Az, hogy a teszt kék csíkjának látványának örömmámorában bejelentkezz fogadott vagy körzeti nőgyógyászodhoz nem csak azért olyan fontos, mert az orvos az első megjelenésen elvégzett UH vizsgálattal fogja orvosilag is igazolja a terhességed tényét. Ekkor vesznek majd fel a terhesgondozásra is, ezért az orvosod egy listányi, az egészségi állapotodra, a családban előforduló – genetikailag öröklődő – betegségekre, és a szokásaidra vonatkozó kérdést fog feltenni. A válaszokból kiderül, te vajon a veszélyeztetett terhesek kategóriájába tartozol-e.
Amiről az orvosodnak tudnia kell
A veszélyeztetett terhesség azt jelenti, hogy a várandósság során felmerülhet olyan betegség, vagy szövődmény, ami a magzat és/vagy anya egészségi állapotát, szélsőséges esetben akár az életét is veszélyeztetheti. Nagyobb eséllyel alakulhatnak ki szövődmények a következő esetekben:
a káros szenvedélyek, mint a dohányzás, kávé-, alkohol- vagy drogfogyasztás
mindennapi stressz (munkahelyi-, családi konfliktusok)
a szülést nem sokkal megelőző komolyabb alsó húgyúti fertőzés, vagy művi terhességmegszakítás
magas vérnyomás (135/85 Hgmm felett)
magas életkor (35 felett)
kis súly (a terhesség megállapításakor 50-kg alatti, melyben nem történik az első 3 hónap alatt nagyobb változás),
kis magasság (ekkor feltételezhető, hogy a medence nem elég széles, mely növeli a koraszülés kockázatát)
családon belül öröklődő genetikai rendellenességek
A dohányzás, sőt a kávéfogyasztás is negatív hatással van a pici vérellátására, ezért a legtöbb kismama, amint fény derül terhességére megpróbál leszámolni e káros szenvedélyekkel. Ha közéjük tartozol, ne felejtsd el, hogy előbb estél teherbe, mint ahogy kiderült, hogy egy kis élet növekszik a pocakodban. Ezért ha az orvosod rákérdez, légy vele őszinte és ne hallgasd el előle, hogy pár hete még bizony magad is pöfékeltél, vagy éppen nem tudtál felébredni a reggeli első két kávé előtt.
A védőnőnél és a háziorvosodnál való megjelenések alkalmával mindig számíts vérnyomás és testsúly mérésre. Ezeknek a paramétereknek a nyomon követése fontos adatokkal szolgál az egészségi állapotodról. Rendszeres testsúly méréssel meghatározható a gyarapodásod üteme, így szükség esetén testreszabott diétával tarthatod kordában a kilókat. Ennél sokkal lényegesebb, hogy a vérnyomásod rendszeres ellenőrzésével idejében elcsíphető és hatásosan kezelhető a terhességi magas vérnyomás. A várandósság során a vérnyomás normál értéke valamivel alacsonyabbra tehető a terhességet megelőzőnél. Ez azt jelenti, hogy ebben az időszakban mért 140/90 Hgmm érték már magasnak számít. A kismama magas vérnyomása a pocaklakó keringési rendszerére is komoly terhet ró, ami nagy mértékben növeli a koraszülés kockázatát.
Az anya magas életkora nem csak azért kockázati tényező, mert 35 év felett megnő a magzat genetikai rendellenességgel történő születésének esélye. A korosabb kismamák nagyobb valószínűséggel esnek át terhesség alatti cukorbetegségen. Szerencsére a kötelező vizsgálatok során már korai stádiumban elcsíphető a betegség. Minél előbb derül fény a gesztációs diabéteszre, annál nagyobb az esély az inzulinmentes kezelés hatékonyságára, ami várandós lévén nagyon fontos. Idejében diagnosztizálva ugyanis jól kézben tartható az előírt szénhidrátmentes diéta betartásával. Előrehaladottabb esetben a kezelőorvos inzulin-injekciós kúrát írhat elő, mivel a terhesség során nem alkalmazhatóak a cukorbetegségben általánosan alkalmazott készítmények.
Ne ijedj meg!
A fentiekben felsoroltuk a legáltalánosabban előforduló, a terhességet veszélyeztető tényezőket. A jó hír azonban, hogy ha odafigyelsz a testedben zajló változásokra és lemondasz a káros szokásaidról, nagyságrendekkel csökkentheted a veszélyeztetett terhesség kialakulásának esélyét. Emellett a hangsúlyozott fontosságú, rendszeres orvosi vizsgálatokkal a babádra – és/vagy rád is – káros folyamatok idejében felismerhetőek.
A kezelőorvos az egészségi állapotodban bekövetkezett legkisebb változásokra is azonnal tud reagálni, így például, ha felmerül a magasvérnyomás-betegség gyanúja, rögtön sószegény diétát és ágynyugalmat írhat elő. Mivel már pár óra pihenés is leveszi a terhet a keringési rendszerről, a vérnyomás is csökkenhet. Az ilyen és hasonló természetes módszerekkel elkerülhető akár a gyógyszeres kezelés is.
Komolyabb tüneteknél, a betegség előrehaladott állapotában az orvos elrendelhet gyógyszeres kezelést vagy kórházi megfigyelést is. Habár ennek során olyan készítményeket használnak, melyek nincsenek negatív hatással a picire, mégis érdemes elkerülni őket, hisz nem csak a neked, hanem a babád számára is megrázkódtatást jelent kiszakadni az otthon biztonságos környezetéből.
Mit mond a kormányrendelet a veszélyeztetett terhességről?
Veszélyeztetett az a terhes nő, aki jelenleg nem beteg, munkakörét el tudja látni, de az alábbi okok miatt fokozott gondozásra szorul, így:
az a terhes, akinek terhessége megszakítását az egészségügyi intézmény véglegesen megtagadta, illetve, aki nem jelent meg a szakmai felülvizsgálaton,
terhelő szülészeti előzmények esetén,
terhelő betegségi előzmények esetén (gyógyult tbc, gyógyult lues stb.),
terhelő műtéti előzmény esetén (előzetes császármetszés, a méhen vagy adnexumon végzett műtétek stb.),
a jelen terhességben fellépő egyéb tényezők miatt (35 évesnél idősebb primigravida, fekvésirendellenesség stb.).
Szövődményesnek kell tekinteni a terhességet, ha a terhes nő jelen terhessége alatt beteg, akár független a betegség a terhességtől, akár összefügg azzal, vagy ha a kórelőzményben idült betegség szerepel, így:
szövődményesnek kell tekinteni azt a veszélyeztetett terhességet is, amikor a panaszok, vagy a kóros tünetek súlyosbodnak,
fenyegető vetélés esetén a 28. hétig (vérzés, méhösszehúzódás),
fenyegető koraszülés tüneteinél és a jelenlegi terhesség alatt végzett méhszájzáró műtét után,
habituális vetélés esetén (két spontán vetélés után),
habituális koraszülés esetén,
későterhességi vérzés esetén,
hypertonia, terhességi toxicosisok esetén,
a terhes nő szívbetegsége esetén,
a terhes nő cukorbetegsége esetén,
a terhes nő nephrológiai megbetegedése esetén (pyelonephritis, vesemedence- és ureterkő stb.),
a terhes nő vérképzőrendsz eri betegsége esetén,
a terhes nő érrendszeri betegségei esetén (akut thrombophlebitis, nagyfokú varicositas crusis et vulvae stb.),
a terhes nő tbc-s fertőzöttsége esetén,
a terhes nő jó- vagy rosszindulatú daganatos betegsége esetén,
a terhes nő bármilyen egyéb megbetegedése esetén.
Szövődményesnek kell tekinteni annak a nőnek a terhességét is, akinek a nehéz fizikai munka, illetve a terhességre ártalmas munkahely (ha a munkaadó megfelelő munkakörülményeket nem tud biztosítani; ha a munkahely megközelítése megnehezített, hosszú utazásokkal, átszállásokkal lehetséges csak) és a szociális körülményei a terhesség zavartalan kiviselését és a szövődménymentes szülést veszélyeztetik.
Forrás: 33/1992. (XII. 23.) NM Rendelet
Hozzászólások