Most, hogy várandósságod már nem dédelgetett titok többé, hirtelen mindenki nagyon izgatott lett körülötted és ki-ki a maga módján igyekszik részt vállalni szülés körüli feladatokból. Anyósod már most felajánlotta, hogy átugrik hozzátok és szívesen marad akár egy hétig is, hogy segítsen az újszülött körüli teendőkben, a húgod beizzította a kamerát, hogy a jeles esemény egyetlen pillanatáról se maradjon le, édesanyád pedig úgy döntött, hogy sose lehet tudni alapon már a kiírás előtt egy hónappal beköltözik hozzátok.
Hamarosan anya leszel és ha nincs még tapasztalatod-e téren, sok fejtörést és felesleges aggodalmat okozhat a kéretlen segítség. A családod számára most te és a babád vagytok a legfontosabbak, ezért nagy igyekezetükben hajlamosabbak figyelmen kívül hagyni a te igényeidet.
Neked is és születendő gyermekednek is az a legfontosabb ebben az időszakban, hogy nyugalomban, felesleges stressz nélkül várjátok a nagy találkozást. Ugyan milyen stressz érhet egy pocaklakót? – kérdezheted most. Bizony, a benned felgyülemlő feszültség a szíved alatt mocorgó babára is átragadhat. Ezért a legjobb, ha elejét veszed a konfliktusoknak és először kitalálod, hogyan képzeled el az utolsó, otthon töltött, majd hogyan az első babás heteket. Ha ez megvan, összehívhatod a családi kupaktanácsot és elmondhatod nekik mire jutottál, így mindenki tisztában lesz azzal te mit szeretnél és nem fognak olyankor nyüzsögni körülötted, amikor pihenésre vágysz.
Nem egyedül kell kitalálnod!
A kommunikáció, sőt maga a kapcsolatteremtés is fontos szerepet játszik az anyává fejlődésed hosszú folyamatában, hiszen első sorban a te feladatod lesz a bensőséges kapcsolat kialakítsa gyermekeddel. Ebben nagy hasznodra lesz a családi konfliktuskezelés során megszerzett tapasztalat; korántsem mellékesen pedig jól hasznosíthatod majd a párkapcsolatotok boldogságának megőrzésében.
A párkapcsolat lényege, hogy innentől kezdve semmilyen terhet sem kell egymagad hordanod. Minden, ami veled történik, az a párodat is érinti és ugyanígy fordítva. A kettőtök közti köteléket az, hogy közös gyermeket vállaltok csak még szorosabbra fonja. Ezért a születendő csöppséggel kapcsolatos döntéseket sem egyedül kell meghoznod.
Lehet, hogy a te párod is azok közé a férfiak közé tartozik, akik a legszívesebben kihagynák a nőgyógyászati vizsgálat várótermét az életükből és nem lábad könnybe a szeme az ultrahangos kép láttán mégis biztos lehetsz benne, hogy gyermeketek érkezése az ő számára éppen olyan fontos, mint neked. Ezért nyugodtan vond be a készülődésbe! Üljetek le együtt és gondoljátok ki:
hogyan képzelitek el a babavárás utolsó hónapját
melyik kórházat választjátok és milyen úton, hogyan tudtok majd eljutni oda, ha eljön ez ideje
írjátok össze, milyen teendőitek vannak még hátra a kiírt időpontig
fogadtok-e dúlát, lesz-e saját orvosod vagy az ügyeletesre bízod magad
szeretnétek-e megörökíteni a nagy eseményt és ha igen, milyen formában (képek, videó)
szeretnétek-e, hogy az egész család jelen legyen a pici születésénél, vagy inkább kettesben élnétek át gyermeketek világra jöttét
az első napokat inkább kettesben töltenéd-e a csecsemővel, vagy szívesen fogadod családod segítségét
Ha minden kérdésben sikerült döntenetek, ne félj megosztani a családoddal, mire jutottatok. Megkönnyíted a dolgukat azzal, ha elmondod nekik mire számítsanak. Így lesz idejük felkészülni lélekben arra, hogy kislányuk talán már nem is olyan kicsi, hamarosan saját családja lesz és vannak dolgok, amelyeket nélkülük kell megélnie. Így a saját és családod lelki békéjét is megőrizeted, nem mellesleg pedig elkezdheted kitapasztalni a hetékony kommunikáció fortélyait.
Hozzászólások