A gyerkőcök életében a szobájuk meghatározó szerepet tölt be, itt érik őket az első benyomások a világról. Ez egy semmi máshoz nem hasonlítható, önálló, zárt külön kis világ. A későbbiekben akár a személyiségfejlődésükre, esztétikai érzékükre is hatással lehet az, hogy milyen a szobájuk, ezért is jelent nagy kihívást a szülők számára a megtervezés és berendezés.
Sokan nem tudnak saját kis birodalmat biztosítani az új jövevénynek, mert pici a lakásuk, vagy még otthon, a szülői házban élnek. Ilyenkor is kell egy saját, elkülönült kuckó a picurnak. Célszerű valamilyen módon elkeríteni neki egy szobarészt, egy kisebb sarkot. Például paravánnal, könyvespolccal, szekrénnyel.
Olyan környezetet kell kialakítani, amelyet könnyen lehet tisztán tartani, praktikus és egyben kényelmes, továbbá megnyugtató, biztonságérzetet nyújt. Tervezz előre, hogy a későbbiekben keveset kelljen majd változtatni! Nem tanácsos a baba születése előtt telezsúfolni a szobát mindenféle holmival, ugyanis a későbbiekben, ahogy növekszik a gyerkőc, úgy fog fogyni a rendelkezésre álló hely is. Ha nem is ez a legnagyobb helység a lakásban, mindennek el kell férnie benne. Első körben csak a nélkülözhetetlen darabokat vásárold meg! Hagyj időt, hogy a tér megteljen gyermeked dolgaival, ne akarj egyszerre mindent beszerezni!
Ha csak születés után derül majd ki a baba neme, akkor válassz valamilyen semleges színt, amit később ízlés szerint lehet alakítani. Például a fehér falakat bármikor át lehet festeni, vagy a fabútorokat színes kiegészítőkkel feldobni. A lényeg, hogy a szoba berendezési tárgyai harmóniában legyenek egymással, és persze majdani kis birtokosával.
A babával való éjszakai együttalvás kiváló vitatéma, mindenkinek más róla a véleménye. Egyesek szerint nincs is ennél jobb, mások szerint kerülendő. (Ezzel foglalkozó korábbi cikkünket ide kattintva elolvashatod.) Egy azonban bizonyos, kiságyra mindenképpen szüksége lesz a picinek. Vedd figyelembe, hogy itt fogja eltölteni élete első meghatározó szakaszát a picur, tehát legyen kényelmes a matrac, jól megépített és biztonságos, méretezhető a kiságy.
Pénztárcád függvényében válassz mózeskosarat, hiszen körülbelül csak négy hónapos koráig lesz szükség rá. Lehetséges, hogy egy autózáshoz kialakított babahordozónak nagyobb hasznát fogod venni.
Kell még egy pelenkázó is, és egy szekrény, ahová bepakolhatod a ruhácskákat. A születés utáni időszakban a baba és a mama gyakorlatilag mindig együtt vannak, ezért egy kényelmes fotelt vagy kanapét is célszerű lesz beszerezned, és a kiságy mellé elhelyezned. Bútorvásárlás előtt tájékozódj az interneten, hogy miből válogathatsz, milyenek az árak, mely márkák a legszimpatikusabbak számodra. Később se vedd meg az első dolgot, ami tetszik, alaposan nézz körül, lehet, hogy megbánnád az elhamarkodott döntést. A tartós cikkekre költs inkább többet, viszont igyekezz spórolni a kiegészítőkön. Dekoráld ki a falat képekkel, ragasztható matricákkal! Játssz a fényekkel bátran, szerezz be több lámpát, melyekkel meghitt világítást alakíthatsz ki éjszaka. Egy kis kreativitás csodákra képes!
Ahogy egyre idősebb lesz a baba, úgy lesz szükség járókára is, amiben biztonságosan játszhat.
Úgy kell a szobát megtervezni, hogy egyszerre több funkciót is betölthessen majd a jövőben: társalgó, meseország, játszótér, tanulószoba, háló. Fontos, hogy strapabíró legyen a berendezés, hogy akár később is lehessen használni.
Kerüld az éles sarkokat és az allergén anyagokat. Figyelj oda, hogy minden megfelelően legyen rögzítve!
Ide kattintva elolvashatod egy korábbi cikkünket, melyben a babaszoba kellékeivel foglalkozunk részletesebben. Továbbá ajánljuk figyelmedbe Bababiztos lakás, illetve Gyermekbiztos kertek című írásainkat! Kövesd Babaszoba mappánkat Facebookon, ahol berendezési ötleteket mutatunk be neked!
Hozzászólások