A várandós szűrővizsgálatai

Admin | 2010.11.05


Az első megjelenés



Ha várandósság gyanújával keresed fel orvosod, még akkor is biztos lehetsz egy alapos ultrahangos vizsgálatban, ha váltig állítod, hogy a teszted pozitív volt. Ekkor nem csak a terhességed tényét, hanem a menstruációs ciklusod adatai, valamint az embrió helyzete alapján annak korát is kiszámolja a nőgyógyász.



A korai ultrahang-vizsgálattal már kiszűrhető a méhen kívüli terhesség és sok esetben fény derül az ikerterhességre is. A hüvelyen keresztül történő ultrahangos vizsgálat sokkal kirajzoltabb, pontosabb képet ad, melyen kettős terhesség esetén gyakran jól kivehető a két petezsák.



Milyen vizsgálatokon kell részt vennem?



I. trimeszter



A nőgyógyásztól kapott papírral még az első trimeszterben fel kell keresned védőnődet. Ma már nem kötelező a terhesgondozáson való részvétel, de tisztában kell lenned vele, hogy bizonyos állami juttatásokra csak abban az esetben leszel jogosult, hogyha a 12. hét előtt terhesgondozásba vetetted magad és a várandósságod ideje alatt legalább négy alkalommal megjelentél a megbeszélt időpontokban, amit a terhes kiskönyvben található négy darab pecséttel igazolni is tudsz.



A védőnőd az első találkozáskor érdeklődhet káros szenvedélyeid, korábbi terhességek/szülések, rendszeresen szedett gyógyszerek, illetve a családban előforduló öröklött genetikai rendellenességek felől (kórelőzmény). Ezek ismeretében javasolhat a kötelezőeken túl további szűrővizsgálatokat, mint például a kombinált teszt a Down-szindróma kizárása érdekében.



Azért is fontos a terhességed 12. hete előtt konzultálnod vele, mert napjaink gyakorlata szerint a 12. hétig van lehetőséged eldönteni, milyen szűréseken szeretnél majd részt venni. Később ehez mérten fogják elvégezni a megfelelő vizsgálatokat. Vannak ugyanis olyan ultrahangos szűrések, melyekhez a korábbi vizsgálatok leletei is szükségeltetnek, hogy pontos eredményt adjanak.



Lehetőség szerint még az első trimeszterben keresd fel a belgyógyász szakorvost is, aki elvégzi az általános fizikális vizsgálatot, EKG-t csinál és vérnyomást mér. Ezekre az adatokra később még nagy szükség lehet a terhességi magasvérnyomás kialakulásának megelőzéséhez, mivel a korábban mért adatokat összehasonlítva idejében el tudják majd csípni a bajt. Emellett feljegyzik a testsúlyodat is. Ez utóbbit a várandósság során minden alkalommal megmérik, hiszen hirtelen növekedése a szervezetben felgyülemlett vízre (ödéma) utalhat.



Legkésőbb a 12. hétig



Ez lesz az első vérvételed a terhességed megállapítása után, helyét a védőnőd/háziorvosod fogja kijelölni a lakhelyednek megfelelő körzetben. Ez alkalommal, éhgyomori vércukor mérést, és teljes vérképet csinálnak, valamint vércsoport-, vizelet- és ellenanyag vizsgálatot. Ezek mellett szűrnek hepatitis B-re, illetve elvégzik a Wassermann-tesztet.



11-13. hét



Az első ultrahang ideje. Az orvos ez alkalommal az embrió életjelenségeit figyeli, méreteit a korábbi adatokkal összevetve meghatározza fejlődésének ütemét. Ekkor történik az első magzati kromoszomális rendellenességekre történő szűrés, mely a tarkóredő vastagságának méréséből áll. Ennek a módszernek a segítségével olyan genetikai rendellenességre következtethet, mint a Down-kór. A módszer nem száz százalékig biztonságos, ezért a kór gyanúja esetén a kezelőorvos újabb vizsgálatokat rendel el.





II. trimeszter



16. hét



A második vérvétel ideje. Ezt a vérvételt pontosan kell időzíteni, mivel az AFP (alfa-fetoprotein) mennyiségének mérése kizárólag a 16. héten ad pontos eredményt, ugyanis a terhesség ezen szakaszában mérhető középértékre van standardizálva. Eredménye 0,8 és 2,5 MoM között normális.



Ha a vérvétel 2,5 feletti AFP eredményt mutat, az nagy valószínűséggel utal idegcső záródási rendellenességre. Vannak azonban olyan esetek, amikor az AFP mennyisége meghaladja a várt értéket, mégsem alakul ki az említett szövődmény. Ez abban az esetben fordulhat elő, hogyha a magzat korának meghatározása nem pontos, hiszen amint említettük: az AFP mérés csak a 16. héten ad értékelhető adatot.



Az idegcső záródási rendellenesség két módon nyilvánulhat meg: nem fejlődik ki az agykoponya (acephalia), a másik esetben pedig nem záródik a gerinc (spina bifida). Szerencsére ma már a terhesség kezdetétől javasolt – folsav tartalmú – magzatvédő vitaminok nagyban hozzájárulnak az említett betegségek kialakulásának elkerüléséhez. A másik lehetséges eltérés, amikor az AFP értéke nem felülről, hanem alulról lépi át a középtartományt. Ez a Down-kór létrejöttének kockázatát jelenti. Habár az AFP mennyiségének változása nem annyira specifikus a Down-kór szűrésében, általános eljárás, hogy kiugróan magas, vagy alacsony érték esetén elküldik az anyát egy precízebb ultrahangos vizsgálatra is. Genetikai ultrahang vizsgálatot javasolnak abban az esetben is, ha a következő körülmények fennállnak:




  • az anya 65 évnél idősebb


  • már fordult elő a családban Down-szindróma, vagy nyitott-gerincűség


  • az anyának már született korábban fogyatékos gyermeke



19-21. hét



Eljött a genetikai ultrahang ideje. A szakorvos az AFP eredmények birtokában specifikusan keresheti a feltételezett rendellenességet. Emellett ismét becslést ad a magzat fejlődésének ütemére, valamint meghatározza a magzatvíz mennyiségét, a méhlepény helyzetét, valamint azt, hogy minden szervrendszere kifejlődött-e.



24-26. hét



A harmadik vérvétel alkalmával az esetlegesen felmerülő terhességi cukorbetegségre mérnek. A vizsgálat alkalmával meghatározott glükóztartalmú reggeli elfogyasztása után fogják megmérni a vércukor szintedet. Ha a kapott érték magasabb a normálisnáltúl kell esned egy cukorterheléses vizsgálaton is. Ennek során teában feloldott nagy mennyiségű glükózt kell elfogyasztanod, majd két óra elteltével megismétlik a cukor-szint mérést, hogy kiderüljön, mennyire kell ezentúl csínján bánnod a szénhidráttal. Tény, hogy a vizsgálat nem kellemes, – hiszen ki szeret tömény cukros oldatokat iszogatni –, de gondolj azonban arra, hogy ez nem csak a saját érdeked, hanem babád egészsége is a tét.



Emellett sor kerül még vizeletvizsgálatra és vérképellenőrzésre, valamint ellenanyag-szűrésre is.





III. trimeszter



29-31. hét



Ez alkalommal már kevésbé diagnosztikus jellegű vizsgálatok zajlanak; a magzat méhen belüli elhelyezkedését ellenőrzik, megvizsgálják a méhlepény érettségét, a magzat méretét és növekedésének ütemét, illetve a magzatvíz mennyiségét. A magzatok egyébként a 28. hétig közel egyformán fejlődnek, ami azt jelenti, hogy a vizsgálat idejére babád körülbelül 1 kg súlyú lesz. Külön jó hír, hogy ha eddig nem sikerült kiderítenetek a nemét, ezen a vizsgálaton már szinte biztosan megtudjátok, hogy kisfiúval vagy kislánnyal bővül-e a család.



36. hét



A negyedik vérvétel ideje. Itt már nem fog sok meglepetés érni. A vizeletvizsgálat és vércukor-szint mérés mellett máj- és vesefunkció mérés történik, valamint a szokásos ellenanyag szűrés. Ezen kívül ettől az alkalomtól hetente kell megjelenned CTG vizsgálaton. A chariotokograf műszer regisztrálja a pici szívműködését és a méhlepény összehúzódását, így fény derülhet a méhlepény egyes elváltozásira, valamint jól követhetőek általa a kicsi életjelenségei.



36-39.hét



Ebben az időszakban hetente szükséges az NST (non-stress test) vizsgálaton megjelenni. Ez majdnem olyan, mint a CTG volt, annyi különbség azonban van közöttük, hogy a teszt során teljes nyugalomban kell feküdnöd. A hasadra rögzített detektorok rögzítik babád szívfrekvenciáját, és a méh mozgásait. Emellett egy nyomógombbal jelezned kell az is, mikor mozog a pici.



38.hét



A negyedik és egyben utolsó kötelező ultrahangnál járunk, mikorra az orvosod már szinte minden fontosat tud a pocakodban rugdalózó csöppségről. Az alkalommal leginkább a szülés zavartalan levezetéséhez szükséges információkat gyűjti be. Olyanokat, mint a kicsi mérete, elhelyezkedése, a magzatvíz mennyisége és a magzati erek áramlása, valamint a méhlepény állapota. Ha szültél már korábban császárral, megvizsgálják a hegvastagságot is, amiből kiderülhet, hogy szülhetsz-e ez alkalommal hüvelyi úton.



Az általános vizsgálatokon – vérnyomásmérés, pulzusszám, testsúly, magzati szívműködés ellenőrzése, méh növekedésének követése – a 26. hétig havonta, a 36. hétig három hetente, azután pedig hetente kell megjelenni.





Érdekesnek találtad írásunk? Olvasd el az ultrahangról és a térítéses vizsgálatokról szóló cikkeinket is!

Címkék:

Hozzászólások

A várandós anyukák legfontosabb bőrápolási tennivalói

A várandós anyukák legfontosabb bőrápolási tennivalói

Zsírosodás, striák, pigmentáció az arcon - ezek a leggyakoribb panaszok.

Ezt jelentik a rövidítések a magzati ultrahang leleten

Ezt jelentik a rövidítések a magzati ultrahang leleten

Segítünk értelmezni a leggyakoribb rövidítéseket!

Emberöléssel vádolnak egy nőt, mert terhesen verekedett, és haslövés miatt elveszítette a magzatot

Emberöléssel vádolnak egy nőt, mert terhesen verekedett, és haslövés miatt elveszítette a magzatot

A lövöldözés egyetlen igazi áldozata a magzat volt!

A koraszülés esélyét csökkenti a kiegyensúlyozott, egészséges étrend

A koraszülés esélyét csökkenti a kiegyensúlyozott, egészséges étrend

Az egészséges ételek rendszeres fogyasztása sokkal fontosabb, mint az egészségtelen ételek kizárása.

Vizelettartási gondok a terhesség alatt?

Vizelettartási gondok a terhesség alatt?

Nem kell megijedni!

A várandós nők az állóképesség bajnokai

A várandós nők az állóképesség bajnokai

Minderre a Tour de France kerékpárverseny elemzésével jöttek rá!

Nyáron vagy várandós? Akkor számíts ezekre a dolgokra!

Nyáron vagy várandós? Akkor számíts ezekre a dolgokra!

Nézzük, mire kell fokozottan ügyelned a kánikulában

51 évesen még egyszer anya akart lenni: 68 éves férjével várják kisbabájukat

51 évesen még egyszer anya akart lenni: 68 éves férjével várják kisbabájukat

Mesterséges megtermékenyítéssel esett teherbe…

Tanácsok, hogy a várandósság ne legyen terhes

Tanácsok, hogy a várandósság ne legyen terhes

Életünk legszebb időszakában annyi minden bezavarhat.

Szabad-e várandósan napozni?

Szabad-e várandósan napozni?

Már volt szó a napsütés pozitív hatásairól, illetve a kisbabák napoztatásáról, most viszont kifejezetten a pocakkal történő napozás, szoláriumozás és fürdőzés előnyeire és hátrányaira térünk ki.