1. tévhit: A várandósság során a sérülések kockázata miatt tilos bármilyen torna vagy edzés!
Tény, hogy a terhesség során a szervezet egy bizonyos relaxin nevű hormont termel, amely az ízületek fellazulásáért felelős, de a sérüléseket elkerülheted, ha jól bemelegítesz, megfelelő feladatokat megfelelő intenzitással végzel ill. ha a torna végén szánsz egy kis időt nyújtásra és relaxációra is.
2. tévhit: Ha eddig nem sportoltál, kimondottan káros lehet, ha a várandósság idején kezded el!
Természetesen nem a versenysportra gondolunk! Ha eddig a kanapén ücsörögtél és dél-amerikai szappanoperákkal múlattad az estéket, akkor sem gondolhatod, hogy egy kiadós esti séta vagy egy órácska úszás káros lehet akár rád, akár a babádra nézve!
3. tévhit: A babavárás idején tilos a futás!
Ha korábban is futottál, hozzá vannak szokva az izmaid, ízületeid, a tüdőd és a szíved a futás általi terheléshez, semmi akadálya, hogy várandósság alatt is hódolj szenvedélyednek. Azonban ne most akarj csúcsot dönteni vagy lefutni életed első maratonját! Maradj a kényelmes tempójú kocogásnál, és amennyiben eddig nem áldoztál rá, ideje beszerezned egy jó minőségű futócipőt!
4. tévhit: Mindennemű hasizom-gyakorlatot végzése tilos!
A várandósság előtt és alatt is kifejezetten ajánlott a has és a medencefenék izmainak edzése. Kerülendőek azonban az első trimeszter után a háton végzett gyakorlatok, inkább állva, ülve, esetleg fit-ball vagy gumiszalag segítségével végzett feladatokat javasoljuk.
5. tévhit: Kismamaként tilos biciklizned!
Ennek a pontnak van valóságalapja, hiszen onnantól fogva, hogy a hasad elkezd gömbölyödni, az egyensúlyérzéked is megváltozik. Javasoljuk tehát, hogy az első trimeszter után tedd félre a bringát és válaszd inkább a sétálást – akár közlekedésre, akár sporteszközként használtad eddig.
6. tévhit: Terhesség idején pulzusod nem haladhatja meg a 130-at!
Mind az ideális, mind pedig a maximális pulzusszámot áldott állapotodon kívül rengeteg egyéb tényező befolyásolja. Ilyen a kor, a magasság, a súly, más betegségek, eddigi életmódod, aktivitásod. A 130-as szám egy közepesen aktív életmódot folytató, átlagos testalkatú nő esetében hozzávetőlegesen megfelelő felső határérték lehet.
7. tévhit: Ha sokat edzel, a magzattól vonod el a tápanyagot!
Attól, hogy rendszeresen, akár naponta sportolsz, ne hidd, hogy a babád bármilyen tápanyagból kevesebbet kapna, mint amennyire szüksége van. Ennek azonban feltétele, hogy Te se szenvedj a vitaminokban, ásványi anyagokban hiányt, mindig pótold az elveszített folyadékmennyiséget!
Étkezz inkább gyakran, de csak kis adagokat egyél. Előfordulhat, hogy a sokat sportoló anyukák babája az átlagosnál kisebb súllyal születik, de ne aggódj, szerveik mérete és fejkörfogatuk teljesen normális!
8. tévhit: Ha bármilyen probléma jelentkezik az edzés során, a baba érkezéséig abba kell hagynod a sportolást!
Bármilyen probléma jelentkezése esetén az edzést mindenképp érdemes azonnal abbahagyni és orvosoddal megbeszélni a problémát, de ez nem jelenti azt, hogy örökre abba kellene hagynod a mozgást! Előfordulhat, hogy csak beszorul egy kicsit a levegő, és ettől szúrni kezd az oldalad, vagy légszomjad lesz, ami csak annyi teendőt igényel, hogy lassítasz...
Ha azonban erős vagy szúró fájdalmat, görcsöt érzel az alhasadban, vérzést vagy erős hüvelyi folyást észlelsz, mellkasi fájdalom, szédülés, fejfájás kap el, komolyabb lehet a probléma, ilyenkor érdemes egy időre leállni vagy más, gyengédebb mozgásformára váltani – persze csakis egy alapos kivizsgálás után!
Érdekesnek találtad írásunk? Olvasd el cikksorozatunk további részeit a linkekre kattintva:
Tévhitek a várandósságról I.
Tévhitek a várandósságról II.
Tévhitek a várandósságról IV.
Hozzászólások