A terhestorna célja nem egyszerűen a test karbantartása, az izmok kondicionálása. A gyakorlatok során testileg-lelkileg felkészülhetsz babád érkezésére.
Testileg, hiszen izmaid megfelelő erősítésével és ruganyossá tételével megkímélheted magát az állapotosság jelentette olyan kellemetlenségektől, mint a rossz testtartásból adódó izomfeszülés és a kínzó ízületi fájdalmak. Ráadásul a jó fizikai állapotod nagyban megkönnyíti majd a maratoni futás fáradalmaival vetekedő szülést is.
Egy gyerek érkezése felkavarja a nyugodt, megszokott mindennapokat. Ahhoz, hogy mindez ne fáradozásként és önfeláldozásként tudatosuljon bennetek, már a pici világra jötte előtt el kell kezdenetek kialakítani a bensőséges kapcsolatot babátokkal. A párod beszélhet a pocakodhoz, simogathatja, olvashat fel esti mesét a picinek, neked viszont ennél jóvan nagyobb repertoár áll rendelkezésedre a kötődés kialakításához. Az edzés például egy remek alkalmat nyújt arra, hogy tudatosuljon benned: testeden immáron legféltettebb kincseddel osztozol. Éppen ezért minden, amit teszel az nem csak rád, hanem a babádra is hatással van.
Ha korábban aktívan sportoltál, terhességed idején sem kell felhagynod a rendszeres mozgással, ha pedig eddig nem jutott időd megdolgoztatni az elálmosodott izomcsoportokat, ez az időszak alkalmas rá, hogy bevezesd a tornát mindennapjaidba.
Számos előny
A mozgás örömén és a vérpezsdítésen túl a könnyű gyakorlatok jó hatással vannak a közérzetedre is, ráadásul a terhességgel kéz a kézben járó kellemetlenségekre is gyógyírt jelenthetnek.
A várandósság előrehaladtával egyre gömbölyödő tested az átlagosnál nagyobb terhet ró vázrendszeredre; a pocakodban fejlődő csöppség jelentette plusz súlyról nem is beszélve. Az új teher a gerincoszlopodra, a medencédre és a lábaidra nehezedik, melynek következménye végeredményben a gerincoszlop egyoldalú terhelése – az ebből adódó ellenkező oldali izomfájdalom – és az esetleg már korábban is meglévő tartáshibáid hangsúlyossá válása lesz.
A helyes testtartás megőrzéséhez szükséges izmok karban tartása tehát kiemelten fontos, mely a rendszeres, hátizmokat célzó gyakorlatokkal könnyedén elérhető.
A mozgás hatására élénkül a légzésed, javul a keringésed, ennek következtében pedig véredbe az átlagosnál több oxigén jut, mely egyúttal javítja a kicsi vér– és oxigénellátását is.
Az edzés szerves része az izmok nyújtása, melyek így lázává és kontrollálhatóbbá válnak, ami nagy segítséget jelent majd a szülésnél.
Az egészség megőrzésében a vitamin- és ásványi anyag bevitel mellett fontos szerepet játszik a rendszeres mozgás is, hiszen segítségével növelheted az ellenálló képességedet, ezzel csökkentve a megbetegedések kockázatát.
A rendszeres mozgás csökkenti a trombózis (vérrög képződés) kialakulásának esélyét, diétával kombinálva pedig élénkíti az anyagcseréd. Ez utóbbi nem csak – kismamáknál gyakorta kialakuló – aranyér megjelenését akadályozhatja meg, hanem a glükóz-tolerancia növelésével a terhesség alatti cukorbetegségre való hajlamot is csökkenti.
A folyamatos edzés mellett nem kell lelkiismeret-furdalást érezned az elfogyasztott édességek miatt, amit egyébként szinte lehetetlen elkerülni a kívánós időszakban. Súlyod növekedése kontrollálhatóvá válik, ráadásul a későbbiekben – a szülés után – végzett rendszeres testmozgás segítségével könnyebben szabadulhatsz meg a felszedett kilóktól. Nem kell majd régi alakod után vágyódnod, minden gondolatodat lekötheti a kiságyban pihegő babád.
A naponta végzett torna gyakorlatok jó közérzetet is biztosítanak, mely nem csak a gyakorlás során felszabaduló endorfinnak köszönhető. A kismamatorna általában kímélő mozgássorokból áll, melynek során nem szabadul fel akkora mennyiségű hormon, mint például egy 10 percig tartó futás alkalmával. A legfontosabb ilyenkor a tudat, hogy teszel a saját és babád egészségéért, ez pedig joggal tölt el örömmel és büszkeséggel.
Hozzászólások