Nem csak a kismamák számára fontos a körültekintő választás, minden szó szereti a természetes kozmetikumokat: a testápolót, a krémeket. Összeállítottunk Neked egy listát a különböző natúrkozmetikumokról, amelyek semmilyen káros anyagot nem tartalmaznak, és ugyan olyan hatékonyan táplálják és hidratálják a bőrt, mint az adalékanyagokkal dúsított, ipari előállítású társaik. Nyugodt szívvel ajánljuk, próbáld ki!
A népi bölcsességeket alapul véve hatóanyagokban gazdag szereket állíthatunk elő házilag is. Kalandra fel! Jó móka lesz az otthoni kencekészítés! Lássuk tehát, milyen hozzávalókra lesz szükséged! Különböző természetes vajak és olajok az alapjai a krémeknek, mint a kókuszvaj, a sheavaj vagy a kakaóvaj. Illőolajokkal dúsítva az aromaterápia jótékony hatásait is élvezheted.
Kókuszvaj
A kókuszzsírt a kókuszdió táplálószövetének feldolgozásából nyerik. A kókusz vaj egy fehér színű, intenzív, kókusz illatú, szobahőmérsékleten olvadó anyag. Kiváló élettani hatásai miatt a dél-kelet-ázsiai országokban sütéshez és főzéshez is használják. Segít a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, támogatja a zsíranyagcserét, javítja az inzulin felszabadulását, csökkenti a glikémiás indexet, antibakteriális, antivirális és gombaölő hatása van, immunerősítő ill. kiváló haj- és bőrregeneráló hatással rendelkezik.
Sheavaj
A sheavaj egy kenhető, sárgás színű növényi zsiradék, a Közép-Afrikában honos karité fa csonthéjas terméséből készül. A diókat megőrlik, majd ebből olvasztással nyerik ki a shea vajat. A shea dió zsírtartalma eléri a 60-70%-ot. Bőrápolásra és étkezésre egyaránt alkalmas, érdekesség, hogy Afrikában világításra is használják. Hosszú ideig eltartható, mert nehezen avasodik meg, gazdag telítetlen zsírsavakban, gazdag A, E és F vitaminokban. Bőrregeneráló hatású, ezért a száraz bőr ápolására kiválóan alkalmas, sőt a striákkal szemben is felveszi a harcot. Ekcéma, pikkelysömör és allergiás reakciók kezelésére javasolják, természetes napvédő hatásának köszönhetően naptejként is használhatod.
Kakaóvaj
A kakaóvajat a kakaóbabból, annak feldolgozása után nyerik ki. A dél-amerikai Amazonas folyó mentén elterülő őserdők vidékéről származik ez a nemes növény, melynek termését „az istenek eledeleként” is emlegetik. Az inkák korában szent növényként tartották számon, értéke a kakaóbab és az arany értékével vetekedett, egy ideig fizetőeszközként is használták. Amerika felfedezése után kereskedő hajókon érkezett Európába a növény, melyet csak az uralkodó osztály élvezhetett. A 19. században aztán a köznép számára is elérhetővé vált: gyógyszerként ill. édességként került a forgalomba.
A kakaóbabból tehát először kakaómasszát, majd azt kipréselve kakaóvajat nyernek. Ez a csokis-kakaós illatú és ízű, szilárd, darabos anyag aztán leszűrve tört fehér színű lesz, előnyös tulajdonsága, hogy nem avasodik meg. Pozitív tulajdonságai, hogy gazdag telítetlen zsírsavakban, fehérjékben, vitaminokban, foszforban, káliumban és mangánban. Emellett magas antioxidáns tartalmának köszönhetően puhává, hidratálttá teszi a bőrt, késlelteti annak öregedését. A shea vajhoz hasonlóan természetes napvédő hatással rendelkezik, kb. 5-6 faktoros védettséget ad. Rákellenes, antivirális és antibakteriális hatású.
Olíva olaj
Az olíva olaj megannyi drága krém és kozmetikai szer alapanyaga. Az ókor óta használatos különböző célokra: arcra, testre, kézre, hajra – önmagában vagy más természetes anyagokkal összekeverve. Az olajfa termésének zöld színű, jellegzetes olaja bőrápoló, erősen antiszeptikus hatással bír.
Mandula olaj
A mandulafa magjából nyerik az édes, halványsárga, szagtalan mandula olajat. Puhítja, táplálja, bársonyossá teszi a bőrt, bármilyen bőrtípusról legyen is szó. Használata ugyan úgy javasolt a pici babáknál, mint felnőtteknél – bőrtípustól függetlenül.
Mogyoró olaj
A mogyoró olaj száraz, megviselt bőrre igen kiváló, emellett a striák kialakulásának megelőzésére valamint napvédőként is eredményesen használható.
Érdekel a téma? Olvasd el természetes kozmetikumokkal foglalkozó cikksorozatunk második részét!
Hozzászólások