Kifejezetten gyakoriak voltak a kismamák közt a fizikai aktivitásra vonatkozó téveszmék is, hiszen legtöbben még mindig úgy tartották, hogy várandósan óvakodni kell a mozgástól. Holott erős bizonyítékok támasztják alá ennek ellenkezőjét!
Egy publikált tanulmány szerint azok a nők, akik már a teherbe esésük előtt túlsúlyosak voltak, a várandósság alatt még nagyobb súlyfelesleget halmoztak fel. Ez pedig összefüggésbe hozható még a később megszületett gyermek elhízásával is.
Mint kiderült, ezt számos úgynevezett pszichoszociális tényező befolyásolja, többek közt az, hogy ezeknek a nőknek többnyire sok rossz fogyókúrás tapasztalata volt a múltban. Éppen ezért az ilyen hölgyeknek feltétlenül erősíteni kell az önbizalmát, és segíteni kell kialakítani nekik az egészséges szokásokat.
Ugyanezt a kiemelt, személyes figyelmet kellene megkapniuk azoknak a kismamáknak is, akik a skála másik pontján helyezkednek el, vagyis alig érik el az egészséges testsúlyt, és még a terhesség alatt sem képesek elfogadható súlygyarapodást produkálni. Különösen azért kell ezt nagyon komolyan venni, mert a várandósság erősen befolyásolja a mama és a baba későbbi hozzáállását az egészséges étkezéshez, életmódhoz és testsúlyhoz. A túlzott vagy éppen elégtelen súlygyarapodás és a mozgáshiány pedig hathat a mama és a baba egészségi állapotára is.
Az alábbi általános szabályokat érdemes figyelembe venni:
Ha a terhesség előtt a BMI kevesebb volt, mint 18,5, az ajánlott hízás: 12-18 kg,
Ha a terhesség előtt a BMI 18,5-24,9 közé esik, az ajánlott hízás 11-16 kg,
Ha a terhesség előtt a BMI 25-29,9 közé esik, az ajánlott hízás 7-11 kg,
Ha a terhesség előtt a BMI nagyobb, mint 30, az ajánlott hízás 5-9 kg.
Az egészséges, fiatal nők éppen a várandósság alatt vesznek részt rendszeresen egészségügyi vizsgálatokon, éppen ezért ez egy ideális időszak arra, hogy maguk és a családjuk számára is egészséges szokásokat alakítsanak ki. Ez egyrészt a kismama szándékán, másrészt a szakember odafigyelésén, harmadrészt a lehetőségeken múlik. A várandósoknak érdemes pontos iránymutatást adni, és felhívni a figyelmüket a táplálkozás és a kifejezetten kismamák számára kidolgozott mozgásprogramok jelentőségére.
A terhesség alatti súlygyarapodás megoszlása
Az alábbi lista a terhesség alatt felszedett pluszkilók megoszlását mutatja, egy átlagos mértékű súlygyarapodás esetében:
magzat: kb. 3,5 kg
zsírok, fehérjék és más elraktározott tápanyagok: 3,3 kg
vérplazma mennyiségének növekedése: 1,5 kg
egyéb testfolyadék: 1,9 kg
méh: 0,9 kg
magzatvíz: 0,9 kg
mellek megnagyobbodása: 0,9 kg
méhlepény: 1 kg
Összesen kb. 14 kg
A terhesség alatti súlygyarapodás időbeli eloszlása
Ha terhesség előtt normális testsúlyod volt: 1,4-2,3 kg a terhesség első trimeszterében, majd körülbelül 0,5-0,9 kg hetente a terhesség második és harmadik trimeszterében.
Ha terhesség előtt sovány voltál: 2,3-2,6 kg vagy több a terhesség első trimeszterében (a táplálkozási szakértő javaslatainak függvényében) és 0,5-0,9 kg hetente a terhesség második és harmadik trimeszterében.
Ha terhesség előtt túlsúlyos voltál (ebben az esetben szintén célszerű dietetikus tanácsát kérni): körülbelül 0,5-0,9 kg a terhesség első trimeszterében és 0,5 kg hetente a terhesség utolsó 6 hónapjában.
Mit kell tenned, ha súlyproblémák merülnek fel a terhesség alatt?
Ha a hízásra hajlamos vagy, akkor orvosod vagy egy dietetikus segítségével közösen megbeszélhetitek, hogy mire kell odafigyelned a várandósság alatt. A terhesség alatti elhízás valós probléma, amely veszélyeztetheti a kismama és a baba egészségét egyaránt.
Célszerű előre meghatározni egy napi optimális kalóriabevitelt, szigorúan a kismama állapota és a terhesség előtti testsúlya függvényében. Ezt a kalóriamennyiséget napi 100-150 kalóriával kell növelni az első trimeszterben, és napi 250-300 kalóriával a második trimesztertől kezdődően.
Ha túlsúlyos kismamaként vágsz neki a 9 hónapnak, akkor beszéld meg orvosoddal az esetlegesen felmerülő problémákat és kockázatokat. Ebben az esetben 7-12 kg közötti súlygyarapodás mondható ideálisnak. Ha kismamaként odafigyelsz az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozásra, valamit tested jelzéseire, akkorakkor nagyobb eséllyel hozol majd a világra normális súlyú gyermeket, és kisebb lesz a császármetszéses szülés esélye is. A terhesség alatti nagymértékű súlygyarapodás növeli a csecsemőkori elhízás esélyét is!
Le fogok-e fogyni a terhesség után?
Nem feltétlenül. A szoptatás alatt van, aki hízik, van aki fogy, van aki meg tartja a súlyát. Általában a hozzátáplálás megkezdésével és a szoptatások csökkenésével változás áll be, megkezdődik vagy éppen megáll a fogyás, az előzményektől függően. Vannak olyan anyukák is, akiknél csak a szoptatás teljes befejezése után indult meg a várva várt fogyás, függetlenül attól, mennyit sportoltak vagy, hogy mit és mennyit ettek.
Fogyókúrázni a szó hagyományos értelmében (koplalás) nem szabad sem a terhesség, sem a szoptatás alatt, de az egészséges táplálkozás és ésszerű mennyiségek fogyasztása az ételekből ajánlott (ez okozhat éhségérzetet, ha korábban nagy mennyiségeket ettél, ami azonban nem egyenlő a koplalással). Sportolni is lehet mind a terhesség, mind a szoptatás folyamán, ügyelve mértékletességre és a folyadékpótlásra, ezzel megelőzhető a terhesség alatti hízás.
A terhesség alatti hízás mértéke tehát nagyban függ a genetikától, de azért nincs minden veszve. Mind a várandósság, mind a szoptatás alatt kerülni kell a felesleges nassolást, a túl sok édességet, és zöldséget, gyümölcsöt, husit, halat, tejterméket, teljes kiőrlésű kenyeret érdemes fogyasztani. Vannak olyan anyukák, akik esküsznek rá, hogy bizonyos üdítőitalok vagy gyümölcslevek több tejet csinálnak, de csak szájhagyomány, az viszont biztos, hogy a literszámra fogyasztott cukrozott, tartósítószerezett löttytől csak nagyobb lesz a fenekünk, de tej biztosan nem lesz több tőle (illetve áttételesen a több folyadékfogyasztástól nőhet a tejmennyiség, de ezt az eredményt vízzel is elérhettük volna).
Ami viszont fontos:
Élj egészségesen a várandósság alatt!
Legyél aktív, tornázz, hogy jó legyen a közérzeted és ne legyenek panaszaid!
Az édességeket próbáld meg elkerülni, minden ételből válaszd az egészséges verziót (pl. ne fehérkenyér, hanem teljes kiörlésű), normál adagokat egyél, soha ne tömd tele a gyomrod.
Ebben az időszakban nem szabad csak magadra gondolnod, hiszen ott fejlődik a pocakodban a világ legeslegnagyobb kincse, a gyermeked! Ne kockáztasd az egészségét sem zabálással, sem koplalással, sem lustasággal, sem vég nélküli, indokolatlan edzésekkel!
Hozzászólások