Mit is jelent az allergia?
Allergiának nevezzük a test válaszreakcióját egy olyan anyagra, ami önmagában nem káros, de az arra fogékony egyénekben az immunrendszert működésbe hozza, hogy védekezzen ellene, és ez kényelmetlen, sokszor a mindennapjainkat pokollá tevő tüneteket okoz. Ilyenkor a szervezet immunrendszere túlreagál valamit, ami nem is károsítaná a szervezetet, vagyis egy „hibás” reakcióról van szó. Az allergiás reakciót a környezetünkben található bármilyen anyag kiválthatja, ezt a kiváltó anyagot allergénnek nevezzük. Ez általában egy fehérje természetű, vagy fehérjét is tartalmazó anyag. Leggyakoribb allergénünk Magyarországon a pollen, vagyis a fű- és fafélék virágpora, a házi por, a poratka, a penészgombák, az állatszőr és az élelmiszerek.
A pollenallergiáknak szezonja van. Ahogy tavaszodik, ébred a természet, kizöldül körülöttünk a világ és virágba borulna a fák. A mogyoró, az éger, a nyárfa, a nyírfa, a kőris, a platán, a bükk, hogy csak a leggyakoribbakat említsük, de persze ne feledkezzünk el a különböző gyomnövények virágairól sem.
Magyarországi helyzetkép
Az allergiás megbetegedések száma három évtizede folyamatosan emelkedik – ráadásul egyre nagyobb mértékben. Becslések szerint minden negyedik-ötödik embernek van valamilyen allergiás betegsége-például Magyarországon a lakosság egynegyede szenved tőle, ezen belül mintegy egymillió a szénanáthások vagy rinitiszesek – köznapi nyelven „nátha” az orrüreget bélelő nyálkahártya gyulladása – száma. Felmérések szerint betegek száma egyre csak emelkedik. Sokba kerül a gyógyítás, drágák a gyógyszerek is, olcsóbb lenne megelőzni a bajt. Megkezdődött a tavaszi allergiaszezon. A lakossági kiadásokkal együtt megközelítőleg tízmilliárd forintba kerül évente az allergiás betegek kezelése.
Összehasonlítva a fővárosi és a vidéken élő gyermekek allergiás tüneteit, ugyanolyan pollenterhelés mellett a Budapesten élő gyermekek 24%-a mutatott szénanáthás tüneteket, ezzel szemben a vidéken elő gyermekek mindössze 4%-a. Ez arra utal, hogy a tiszta virágpor kevésbé okoz allergiát, mint az, amelyiknek a felületén szennyeződés tapad meg.
Egy kis genetika, avagy hajlamos-e a születendő gyermek az allergiára?
Allergia esetén általában több tényező áll a háttérben, szinte sohasem vezethető vissza egyetlen okra. Kialakulásában ugyanúgy szerepet játszhat a genetika, mint a helytelen táplálkozás, a pszichés állapot vagy a környezeti tényezők.
És mit mond a genetika, mekkora az esély arra, hogy gyermekünk allergiásan fog megszületni, ha a családban tapasztalható allergiás megbetegedés?
Ha a leendő apa és anya közül egyikük sem allergiás, akkor a baba allergiás megbetegedésének esélye 5-20% között mozog. Ha az egyik szülő, vagy az idősebb testvér allergiás, akkor már 20-50% a baba megbetegedésének kockázata. Abban az esetben, ha mindkét szülő allergiás, 60% fölötti annak az esélye, hogy a pici is allergiában fog szenvedni. Egyforma allergénre való allergia esetén 80%-nál is magasabba a kockázata, hogy a pici ugyanezzel a betegséggel fog születni. Ebben az esetben nagyon fontos, hogy az allergia szempontjából minél optimálisabb feltételeket teremtsetek számára még születése előtt.
Hogyan ismerheted fel?
Az allergiás betegeknél – függetlenül attól, hányféle dologra allergiásak – a tünetek általában ugyanolyan formában fordulnak elő. Az ellenálló képesség az arcüreggyulladással és más légúti megbetegedésekkel szemben is csökken.
A panaszok erőssége az enyhe kellemetlenségtől a súlyos, napi tevékenység végzését erősen befolyásoló fokig terjedhet.
Vízszerű orrfolyás, orrdugulás,
tüsszentés,
könnyezés, szemviszketés,
kipirulás,
kiütések, foltok a bőrön,
köhögés, kaparó érzés a torokban,
légszomj,
vérnyomásesés,
anafilaxiás sokk (legsúlyosabb eset).
Ha kicsinyünknek vizes, átlátszó váladék csöpög az orrából és piros, könnyes a szeme, akkor allergiára gyanakodhatunk.
Mit tehetsz?
A gyermekek között még nagyobb arányú az allergiás megbetegedésben szenvedők száma, mint a felnőttek között. Szerencsére azonban az folyamatosan bővül a terápiás lehetőségek köre, egyre több megoldás mutatkozik eredményesnek mind az allergiás kisbabák, gyerekek és felnőttek kezelése terén.
Az allergén anyagok eltávolítása a környezetből szinte lehetetlen, azonban néhány módszerrel csökkenthető a beteghez eljutó pollen mennyisége. Ezt úgy érheted el, hogy például az adott fa virágzási időszakában zárva tartod az ablakokat, inkább csak gyors kereszthuzatokat csinálsz. Ezeket a legjobb, ha kora reggel vagy késő este ill. éjszaka végzed, amikor kevesebb a levegőben keringő pollen.
Sokan nem tudják, de már önmagában a bőséges mennyiségű folyadék (víz) fogyasztásával is csökkenthetők az orrfolyás, köhögés, torokkaparás tünetei.
További lehetőség az ionizáló levegőtisztító használata.
Otthon és az autóban is használd a légkondit, hiszen az vizében lecsapatja a polleneket is.
Naponta többszöri sós oldattal történő orröblítés nagy mértékben képes csillapítani a tüsszögést, orrfolyást.
A sok esetben javasolt gyógyszeres kezelés egyes gyerekeknél álmatagságot, lassúságot, hosszabb reakcióidőket okoz. Aki ezt szeretné elkerülni, esetleg segítségül hívhatja a természetgyógyászatot is, amelyek segítségével az allergia kellemetlen tünetei mellékhatások nélkül mérsékelhetőek.
A C-vitamin segít a hisztamin lebontásában, ami az allergiás tünetekért felelős anyag a szervezetben. Nemcsak az allergiagyógyszer szedése mellett, hanem egész évben javasolt a magas dózisú C-vitamin fogyasztása az allergiások számára. Ez 2000 mg-tól akár 8000 mg-ig is terjedhet. Legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás a patikákban kapható, por állagú aszkorbin-sav.
Hozzászólások