ki a kismamajógát, sétálj vagy ússz! Ellazít, megnyugtat, közben ráadásul szabadon engedheted a gondolataidat, ellazulhatsz, sőt, az úszásnál súlytöbbleted sem okoz különösebb problémát.


  5. Ülőmunkát végzel? A keresztbe tett láb lassítja a vérkeringést, visszereket okozhat, megnehezíti a helyes testtartást, nyomja a húgyhólyagot. Az ülés terheli a legjobban a gerincoszlopot, ezért ha helytelenül ülsz a várandósság során, hátfájásod csak erősödni fog! Válassz állítható magasságú és háttámlájú széket, használj támaszpárnát, figyelj a tartásodra, ülj egyenes háttal!


  6. Ints búcsút a tűsaroknak! Sok várandós nőnél enyhülnek a hátfájás tünetei, ha a nyolc-tíz centiméteres helyett maximum 3-4 centi magasságú, kényelmesebb, tágabb, a talp ívét követő cipőre váltanak. 


  7. A súlyfelesleg is hátfájást okoz! A gerincoszlop számára igen nagy terhet jelent a kisbaba súlya is, figyelj tehát oda, hogy ne hízz többet a kelleténél!


  8. Nemcsak a testnek, de az ízületeknek is vízre van szüksége, hogy ne merevedjenek meg, rugalmasan, fájdalom nélkül tudjanak mozogni. Fogyassz tehát naponta 2-3 liter folyadékot, lehetőleg szénsavmentes ásványvizet ill. zöld teát.


  9. A masszázst időtlen idők óta használják lazítás, fájdalomcsillapítás céljából. Azonban a várandósság idején javasolt a masszázsolajok helyett babaolajat használni, ill. a hason fekvés helyett ülő pozíciót választani.


  10. Elég változatos a napirended? Ne ülj, állj, feküdj egyhuzamban hosszabb ideig! Oszd be az időd, legyen változatos a napirended!



Megtörtént a csoda, a picivel már otthon vagytok? Rögtön a szülés után tapasztalt hátfájást eddig próbáltad betudni a kényelmetlen kórházi ágynak, de rájössz, nem múlik a fájdalom! Ne is csodálkozz! A baba csak három-négy kiló, de megszámoltad már, hogy hányszor emeled fel egy nap? Legalább ötvenszer... 



Tíz jó tanácsunk segíthet, hogy a pici mellett is megelőzd a hátfájást:




  1. Ha a várandósság előtt nem edzetted meg a has- és a hátizmaidat, itt az ideje, hogy minél hamarabb hozzákezdj! Amikor a kicsi alszik, végezz tíz perces nyújtógyakorlatokat a padlón! A csípő és a hát izmainak rugalmasságát így szerezheted vissza a legkönnyebben.


  2. Kérd a védőnőd segítségét, hogy a szoptatás idején milyen diétába kezdhetsz, igyekezz a szülés utáni kilókat ledobni. Semmi esetre se tarts drasztikus fogyókúrát, viszont a védőnő által javasolt diétához tartsd magad!


  3. Ha kenguruval, mai thai-jal indultok útra, mindig előre kösd, mégpedig a mellkasodra! Hosszabb távon a háton való hordozás erős hátfájást okozhat.


  4. Szoptatáskor válassz kemény támlás karosszéket, ne a puha kanapén szoptass! Próbáld úgy a melledre venni a picit, hogy nem te hajolsz rá, hanem őt emeled minél közelebb!


  5. Később, ha már etetőszékbe teszed a babát, ne légy rest eltávolítani az asztal részt! Rövid távon plusz fáradtság, hosszú távon viszont megéri a fáradtságot, hiszen így nem kell az ülőkénél magasabbra emelned a kicsit, vagyis kímélheted hátizmaidat.


  6. Amikor felveszed a kicsit, mindig tartsd a lehető legközelebb a törzsedhez! Ne emeld a picurt előre nyújtott kézzel, mert úgy a súly nagy része a törzsre összpontosul.


  7. Dolgozz lábból! Akár a babót, akár valamilyen kisebb súlyt kell megemelned, hajlongás helyett válaszd a guggolást! Hajlítsd be térdeid, amennyire szükséges, hasizmod pedig feszítsd meg! 


  8. Ha rácsos ágyatok van, engedd le a ágyrácsot, így könnyebben meg fogsz birkózni a nagyobb súllyal is.


  9. Ha rendszeresen utaztok autóval, váljon rutinná, hogy nem beemeled a kicsit, hanem az ülésre térdelve, lábizmaidat használva segíts magadnak amikor autóba teszed a kicsit.


  10. Ne hordozd a kicsit a csípődre leengedve, az nagyon megterhelő a hát- és a törzsizmaidnak!

Címkék:

Hozzászólások

A várandós anyukák legfontosabb bőrápolási tennivalói

A várandós anyukák legfontosabb bőrápolási tennivalói

Zsírosodás, striák, pigmentáció az arcon - ezek a leggyakoribb panaszok.

Ezt jelentik a rövidítések a magzati ultrahang leleten

Ezt jelentik a rövidítések a magzati ultrahang leleten

Segítünk értelmezni a leggyakoribb rövidítéseket!

Emberöléssel vádolnak egy nőt, mert terhesen verekedett, és haslövés miatt elveszítette a magzatot

Emberöléssel vádolnak egy nőt, mert terhesen verekedett, és haslövés miatt elveszítette a magzatot

A lövöldözés egyetlen igazi áldozata a magzat volt!

A koraszülés esélyét csökkenti a kiegyensúlyozott, egészséges étrend

A koraszülés esélyét csökkenti a kiegyensúlyozott, egészséges étrend

Az egészséges ételek rendszeres fogyasztása sokkal fontosabb, mint az egészségtelen ételek kizárása.

Vizelettartási gondok a terhesség alatt?

Vizelettartási gondok a terhesség alatt?

Nem kell megijedni!

A várandós nők az állóképesség bajnokai

A várandós nők az állóképesség bajnokai

Minderre a Tour de France kerékpárverseny elemzésével jöttek rá!

Nyáron vagy várandós? Akkor számíts ezekre a dolgokra!

Nyáron vagy várandós? Akkor számíts ezekre a dolgokra!

Nézzük, mire kell fokozottan ügyelned a kánikulában

51 évesen még egyszer anya akart lenni: 68 éves férjével várják kisbabájukat

51 évesen még egyszer anya akart lenni: 68 éves férjével várják kisbabájukat

Mesterséges megtermékenyítéssel esett teherbe…

Tanácsok, hogy a várandósság ne legyen terhes

Tanácsok, hogy a várandósság ne legyen terhes

Életünk legszebb időszakában annyi minden bezavarhat.

Szabad-e várandósan napozni?

Szabad-e várandósan napozni?

Már volt szó a napsütés pozitív hatásairól, illetve a kisbabák napoztatásáról, most viszont kifejezetten a pocakkal történő napozás, szoláriumozás és fürdőzés előnyeire és hátrányaira térünk ki.