A kutatás során járványtani szakértők, gyermekorvosok, klinikai gyógyszerészek, szülészek és nőgyógyászok vizsgálták az Izraelben 1998 és 2007 között gyűjtött születési és vetélési adatokat. Folsav-gátlóként működnek bizonyos antibiotikumok, mint a trimethoprim és sulfasalazin, melyekkel a fekélyes vastagbél-gyulladást kezelik, valamint a tumorellenes szerként használt metotrexát. Ezek a szerek megakadályozzák, hogy a folsav felvegye aktív formáját. Az epilepszia ellenes, illetve a koleszterin-szintet csökkentő készítmények pedig csökkentik a vérszérum és a szövetek folsav koncentrációját.
Amit a folsavról tudni kell
A folsav és a folát a B9 vitamin víz-oldékony formái, melyek a sejtosztódáshoz, új sejtek keletkezéséhez elengedhetetlenek. Testünkben nap, mint nap több millió új sejt születik. A vitamin terhes nők esetében különösen nagy jelentőséggel bír, ugyanis ennek hiányában már a terhesség korai szakaszában idegrendszeri és gerincvelői defektusok léphetnek fel.
Az első trimeszterben ezért nagyobb mennyiségű folsav bevitele javallott, mely megtalálható a zöldségekben, gyümölcsökben, borsóban, gabonában, diófélékben, szárazbabban. Ne felejtsük el azonban, hogy ez a vitamin nem csak a magzat számára fontos, hanem saját egészségünk megőrzésében is szerepet játszik, így napi bevitele ajánlott.
A legáltalánosabb folsav-hiány okozta súlyos rendellenesség a spina bifida, más néven a nyitott gerincűség. Ez annak a következménye, hogy a terhesség első hónapjában a magzat csigolyáinak záródása nem megy végbe tökéletesen. Az idegkárosodás hatására felléphet a lábak bénulása, az agyfolyadék mennyiségének megnövekedése, mely tanulási nehézségekhez vezet, emellett húgyúti, illetve bélrendszeri problémák is lérejöhetnek. Az ilyen születési rendellenességekre nincs gyógymód.
Hozzászólások