Korábban az volt az általános nézet, hogy a terhesség időszakában tilos a masszázs, ma már azonban tudjuk, hogy ez nem így van! Egy új módszer alapvetően két gyógymasszázs előnyeit egyesíti – a svédmasszázsét és a nyirokmasszázsét.
Kismama masszázs
A kismama a kezelés során speciális pozícióban ül, illetve fekszik annak érdekében, hogy jól érezze magát, és ne nyomja sem a babát, sem pedig önmagát. A lábak elülső részének masszázsát követően a karokat, majd a láb hátulsó részét kényeztetik, végezetül a hátat. A kezelés különösen gyengéd és lassú mozdulatokból áll, hiszen ez egyfajta finomhangolás, folyamatos beszélgetés az izmokkal.
A nyirokmasszázs védi az érzékeny érfalakat, visszértágulat, hajszálértágulat esetén is csak ez alkalmazható. Az orvosi gyógykezelés, más néven a svédmasszázs fogásai alkalmasak a különböző izomrétegekkel való munkára, az izomcsomók okozta fájdalom megszüntethető.
Habár az alap mozdulatok megegyeznek, a várandósság három szakasza más és más technikát igényel, ezen felül még egyénre is szabják a kezeléseket a kismama kéréseinek megfelelően. A módszert az izomzat aktuális állapota is befolyásolja.
Veszélyeztetett terhesség esetén is?
Nem kizáró ok a problémás, veszélyeztetett terhesség, hiszen az ellazulás görcsoldó is. A várandósmasszázs egészen a kezdetektől alkalmazható, sőt még a vajúdás során is. Egyre nagyobb az igény erre, melyet mi sem mutat jobban, minthogy számos hölgy nőgyógyászától kér segítséget, kihez forduljon, ha vizesednek végtagjai, fáj a háta, vagy alvászavarai vannak. Ezekre a panaszokra is gyógyír a masszázs.
Megszólal a szakértő
„Zene helyett nálam a masszázs során csupán a madárcsicsergés hallható, hisz a túl sok inger külső hangolást eredményezne, pedig a lényeg épp az, hogy a kismama figyelme befelé irányuljon és csend legyen körülötte. A zajos világból kilép a kismama a csend világába, hiszen erre várandóssága idején még nagyobb szüksége, igénye merül fel. A masszázs során az érzések, érzetek, gondolatok átélése kerülnek előtérbe, ezek segítik a személyiségfejlődést, az anyává érést” – mondta Halász Katalin. „Mivel a test pontos jelzést ad arról, milyen szükséglete van, így nincsen kötelező gyakoriság, hanem a kismama a saját érzéseire hagyatkozva dönti el, milyen sűrűséggel jön el hozzám. Ha erős fájdalmai vannak, vagy nagyon vizesedik, akkor általában heti 2-3 alkalmat javaslok, egyébként a heti egyszeri ellazulás is elegendő.”
Hozzászólások